כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

יוזמת ז'נבה הפלסטינית: חלון ההזדמנויות לפתרון שתי המדינות הולך ונסגר

(26/12/2011)

יוזמת ז'נבה הפלסטינית פרסמה בימים האחרונים נייר עמדה בנושא האביב הערבי והשלכותיו על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. להלן קטעים מתוך נייר העמדה, אשר תורגמו מערבית לעברית. הקטע המלא מופיע בשפה הערבית באתר "קואליציית השלום הפלסטינית/יוזמת ז'נבה":

כבר למעלה משישים שנה לא ראה האזור שלנו כאלה שינויים וחוסר יציבות. החל באביב הערבי, המשך בסכנה שתפרוץ מלחמה אזורית על רקע פרויקט הגרעין האיראני ועד למשבר הכלכלי העולמי, אשר פוקד בייחוד את אירופה. המפה הגיאו-אסטרטגית חווה שינויים עמוקים ושורשיים שישפיעו לבטח על הדילמה הקבועה של המזרח התיכון: הדילמה הפלסטינית. מצער שעל פי התודעה הפוליטית הבינלאומית, בייחוד בקרב זו השלטת בארה"ב ובאירופה, עדיין ניתן לנהל את הסכסוך הישראלי-פלסטיני באותו ההיגיון ובאותם הכלים בהם השתמשו בעשרים השנים האחרונות, כלומר מדיניות של הכלה וניהול משברים, ושליטה בסכסוך מבלי שיגיע לפיצוץ. על אף שהכוחות הבינלאומיים רבי ההשפעה תומכים באביב הערבי ובזכותם של העמים להגדרה עצמית, עניין זה נעצר כאשר מגיעים לזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית.

אנו בטוחים כי עלייתם של כוחות פוליטיים חדשים באזור, תהא אשר תהא זהותם הפוליטית והאידיאולוגית, תביא לשינוי דרכי ההתנהגות והנורמות הפוליטיות שהיו נהוגות באזור לפני נפילת המשטרים המסורתיים. העיסוק של העמים הערביים בענייניהם הפנימיים אין משמעו שהסכסוך הישראלי-פלסטיני ירד מסדר יומם. עלינו להיזהר מכך שהסוגיה הפלסטינית תהפוך להיות סוגיה פנימית בארצות הערביות. כל עוד ממשיכה ישראל לעבור על החוק הבינלאומי ולסרב לנהל משא ומתן הנשען על ההחלטות הבינלאומיות, היא תרחיק ותחליש את כוחות השלום הפלסטיניים והערביים. הקיצוניות תוליד עוד קיצוניות, והאלימות תוליד עוד אלימות. אם ישראל תמשיך לחבל בפתרון שתי המדינות, הדבר יביא להתעוררות רעיונות אחרים, שאין לנו היכולת לנבא את תוצאותיהם והשפעותיהם. הקיצוניות הישראלית חסרת התקדים מעמידה את מדינות ערב, אשר הציעו לישראל את יוזמת השלום הערבית, במצב מביך מול העמים שלהן מצד אחד ומול התגברות הקיצוניות הישראלית מצד שני.

הניסיונות המתמשכים של ארה"ב ושל הקוורטט לטפל בסכסוך הישראלי-פלסטיני אינם מועילים. הם מנסים להערים על הבעיה במקום לפתור אותה. משיחות ישירות לשיחות לא ישירות, משם לשיחות קרבה, ועד לשיחות נפרדות של הקוורטט עם כל אחד מהצדדים, כל אלה הביאו לקריסת האמון בין הפלסטינים והישראלים. הפלסטינים השיבו לדרישת הקוורטט והציגו בפניו את עמדתם לפתרון ובראשה, סוגיית הגבולות, אולם עד לרגע זה ישראל לא השיבה דבר, בטענה שסוגיות אלה יידונו במסגרת משא ומתן בין הצדדים. אלא שהתשובה הישראלית האמיתית היא זו שהקוורטט רואה מדי יום ביומו בשטח: הרחבת ההתנחלויות וייהוד ירושלים, על מנת לכפות את הפתרון של ישראל לסכסוך, פתרון המבוסס על זלילת האדמות הפלסטיניות והריסת הרעיון של מדינה פלסטינית עצמאית, ריבונית וברת קיימא.

הקהילה הבינלאומית יודעת מהי הדרך העיקרית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני-ערבי, כפי שהיא יודעת שהפלסטינים והערבים עשו מבחינתם כל מה שדרוש על מנת לפזר את הפחדים של ישראל לגבי עתידה באזור. איננו סבורים כי הערבים והפלסטינים יכולים להציע יותר מאשר היוזמה הערבית לשלום. כל מיני דמיונות שווא שיש לישראל לגבי יכולתה לגזול עוד מהפלסטינים ומהערבים, יגרמו בדיוק ההיפך ויחזירו את הסכסוך אל הסיסמאות הישנות שלו. בימים אלה אף אחד לא יכול להבטיח מה יהיה מזגו של הציבור במדינות ערב כאשר הם יהיו חשופים להשפלה, ואף אחד לא יכול להבטיח כי המשטרים הערביים החדשים אשר כפופים לבוחריהם, יישארו פרגמטיים וגמישים.

עברו שמונה שנים מאז הושקה יוזמת ז'נבה, ותשע שנים מאז הושקה היוזמה הערבית. הראשונה הציגה חזון ריאליסטי וכולל לפתרון בחזית הישראלית-פלסטינית, ואילו השנייה הציגה מסגרת מדינית כוללת לפתרון בחזית הערבית. תהיה זו טיפשות טהורה להתעלם משתי יוזמות אלה, כל עוד העולם מאמין בפתרון שתי המדינות ובפתרון אזורי. היום, אפשר לאלץ את ישראל לקבל פשרה היסטורית זו בסיועה של הקהילה הבינלאומית. מחר, ייתכן שהדבר כבר לא יהיה אפשרי. אין שפע של זמן, הוא גובה מישראל ומהאזור מחיר כבד כל עוד ישראל מתעלמת מהשינויים הרדיקליים אשר מתרחשים בימים אלה.

לקריאת נייר העמדה כולו, בשפה הערבית, לחצו כאן.