כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": סיקור פגישת עבאס וסרקוזי

(15/06/2010)

סיקור פגישת עבאס וסרקוזי מתוך "אל-איאם", 15.6.2010

מקורות מוסמכים אמרו ל"אל-איאם" שצרפת שוקלת להחיות את רעיון קיום הוועידה הבינלאומית במטרה לתת דחיפה לתהליך השלום, כפי שהיא גם שוקלת לקיים ועידה בינלאומית ברמה של פסגה כדי להבטיח את התמיכה הנדרשת לבניית מוסדות המדינה הפלסטינית. צרפת רואה צורך לתת מקום גדול יותר לקוורטט. נמסר שצרפת עודנה פועלת ביחד עם הגורמים הרלוונטיים לגיבוש החלטה שמטרתה לתת עדיפות להסרת המצור מעל רצועת עזה.

מקורות צרפתיים אמרו ל"אל-איאם" שהוחלט לקיים בתחילת החודש הבא פגישת עבודה לגופים המרכיבים את ועידת פאריס, בהשתתפות רה"מ ד"ר סלאם פיאד, כדי לשמוע מפיו על תכניותיו שנועדו לקדם את פעולות בניית מוסדות המדינה. ידוע כי החברות בועידת פאריס הן צרפת, נורווגיה, השליח המיוחד מטעם הקוורטט למזה"ת, טוני בלייר, והאחראית על יחסי החוץ והביטחון באיחוד האירופי, קתרין אשטון. ועידת פאריס מתכנסת באורח תקופתי מאז ועידת מדריד מסוף 2007.

בתשובה על שאלה בנוגע לרעיונות, שצרפת חושבת להוציא אל הפועל בסתוו הקרוב, אמר עבאס במסיבת עיתונאים לאחר פגישתו עם סרקוזי: "אין מנוס מכך שמעתה ועד לסתוו תתרחש התקדמות במו"מ. אם לא תהיה התקדמות, נצטרך לעשות הפסקה. יתכן שהפסקה זו תתרחש, שכן הנשיא סרקוזי דיבר על הפסקה זו, ואנחנו מסכימים לכך. אין מנוס מלעשות הפסקה כדי לבחון שוב מה ניתן להשיג, שכן אם לא נשיג דבר, הרי שאין מנוס מההפסקה".הנשיא ציין כי קיימת עמדה בינלאומית הקוראת להסיר את המצור מעל עזה.

בנוגע לביקורו בארה"ב אמר עבאס: "דנו עם הנשיא אובמה על שני תחומים. הראשון הוא השיחות הלא ישירות המתנהלות כעת, והשני הוא החקירה (של ההתקפה הישראלית על משט החופש) והסרת המצור הישראלי מעל עזה. בשני הנושאים הייתה בינינו הבנה הדדית ועקב כך אמרתי שהשיחות היו חיוביות".

האיל אל-פאהום, השגריר הפלסטיני בצרפת, אמר ל"אל-איאם" כי הפגישה עסקה בסוגיות מרכזיות ובסיסיות בתהליך השלום, היעדר ההתקדמות וההכרח לדחוף את התהליך ולא לאבד עוד זמן, שכן אבדן זמן אינו משרת אינטרס של אף צד. הנשיא הצרפתי הביע את הערכתו בנוגע לעמדות האמיצות והאסטרטגיות הברורות של הנשיא, בכל הקשור למאמצים לקדם את הדברים בכוון של פתרון שתי המדינות – פתרון שזוכה להסכמה בינלאומית מלאה. הבסיס לתהליך השלום ידוע ויש לגביו הסכמה פה אחד. באופן טבעי ישנה אכזבה מההתמהמהות הישראלית בעניין זה".אל-פאהום הוסיף: "הנשיא דן עם סרקוזי בשורה של רעיונות שניתן ליישמם כדי לתת כוח מחודש שיכפה מציאות חדשה, עד שאף צד לא יוכל לברוח מתהליך זה. חל דיון לגבי רעיונות אלו וישנה הסכמה לגביהם".