כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס אל-ערבי": נטיה פלסטינית להסכים לסיפוח ישראלי של 2% מהגדה תמורת המעבר הבטוח

(11/10/2007)

(תרגום מערבית- מטה יוזמת זנ'בה)

ידיעות על הסכם לחילופי 2% מהגדה תמורת מעבר בטוח לעזה. ישראל לא תשיב בחיוב לדרישות עבאס, מפני שהציג תקרה גבוהה 

רמאללה- נצרת- "אל-קודס אל-ערבי"- מאת: וליד עוד וזהיר אנראוס:
מקורות פלסטינים מוסמכים אישרו אתמול כי ישנה כוונה בקרב ההנהגה הפלסטינית להסכים להחלפת שטח המהווה 2% משטחי הגדה המערבית, עליו ישנם גושי התנחלויות, שישראל תספח, תמורת זו שהפלסטינים ישיגו מעבר בטוח שיחבר בין הגדה לרצועת עזה. על סמך המקורות נסמר, שההנהגה הפלסטינית השתכנעה כי לא תיתכן השגת מעבר בטוח בין הגדה המערבית לרצועת עזה, אלא אם ישראל תקבל בתמורה לו שטחים מהגדה. משום כך אושר כי גושי ההתנחלות, שהוקמו על שטחי הגדה המערבית, יסופחו לישראל תמורת החיבור הגיאוגרפי בין הגדה לרצועה.

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, הדגיש בריאיון טלביזיוני שנתן לטלביזיה הפלסטינית אתמול, כי כל פתרון מדיני, אליו יגיעו עם ישראל, יוצג למשאל עם ובפני המועצה הלאומית. "הפלסטינים לא יסכימו לפתרון שיתעלם מסוגיות הליבה, 
ו(ממימוש) זכויותינו, להן ערבה הלגיטימציה הבינלאומית. אין פתרון בלי שחרור כל האסירים". עבאס הוסיף כי "אף אחד לא יכול לכפות עלינו פתרון של כניעה. עמדתנו דוגלת בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית, בעלת רצף גיאוגרפי, ברת קיימא ובעלת ריבונות מלאה על השטחים, שנכבשו ביוני 1967, לצד מדינת ישראל. אנו מתנגדים באופן מוחלט לרעיון מדינה בעלת גבולות זמניים, מפני שקבלת רעיון כזה היא לשווא ומהווה הפקרת הסוגיה הפלסטינית".
בנוגע לחילופי שטחים עם ישראל, אמר עבאס כי הדברים שנמסרו בעניין חילופי השטחים לא נידונו והפלסטינים מתנגדים להם. "אנו מסכימים לתיקוני גבול".
במהלך ארוחת סיום הצום, שקיים עבאס ברמאללה עם חברי כנסת ערבים, הוא אמר כי הינו אופטימי לגבי הצלחת וועידת הסתוו וזאת בשל זהות המוזמנים מצד אחד, והמדינות המשתתפות מצד שני. עבאס הביע את התנגדותו לחילופי אוכלוסין עם ישראל.
באותו עניין אמרה אתמול מירי אייזן, כי דרישות עבאס לא יענו ע"י ישראל מפני שהוא הציג תקרה גבוהה, שרה"מ הישראלי, אהוד אולמרט, לא רוצה ליישם.
בנוגע לוועידה הבינלאומית, שתיערך בסתוו, אמר עבאס: השתתפות הגורמים הערבים והבינלאומיים הפכה לעניין ברור. הוועידה תתבסס על תכנית "מפת הדרכים" כקו יסוד של האו"מ ושל הגורמים הבינלאומיים, ועל "היוזמה הערבית". אם הקהילייה הבינלאומית מעוניינת לפתור את הבעיה, עליה להתחיל מ"מפת הדרכים".
עבאס הדגיש כי הרשות הפלסטינית הייתה הראשונה שקראה לזמן את סוריה ולבנון לוועידה הבינלאומית, שכן מו"מ עימן הוא חלק מ"מפת הדרכים" ומ"יוזמת השלום הערבית". הועברה פניה למדינות אלו ע"י "ועדת המעקב הערבית", הכוללת נציגים מ- 12 מדינות ערביות. עבאס ציין את ההכרח שהסורים והלבנונים ייקחו חלק בוועידה, מפני שהיעדרן ישפיע על אמינות הוועידה.
עבאס הבהיר כי היקף הנוכחות הערבית והבינלאומית בוועידה יעמיד את ארה"ב מול אחריות גדולה. כישלון הוועידה לא יביא לאסון, אך הוא יעשה רושם רב על ארה"ב באופן יסודי. עבאס הבהיר כי הוא, באופן אישי, חש ברצינות הנשיא בוש בנוגע לכינוס הוועידה והשגת תוצאות רציניות בפועל.

בנוגע למו"מ עם ישראל ציין עבאס כי לא קיימים ערוצי מו"מ חשאיים. הוא הצביע על קיום מו"מ גלוי בין הצדדים, אך אלו לא הגיעו עד כה להסכם כלשהו, למרות שששת המפגשים, שהתקיימו בינו לבין אולמרט, היו מפגשי בחינת אפשרויות (מילולית: בחינת תחתיות או בחינת עמקים) בהן נידונו כל הסוגיות בפירוט. עבאס אמר: "אנו מעדיפים מו"מ הרחק מאמצעי התקשורת. לא ניתן לדבר על מה שמתרחש בישיבות המו"מ לפני הגעה למשהו מוחשי".
בנוגע לתנועת "חמאס", השולטת על רצועת עזה, אמר עבאס: "איננו יכולים להתנהל מול מי שחרץ את דינו של החוק ברצועת עזה, אלא שאנו מוכנים לדיאלוג אחרי ש"חמאס" תיסוג מהפשעים הגדולים שביצעה כלפי זכותו של העם הפלסטיני. לא יתכן דיאלוג על רקע של הפיכה. מסרנו את עמדתנו זו לאחינו הערבים, ואף אחד משרי החוץ הערבים לא גילה התנגדות לעמדתנו בנוגע לשיח עם "חמאס".