כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

האני חביב, "אל-איאם": קריאה ראשונה של תוצאות הבחירות

(11/02/2009)

האני חביב, "קריאת מוקדמת של תוצאות הבחירות לכנסת", 11.2.09, אל-איאם 

חביב מתייחס להפיכתה של "ישראל ביתנו", בראשות ליברמן אותו הוא מכנה "גזען", למפלגה שפונה לציבור הרחב בישראל ולא רק לעולים דוברי הרוסית. דווקא החוצפה של ליברמן לצאת בעוינות גלויה כלפי הערבים באופן כללי וכלפי הפלסטינים בישראל באופן ספציפי, הפכה אותו למנהיג הזוכה לתמיכה רחבה כזו.
חביב טוען כי ליברמן, על אף הגזענות שלו, מתאפיין בפרגמטיות מספקת כדי לעבוד עם כל ממשלה שתקום. חביב מסביר כי ממשלה של קדימה עם ליברמן אפשרית, על אף שנתניהו הוא השותף הטבעי שלו. הליכוד מוצג כמי שאינו פחות גזעני מליברמן, דבר שמתבהר דרך רשימתו לכנסת. 

מפלגת העבודה מתוארת כמי שמספר חברים ניכר בה מתנגדים לישיבה יחד עם ליברמן בממשלה. המחלוקת בין העבודה לליברמן היא מדינית, בעוד שהמחלוקת בין ליברמן לש"ס היא דתית. לבני מתוארת כמי שתעדיף את הישיבה בממשלה עם הליכוד, אך אינה סוגרת את הדלת בפני שותפות עם ממשלה שתכלול את ליברמן.
עליית "ישראל ביתנו" משנה ללא ספק את המפה הפוליטית בישראל, בין אם תיקח חלק בממשלה, או שתישאר באופוזיציה. אם תהיה באופוזיציה היא תקשה על כל ניסיון לקדם הסדר מדיני. הליכוד, שמתנגד להסדר עם הפלסטינים או הסורים, צפוי לנהוג אחרת כשימצא בשלטון. אם הליכוד ישנה את עמדתו אז ליברמן ימצב עצמו כמגן העקרונות אליהם קרא הליכוד, מעריך חביב. 

הבחירות האלו אופיינו בקרירות וחולשה ביחס למערכות בחירות אחרות בישראל, בשל הזמן הקצר הנתון לתעמולת הבחירות. מצעי המפלגות חסרו תכניות כלכליות, שנראות מתבקשות לאור המשבר הכלכלי, ממנו סובלת ישראל, בשולי זה העולמי. כמו כן, נעדר מבחירות אלו מצע חברתי, כשהכוונה היא למצע של המפלגות הראשיות, ששמו בראש סדר החשיבות את הנושא המדיני והביטחוני, לאור המלחמה בעזה והשלכותיה. כמו כן, נעדרה מהבחירות "הסכנה האיראנית". 

חביב מתאר את נסיגת ברק, על אף ההיסטוריה שלו כלוחם ומנהיגותו כשר ביטחון במבצע הצבאי בעזה, כאירוע המשקף את הנסיגה בתמיכה במפלגת העבודה בשנים האחרונות, כשלבני היא שתופסת את מקומה של גולדה מאיר, בעוד שהמפלגה שהקימה את המדינה העברית נשארת מאחרי ליברמן ובכירי הגזענים המוצהרים.