כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ג'ואד אל-בשיתי, "אל-איאם": הפסקת אש שתכלול גם את הגדה

(08/01/2009)

ג'ואד אל-בשיתי  טוען במאמרו ("סוג השלום הגרוע יותר והמסוכן יותר מהמלחמה", אל-איאם, 8.1.09) כי אם מטרת ישראל לכבוש מחדש את רצועת עזה, הרי שזו תהיה טעות קשה של מנהיגי ישראל וראשי צבאה, שכן מטרות כאלו יביאו את ישראל לכדי תבוסה צבאית ומדינית. אל-בשיתי מעריך כי זו היא לא מדיניות ישראל. הוא מעריך כי ישראל לא תפלוש לתוככי השכונות ומחנות הפליטים, אלא תשתלט רק על בתים בחלקים החיצוניים של אותן שכונות, כדי להפוך אותם למעוזי הצבא.
הכותב טוען כי אם ניתן היה בעבר לכנות את ירי הטילים כפעולת שווא, הרי שכיום ההיגיון על פני השטח הוא היגיון המלחמה, ולכן פעולת השווא היום היא ההימנעות מירי טילים נוספים. הוא מתאר את ה"אתגר הפלסטיני" כעת בירי הטילים עצמו, בנתחו את המצב.
הוא קורא להתנגדות הפלסטינית בעזה לגרום לצה"ל להבין כי יש לו שתי אפשרויות: האחת היא לסגת מייד אל מחוץ לרצועת עזה והשניה היא ליפול לפח של מלחמה מרחוב לרחוב ומבית לבית. בסוג כזה של לחימה תיאלץ ישראל לשלם במלואו את מחיר הכניסה לעזה. אל-בשיתי טוען כי הפלסטינים יסכימו לכל הפסקת אש, אך לא בין ישראל לרצועת עזה אלא בין ישראל לרצועת עזה ולגדה המערבית.
אם ישראל רוצה בהפסקת אש קבועה בינה לבין רצועת עזה, בטענה שהיא הוציאה את כל חייליה ופינתה את המתנחלים ממנה, הרי שעליה, בהתאם לאותו היגיון, להכיר בזכות הפלסטינים לירות מכל חלק מאדמתם, ממנו לא הוציאה את חייליה ואת המתנחלים.
אל-בשיתי טוען כי על הפלסטינים להסכים לכך שכוח בינלאומי ישמור על ביטחון שני הצדדים יחד, אך כוח זה צריך להתפרש בגדה המערבית גם כן. הוא טוען כי הפלסטינים צריכים לתמוך בהכנסת כוח בין לאומי של האו"מ כ"מנהלת בינלאומית זמנית" לרצועה ולגדה, אחרי שיוסר ממנה הכיבוש הצבאי.
על הפלסטינים לקדם מעבר בין הרצועה לגדה, שיפתח ויופעל על ידי משמורת בינלאומית.

עלי אל-חלילי טוען במאמרו ("פשעים שלא ינוכו בשל התיישנות או שכחה", אל-איאם, 8.1.09) כי אין מנוס משינוי "המשוואה המשוגעת". המטרה הישירה והדוחקת בימים אלו היא עצירת התוקפנות, הסרת המצור מעל רצועת עזה ופתיחת המעברים ממנה ואליה. המשך הפעילות עם במטרה ליצור שינוי בכוון זה היא הבסיס, כדי שישראל לא "תישאר מעל לחוק".