כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": שיחות חשאיות של צוותים ישראלי ופלסטיני בוושינגטון

(12/04/2010)

"אל-קודס",12.4

"שיחות סודיות פלסטיניות – ישראליות מתנהלות תחת פיקוח אמריקאי בוושינגטון ונתניהו מגיש הצעת שווא בתמורה להתנחלויות"

העיתון "אל-קודס" מדווח (12.4.2010) על ידיעה שהופיעה באתר האינטרנט "קודס נט". נמסר מפי מקור פלסטיני יודע דבר שהממשל האמריקאי מפקח על שיחות סודיות בין צוותי מו"מ פלסטינים וישראלים בוושינגטון. נמסר שג'ורג' מיטשל דחה את ביקורו לאזור בשבוע שעבר, מפני שעסק בפיקוח על שיחות אלה. מיטשל סובר שהשיחות יגלו את אופקי תהליך המו"מ העתידי בין שני הצדדים. הוא הצביע על כך שיתכן כי השיחות יובילו להכנת מפגש בין רה"מ הישראלי והנשיא הפלסטיני בפיקוח נשיא ארה"ב בשארם אל-שייח'. במפגש זה צפויים להודיע על פתיחה במו"מ בין הצדדים על בסיס ההצעות האמריקאיות שהכין מיטשל. המקור העריך שביקורו הבא של מיטשל לאזור, בו יעסוק במו"מ, יהיה מכריע וחשוב.

המקור השלים באומרו שהרש"פ הביעה את מורת רוחה מאופן התנהלות ממשל אובמה בנוגע להחלטת ישראל להמשיך לבנות בירושלים המזרחית ובגדה המערבית. הוא ציין שהרש"פ הורתה לשגרירים ולקונסולים שלה במדינות אירופה לעדכן את אותן מדינות ברוגז הפלסטיני.

הרש"פ הזהירה מפני מפלט בו העצרת הכללית של האו"מ תחליט להכריז על מדינה בשיתוף עם מדינות אירופה, ועל ביטול רעיון המו"מ עם ישראל.המקור העלה הצעות רבות העולות במסדרונות הרש"פ במטרה ללחוץ על ממשל אובמה להאיץ את צעדיו כלפי ישראל. האופק אינו מבשר על פריצת דרך קרובה בעמדה האמריקאית.

העיתון הזכיר את הפרסום ב"מעריב" על כך שנתניהו מנסה לזכות בתמיכת שריו להצעה על פיה ישראל תוכל להקים עוד פרויקטים בירושלים המזרחית בתמורה להתחייבותה להתיר פתיחת מוסדות לאומיים פלסטיניים בירושלים המזרחית.

הקיפאון בין הפלסטינים לישראל אינו מונע את המשך שיתוף הפעולה הביטחוני ביניהם. אתר האינטרנט של "ידיעות אחרונות" ציין כי כוח ביטחון, השייך לרש"פ, החזיר לצה"ל 17 מטענים בסדרי גודל שונים, אחרי שהחרים אותם במהלך פעילותו באזור טול כרם. האתר ציין בהסתמך על מקורות בצבא כי המטענים שנמסרו הוכנו לטובת פעילויות חבלה.

האתר אישר שפעולת העברת המטענים לצה"ל בימים האחרונים מצטרפת לפעולות דומות, לאחר שכוח הביטחון השייך לרש"פ חשף מטענים בתקופה האחרונה, חלקם מעני נפץ שמשקלם מגיע ל- 20 ק"ג. האתר צוטט קצין בכיר בצבא שאמר שפעולת הצבא בגדה והתיאום עם כוח הביטחון הפלסטיני "משיגים רמה טובה של שקט" בגדה המערבית.