כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס אל-ערבי": ציפייה למסמך אמריקאי שיגשר בין עמדות הצדדים במו"מ

(14/11/2007)

בציפייה למסמך אמריקאי שיגשר על התהום בין שני הצדדים: המשלחת הפלסטינים: עמדותינו ועמדות ישראל רחוקות זו מזו.

רמאללה- "אל-קודס אל-ערבי"- מאת: וליד עוד:
נודע אתמול ל"אל-קודס אל-ערבי" כי הצד הפלסטיני מצפה לביקור מזכירת המדינה האמריקאית רייס באזור. רייס צפויה להגיע עם מסמך אמריקאי, שהוכן בוושינגטון, במטרה להציגו בועידת אנאפוליס אחרי ששני הצדדים יסכימו לגביו כבסיס לפתיחת מו"מ פלסטיני-ישראלי רציני לסיום הסכסוך. בו בזמן הסכימו כל חברי צוות המו"מ הפלסטיני כי אין כל התקדמות במו"מ הצל התרחקות העמדות. ראש צוות המו"מ הפלסטיני אחמד קריע אמר אתמול כי העמדות בין הצדדים עודן מרוחקות זו מזו, וכי ישראל עודנה מסרבת למלא אחר מחויבויותיה ביישום שלב א' מתכנית "מפת הדרכים", הפוסקת שיש לעצור את הבניה בהתנחלויות.

קריע הדגיש כי ישראל לא מסתפקת באי-יישום מחויבויותיה, אלא אף הוסיפה לבצע חריגות במספר תחומים, שהבולטים בהם הם הוספת מאחזים בלתי חוקיים, הרחבת ההתנחלויות הקיימות, הוספת עוד מחסומים צבאיים במקום להסיר אותם והמשך סגירת המוסדות הפלסטיניים במזרח ירושלים.

לגבי ועידת אנאפוליס וההכנות לה, אמר במפגש עם חברי תנועתו: "אנו הולכים לועידה זו כדי להשיג את האינטרסים של עמנו, הנשענים על הלגיטימציה הערבית והבינלאומית שמוצאת ביטויה בעשרות החלטות לגבי ההגדרה העצמית והסרת הקיפוח מעלינו.
קריע הבהיר כי דרישות ישראל להכרה בה כמדינה יהודית ע"י הצד הפלסטיני אינן מקובלות, תוך כדי כך שהוא מצביע אל הסירוב המוחלט לחילופי תושבי ההתנחלויות בפלסטינים שחיים בתוך שטחי 1948, ולסירוב על הויתור על זכות השיבה של הפליטים בהתאם להחלטת האו"מ 194.
קריע ציין את ההכרח שהמסמך, שיוצג באנאפוליס, יכלול: א. לוח זמנים מפורט ליישום סוגיות שלב הקבע. ב. ההכרח שתהיה ועדת מעקב ליישום זה. ג. כינוס ועידה אחרת שתערוב למימוש התוצאות. ד. על הועידה הבינלאומית להוכיח רצינות לגבי המשך המו"מ ויישום הישגי השלום ושגשוגו.

מצידו, ציין אתמול סאיב עריקאת, ראש מחלקת המו"מ באש"פ, כי המו"מ עם הישראלים נכנס לשלב קשה. עריקאת אמר לרשות השידור הפלסטינית כי המו"מ נכנס לשלב קשה, וישנו הבדל גדול בין קושי לבין משבר.
לגבי פגישת שני צוותי המו"מ בליל שלשום אמר עריקאת כי עודנו מנסים להגיע לנוסח המסמך המשותף וישנן עדיין מחלוקות עמוקות לגבי התכנים. לגבי תאריך ה- 27 לנובמבר כתאריך היעד של ועידת אנאפוליס, אמר כי הפלסטינים לא קיבלו כל דבר, או כל הזמנה לגבי מועד כינוס הועידה, משך הדיונים בה, תכניה או לוח הזמנים שלה.

יאסר עבד רבו, מזכ"ל "הועד הפועל של אש"פ" וחבר צוות המו"מ לשיחות עם ישראל, ציין אתמול שסוגיות המחלוקת עם ישראל עודן גדולות וישנם סדקים בעמדות. עבד רבו ציין בהודעה לעיתונות אתמול כי קיימים שלושה גורמים שעודם נתונים לדיון בין שני צוותי המו"מ, והם: א. העמדת לוח זמנים לתהליך המו"מ שיפתח אחרי ועידת אנאפוליס. ב. החשבת "יוזמת השלום הערבית", בנוסף ל"מפת הדרכים" וחזון הנשיא בוש כבסיס לפתיחת מו"מ להסכם הקבע, בנוסף להגדרת סוגיות הסכם הקבע באופן ברור. ג. כי תהיה התחייבות בפועל כלפי "מפת הדרכים" והרכבת ועדה משולשת פלסטינית-אמריקאית-ישראלית לפיקוח על יישום השלב הראשון שלה.
עבד רבו הדגיש כי המחלוקת עודה רבה.
קיימת הסכמה בין חברי צוות המו"מ הפלסטיני לשיחות עם ישראל כי לא הושגה כל התקדמות במו"מ במל הציפייה להגעת מזכירת המדינה האמריקאית לאזור לגישור על הבקע בין שני הצדדים דרך מסמך אותו מייעד הממשל האמריקאי להצגה באנאפוליס, ואותו מחשיבה ארה"ב כבסיס לפתיחה במו"מ רציני בין הצדדים לסיום הסכסוך.