כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סמיח שביב, "אל-איאם": האם יהיה מו"מ ישיר?

(19/07/2010)

"אל-איאם", 19.7.2010

"האם יהיו שיחות ישירות?" מאת: סמיח שביב

בהסתמך על הצהרות גורמים אמריקאים וישראלים, שהושמעו לאחר פגישת נתניהו – אובמה, סקטורים שונים וסוכנויות ידיעות צופים הפעלת לחץ אמריקאי על הרשות הפלסטינית, בעניין כניסה מחודשת למו"מ ישיר עם ישראל.

יתכן ומוטב לומר כי האקלים הצומח עכשיו יצר, כתוצאה של התקרבות, ואפילו חפיפה ישראלית – אמריקאית בנוגע לשיבה למו"מ הישיר, מצב קשה ומעיק עבור הרש"פ ואש"פ. מצב זה קשה מפני שהשיבה למו"מ מחייבת את הפלסטינים לקפוץ מעל לקווים אדומים, שהציבו כתנאי להתקדמות בשיחות. הנקודה הראשונה והבולטת ביותר מבין תנאים אלו היא ההכרח לעצור את הבנייה בהתנחלויות. כמו כן, הפלסטינים שואפים להגיע להסכמה כי גבולות המדינה הפלסטינית יקבעו בהסתמך על החלטות הלגיטימציה הבינלאומית.

הפלסטינים משוכנעים כי הצרכים הטכניים עבור המו"מ הושלמו, וכי המו"מ זקוק באופן דוחק לנקיטה מצד ישראל בעמדות מדיניות לגבי ההתנחלויות והגבולות, וכן לגבי סוגיות הסכם הקבע הנוספות. לפיכך, מבלי להשיג הגדרות מדיניות ינוע המו"מ במסלול שווא.

הפלסטינים מצפים להגעת השליח האמריקאי, מיטשל. במקרה שלא יהיו באמתחתו תשובות מצד ישראל, בייחוד בכל הקשור בגבולות ובביטחון, הרי שמתן חבילת הקלות, בהסתמך על דברים שהופיעו בעיתונות הישראלית, תהיה דבר שיפגע בליבת העמדה המדינית הפלסטינית, שכן המצב אינו עוסק בהקלות, כפי שהוא עוסק בעמדות המדיניות של ישראל.

יתכן ונכון לומר, כי היענות לצרכי ישראל, המתבטאים בשיבה למו"מ ישיר מבלי לעצור את הבנייה בהתנחלויות ומבלי לאשר את קווי הגבול הבינלאומיים למדינה הפלסטינית, תמוטט את העמדה הפלסטינית. לכן, התנגדות להתניות של ישראל היא הכרח לאומי נדרש. ההתנגדות פה היא התנגדות לאומית, הנשענת על נתונים בינלאומיים ויסודות חוק ברורים, בעיקר בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות ועצירתה. הגדרת העמדה הפלסטיני כלפי ההצעה האמריקאית – ישראלית מצריכה קבלת החלטות ברורות מצד "הועד המרכזי" של "פתח" ומצד "הועד הפועל" של אש"פ, במטרה לגבש עמדה פלסטינית שמתנגדת לנהל מו"מ ישיר לנוכח מה שמתרחש כעת על פני השטח. העמדה הפלסטינית, על פיה עצירת הבנייה היא תנאי לחידוש המו"מ, צריכה לעבור להצבעה אצל ועדת המעקב של הליגה הערבית כדי שתזכה בכיסוי רשמי של מדינות ערב. מהלך זה יקנה לעמדה הפלסטינית – ערבית כוח אזורי, שיפעיל לחץ בינלאומי על ישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות ולהגדיר את עמדתה ביחס לגבולות הבינלאומיים, בבחינת כרטיס כניסה מדיני הולם למו"מ הישיר.

אין דבר המעיד כי ממשלת נתניהו בהרכבה הנוכחי יכולה להתקדם אפילו מעט בכוון השלום והמו"מ. עקב כך, הדלתות תהיינה פתוחות להנחת ה"תיק" של הסוגיה הפלסטינית אצל גופי הפעולה הבינלאומיים, ובראשם מועצת הביטחון. הדבר יעשה דרך ועדת המעקב של הליגה הערבית, שאימצה בעבר יוזמת שלום שמונחת על השולחן זמן ארוך מבלי לזכות לכל התעניינות מצד ישראל!!!