כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": בליירביקש מברק להסיר מחסומים ושהב"ט הבטיח להסיר 18

(28/04/2008)

"אל-קודס", 30.4.08
בלייר ביקש מברק להסיר עשרות מחסומים ושר הביטחון הישראלי הבטיח להסיר 18

מזרח ירושלים – "אל-קודס" – שליח הקוורטט, טוני בלייר, ביקש מממשלת ישראל להסיר עשרות מחסומים צבאיים בעומק הגדה, בעיקר את אלו שאין להם קשר לביטחון ואינם נוגעים בתנועת המתנחלים הישראלים. דבר זה בא לאחר שיחות שקיים אתמול בלייר עם שר הביטחון הישראלי, אהוד ברק, במשרדו של האחרון בתל-אביב. בלייר וברק שוחחו על חבילת הקלות אותן יש ליישם בהסתמך על המפגשים שניהל לאחרונה בלייר עם ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, כדי לדחוף את עגלת הכלכלה הפלסטינית וליצור צמיחה בגדה המערבית. ממשלת ישראל הבטיחה להסיר 18 מחסומים באזורים שונים בגדה המערבית, ביניהם המחסום הצבאי הקרוב להתנחלות ולמחנה הצבאי בית-אל, המגביל את מעבר הפלסטינים מ- ואל- רמאללה, הנחשבת לעיר הראשית הכוללת את מקום מושב משרדי הרשות הפלסטינית ומושב הנשיאות, את מחסום עצירה אל-שימאליה, המפריד בין הכפר לעיר שכם, וכן את מחסום עין בית אל-מאא'.

דוברת מטעם צה"ל הודיעה כי הצבא הישראלי הסיר אתמול את מחסום עצירה אל-שימאליה והוא לומד את עניין הסרת עשרה מחסומים מתוך 50 המחסומים שהתחייבה ישראל להסיר מתוך כ- 581 המפרידים בין ערי וכפרי הגדה המערבית.

משרדו של בלייר ציין כי זו הפעם הראשונה בה מעביר שליח של הקוורטט רשימת דרישות מוגדרת לטובת עידוד ההשקעה והקלת סבלם של הפלסטינים דרך מפגש עם בכיר ישראלי.

סוכנויות האו"מ והמרכז לתיאום העזרה (אוצ'ה) ציין כי מספר מחסומי הצבא בגדה המערבית הגיע בתחילת החודש הנוכחי ל- 581 מחסומים שמשתקים ומערימים מכשולים על תנועת הפלסטינים והסוחרים, ומונעים כל מאמץ או כוונה ליצור צמיחה בגדה המערבית.

האו"מ הפריך את הטענות הישראליות, שאמרו כי ישראל הסירה לאחרונה בחודש שעבר 61 מחסומים בגדה המערבית, וארגון "אוצ'ה" מסר כי הוסרו 44 מחסומים בלבד, שרובם אינם בעלי חשיבות, חלקם הינם חסימות עפר, חלק הושבו לאחר מספר ימים למקומם ואחרים הוזזו אל מעט לפני או אחרי המחסום הישן.

פרשנים אומרים כי מהלך ישראלי זה וההיענות המועטה לבקשות בלייר להסיר חלק מהמחסומים שאין להם ערך מעשי עבור ישראל מגיע ערב בואה של מזכירת המדינה האמריקאית קונדוליסה רייס ועם התקרבות מועד ביקור הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש בישראל במהלך חודש מאי.

יש לציין כי השליח הקודם של הקוורטט, ג'יימס וולפנסון, ביקש להסיר כ-210 מחסומי צבא ואמר בזמנו כי הם חסרי ערך ביטחוני ובאותו הזמן מערימים מכשולים על תכנית הצמיחה אותה גיבש וולפנסון, שערכה הגיע ל- 9 מיליארד דולר. מערכת הביטחון סירבה לבקשתו. כמו כן קית' דייטון, האחראי על אימון כוחות הביטחון הפלסטינים והמתאם הביטחוני בין ישראל לרשות, הציע תכנית אותה הציג בפני אולמרט וברק ולפני כן הציג אותה בפני הממשל האמריקאי במטרה להסיר עשרות מחסומי צבא לפני שנה, אך ישראל סירבה לבצעה בטענה שהיא מהווה סכנה לתנועת המתנחלים בגדה המערבית.

מקורות פלסטינים המעיטו בחשיבות הסרת שלושה מחסומים מתוך 581, ואמרו כי זו היא זריית עפר בעניים.

המקורות הוסיפו כי ישראל נדרשת להסיר חצי מהמחסומים הצבאיים הנמצאים על הרחובות והדרכים הראשיות בגדה המערבית באופן מיידי, כדי שתתאפשר סוג של הקלה במצב הכלכלי , וזו כהכנה להסרת כל המחסומים, אם ישנה כוונה רצינית להשיג צמיחה כלכלית אמיתית.

יש לציין כי רה"מ סלאם פיאד ייצא ללונדון ביום רביעי להשתתף במפגשי ועדת המדינות התורמות היכן שירכז את מאמציו בהכרח להסיר את המחסומים ואת המצור המוטל על מנת להביא לשיפור המצב הכלכלי בנוסף לעצירת כל פעילויות ההתנחלות.