כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת אל-ג'דידה": לבני: הקמת מדינה פלסטינית היא אינטרס ישראלי

(20/09/2007)

רייס נפגשה עם מספר בכירים ישראלים ותיפגש היום עם הנשיא עבאס ברמאללה
לבני הדגישה כי הקמת מדינה פלסטינית הוא אינטרס ישראלי
רייס: רצועת עזה והגדה הן ישות אחת וועידת השלום תטפל ב"סוגיות קריטיות" 

"אל-חיאת אל-ג'דידה", 20.9.07 

ירושלים- סוכנויות- קונדוליסה רייס אמרה אתמול כי ארה"ב מחשיבה את רצועת עזה ואת הגדה כישות אחת, שהמדינה הפלסטינית שתקום תכלול את שתיהן. ציפי לבני, שרת החוץ של ישראל, הדגישה כי הקמת מדינה פלסטינית היא אינטרס ישראלי. רייס קיימה סדרת פגישות עם בכירים ישראלים ערב פגישתה עם מחמוד עבאס ברמאללה היום. מזכירת המדינה האמריקאית אמרה בדרכה לת"א אתמול כי וועידת השלום, עליה תפקח ארה"ב, תטפל ב"סוגיות קריטיות". רייס קראה לפלסטינים ולישראלים לצמצם את קרע המחלוקת ביניהם.

בתשובה לשאלה אמרה לבני כי אין לישראל כל כוונה "להפריד בין הרצועה לגדה…אך עלינו להגיב על ההתקפות היומיות מרצועת עזה". לבני אמרה במסיבת העיתונאים עם רייס: "זהו אינטרס שלנו שתקום מדינה פלסטינית. זהו אינטרס שלנו להגיע להסכם עם הפלסטינים. החשוב הוא לדון במכנים משותפים בינינו לבין הפלסטינים. ישנן סוגיות רבות שאנו צריכים להסכים אודותיהן". לבני הדגישה כי "ממשלתה תסייע רק לפלסטינים החפים מפשע מבין תושבי הרצועה".

רייס אמרה בדרכה לישראל ולשטחים הפלסטינים כי היא מקווה שמסעה הקצר ישמש למתן דחיפה לפני כינוס הוועידה ולצמצום המחלוקות בנוגע לסוגיות ראשיות, ביניהן הגבולות, גורל ירושלים והפליטים הפלסטינים ונושא הביטחון.
רייס אמרה לעיתונאים לפני עצירת מטוסה לתדלוק באירלנד "אני סוברת שכולם מצפים (מהוועידה) שתהיה רצינית ומוחשית, כמו גם שכולם מצפים שהיא תטפל בסוגיות הדוחקות. המחשבה שנשיא ארה"ב מכנס את הפגישה הבינלאומית רק כדי להצטלם יחד בכלל לא נלקחת בחשבון ולא הגיונית".
רייס אמרה: "איננו יכולים להסתפק רק באמירה שאנחנו חפצים בפתרון שתי המדינות. עלינו להתחיל להתקדם לעבר פתרון זה. זה בדיוק הדבר אליו חותרת הוועידה הבינלאומית".
"מן הראוי שהמפגש הזה יתמוך בצורה יסודית בפעילויות ובמאמצים בהם נוקטים שני הצדדים במטרה להניח את יסודות המשא ומתן לטובת הקמת מדינה פלסטינית בהקדם האפשרי". רייס הוסיפה: "אני סוברת כי כולם חפצים כי היא תהיה רצינית ותעסוק בעיקר. אני סוברת כי כולם רוצים שהיא תטפל בשאלות היסוד ואנחנו לא מייחלים למשהו אחר".
אך לבני מצידה ציינה כי על צוותי המשא ומתן הישראלי והפלסטיני "לסתום את התהום בינם בנוגע למקצת הסוגיות הרגישות מאד".

טרם הגעתה של רייס ניסתה ישראל להפחית את הציפיות מהוועידה. רה"מ הישראלי חותר לכך שהוועידה תביא להצהרה משותפת ולא להסכם מחייב. סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, אמר כי השיחות עם רייס יתרכזו גם במהלכים, שביקש עבאס מישראל לבצע לפני הוועידה, מביניהם הקלת הגבלות התנועה בגדה המערבית ושחרור אסירים פלסטינים.
מקורות צבאיים ישראלים אמרו כי הבכירים הישראלים יודיעו למזכירת המדינה האמריקאית כי ראשית כל ישראל תסיר 24 חסימות לא מאוישות בגדה המערבית. המקורות הוסיפו כי במצב של היעדר חשש ביטחוני תסיר ישראל נקודת בידוק אחת, המאוישת בחיילים. המקורות הבהירו כי המהלכים יהוו הקלה רבה בנוגע לדברים אליהם מצפים הפלסטינים.
סגן רה"מ הישראלי חיים רמון עורר מצידו סערה בסקטור המדיני הישראלי בהצעתו לחלק את מזרח ירושלים עם הפלסטינים במסגרת הסדר הקבע. רמון הציע את "ההכרה בריבונות ישראל על השכונות היהודיות במזרח ירושלים, וכי הפלסטינים יהיו בעלי הריבונות על השכונות הערביות".