כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אלקודס": כדורא פארס בריאיון על מצב התהליך המדיני

(18/05/2008)

"אל-קודס", 18.5.08
כדורא פארס: "נאום בוש מהווה נטיה מבישה לצד ישראל. הנשיא עבאס השתכנע בכך שלא תושג התקדמות במישור השלום"
אבו מאזן: העניינים לא יפתרו בקרוב 

(תרגום מערבית - מטה יוזמת ז'נבה)
"אל-קודס", לונדון – חבר "המועצה המהפכנית" של תנועת "פתח", כדורא פארס, העריך כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס "השתכנע במלאות כי מאמצי השלום כשלו בשל פעולותיה של ישראל על קרקע המציאות ונטייה אמריקאית לתמוך בה". פארס ציין את המאמצים שמשקיע הנשיא עבאס לקידום תהליך השלום, כשהוא מפנה את תשומת הלב כי "עבאס השתכנע כי לא ניתן יהיה להשיג התקדמות אמיתית במהלך שנה זו". זאת, בהיפוך למה שהבטיח הבית הלבן בתחילת השנה הזו ולמרות הביקורים הרבים של מזכירת המדינה האמריקאית, בנוסף על שני ביקוריו הצמודים של הנשיא בוש בישראל לטובת קידום השלום בין שני הצדדים.
נאום בוש בכנסת הישראלית גרם להלם בצד הפלסטיני מאחר שלא הייתה במהלכו כל פנייה בעניין הזכות הפלסטינית להגשמת דרישותיה החוקיות, סביבן נע המו"מ מזה מספר שנים מבלי להגיע לכל הישג מוחשי. לכך מתווספות הידיעות שהופיעו לאחר ביקורו של עבאס בוושינגטון בחודש שעבר, בהן נכתב כי הנשיא בוש סירב לכלול בנאומו הצפוי בכנסת את עניין המדינה הפלסטינית. ההתייחסות היחידה של בוש לעניין המדינה הפלסטינית הייתה כי לאחר 60 שנה מאותו זיכרון (הנכבה) תהיה לפלסטינים מדינה. זאת, מבלי לקבוע מסגרת זמנים או מסגרת מדינית, מה שעורר ספקות בקרב בכירים פלסטינים לגבי האפשרות שוושינגטון תמלא תפקיד נייטראלי ופעיל בהפעלת לחץ על ישראל להשיג התקדמות מוחשית השנה.

לאחר הגעתו לשארם אל-שייח נתן עבאס את פרשנותו לנאום בוש בכנסת ואמר: "נאום בוש בכנסת הכעיס אותנו ברמת העיקרון, ולא השביע את רצוננו. זוהי עמדתנו במלוא הכנות, שכן יש לנו הערות רבות כלפי נאום זה". עבאס הוסיף: "דרך עמדתנו הברורה, המסתמכת על הלגיטימציה הבינלאומית, איננו מעוניינים שהאמריקאים ישאו ויתנו במקומנו. כל מה שאנו רוצים מהם הוא שיעמדו לצד החוק ושייהנו באופן מינימלי מהנייטראליות. בנוגע לישראלים – אנו נושאים ונותנים עימם, אך איננו רוצים למכור אשליות. אנו אומרים כי העניינים לא הגיעו לכדי פתרון או שמהלך המו"מ יסתיים בקרוב".
פארס הצביע לכך שההגעה להסכמי שלום בשנה הקרובה אינו עוד דבר מציאותי, כשאמר: "אינני סובר כי דבר מה יתממש במהלך השנה הנוכחית. הדברים כבר רחוקים מכדי להגשים את הזדמנות השלום באזור". הוא הוסיף: "יש להחזיר את הסוגיה הפלסטינית אל מקורותיה היסודיים, ולכלול את כל מנגנוני המאבק, כולל את המאבק המזוין, ולממש את תפקיד הכוחות והמדינות שהינם ידידינו, במטרה להניע את הסוגיה מחדש בתוך מסגרת חדשה". פארס התייחס לתפקיד עבאס ואמר: "על הנשיא עבאס מתוקף תפקידו כיו"ר אש"פ ויו"ר "הועדה המרכזית" של "פתח" לנאום בגילוי לב בפני העולם ובפומבי לגבי היעדר האפשרות להשיג איזו שהיא התקדמות אמיתית במישור המו"מ בצורתו הנוכחית, על מנת שהעולם וידידינו לא יולכו שולל באשליית קיומה של תועלת למו"מ הנוכחי עם הצד הישראלי".
פארס הבהיר כי: "כל הנסיבות הנוכחיות, בהן המצב הפנימי הפלסטיני, המצב הפנימי הישראלי והנטייה האמריקאית, לא מאפשרות ליישם הישג כלשהו במהלך שנה זו". "המערכת הישראלית מפולגת בין "קדימה", ש"ס, ו"העבודה" ומתקדמת לעבר הרכב מסובך בו ימשכו השחקנים לאינטרסים מנוגדים, וישתמשו בשוד הפוליטי כאמצעי להשיג רווחים מדיניים על חשבון סוגיית העם הפלסטיני". בנוגע למצבו המפולג של העם הפלסטיני – "אין הוא משרת בשום אופן הגעה לנקודת ראיה מאוחדת או כזו בה הצדדים קרובים זה לזה, באופן שיאפשר מוצא מהמשבר הזה". פארס קרא באותו הזמן ל"ביצוע רפורמות שורשיות ומקיפות בתוך תנועת "פתח" ובתוך אש"פ ולכלול את שתי התנועות, "חמאס" ו"הג'יהאד האסלאמי" בהתאם למנגנון עליו יש לסכם. כל זאת במטרה למצוא לאש"פ תפקיד בעל השפעה בהובלת השלב הנוכחי, הרחק מהפילוג, המחליש את העמדה הפלסטינית".

פארס התייחס בסרקזם להצהרות הנשיא האמריקאי בוש משארם אל-שייח בהן אמר כי הוא: "שואף בכל האמצעים שלרשותו לממש את חלום המדינה הפלסטינית במהלך השנה הנוכחית", כשאמר: "אלו הצהרות שמשרתות צרכים ושואפות להוליך שולל ולשמש כדיון בלבד עם חלק ממנהיגי ערב ועם דעת הקהל הערבית" והצביע לכך ש"העמדה האמריקאית בפועל היא שורת ההצהרות והעמדות אותן ביטא בוש בכנסת ישראל וכן בתוכן ביקורו".

פארס דיבר על ההכרח לבצע רפורמה במצב הפלסטיני הפנימי, כשהוא שולל קיומו של כל אופק במציאות השוררת לפתרון המשבר בין שני הקטבים של הפוליטיקה הפלסטינית: "פתח" ו"חמאס". הוא ציין כי בחירות מוקדמות אפשר לקיים אם ישנה הסכמה מלאה לכך, שכן צעד זה אינו יכול להיות מבודד. פארס אמר כי מהלך זה "אינו מציאותי" ו"לא יביא תועלת" כל עוד יעשה ללא מציאת חזון כולל לפתרון". פארס הצביע לכך שמתנהלים מאמצים מקומיים, המסתמכים על רצון כנה לקבץ את שתי הקבוצות ולמצוא מוצא למשבר הזה, כשהוא מתכוון ל"רעיון של התערבות ועדת שרים ערבית בעניין הלבנוני הביאה למציאת מוצא למשבר, דבר שלא היה מתרחש לו הושאר הדבר לצדדים הנאבקים. זה מה שיכול להיות מיושם על המשבר הפלסטיני הנוכחי".

יש לציין כי ראש הממשלה המפוטרת אסמעיל הניה פרסם קריאה בה ביקש מועדת השרים הערבית להגיע לעזה ולגדה ל"תיקון הסדק" הפלסטיני. פארס אמר כי המאמץ הערבי להביא לפתרון המשבר בלבנון יוצר השלכות חיוביות לגבי הסוגיה הפלסטינית, כשהוא מבהיר כי "ישנו מבוי סתום פלסטיני בניסיון לפתור את הפילוג הפנימי, והמצב מצריך סיוע ערבי".