כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אלחיאת אלג'דידה": ויליאם הייג: "ביטחון ישראל והשגת מדינה פלסטינית אינן שתי מטרות סותרות, אלא קשורות זו בזו בחוזקה"

(20/02/2011)

"אל-חיאת אל-ג'דידה",20.2.11

בריטניה, צרפת וגרמניה פנו לישראל דרך פרסום איגרת דרכה דרשו את העצירה המיידית של כל פעולות ההתנחלות בשטחים הפלסטינים הכבושים. שלוש המדינות ציינו בגילוי דעת שפורסם אתמול בעיתון ה"גארדיאן" כי "ההתנחלויות, כולל אלו בירושלים המזרחית, אינן חוקיות לפי החוק הבינלאומי, ומהוות מכשול בפני השלום ואיום כלפי פתרון שתי המדינות".

לפי ה"גארדיאן" החלטת וושינגטון להטיל וטו כנגד החלטת הגינוי של ההתנחלויות הדאיגה את שלוש המדינות, שמיהרו להבהיר את עמדתן. שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, אמר כי ארצו רואה בהתנחלויות כבלתי חוקיות, כולל את אלו בירושלים המזרחית, וזאת בהסתמך על החוק הבינלאומי. כמו כן אמר שהן מהוות מכשול לתהליך השלום ומאיימות על פתרון שתי המדינות. הייג נימק את הצבעת בריטניה במועצת הביטחון בעד גינוי ההתנחלויות דרך מתן הצהרה רשמית בה הסביר כי ארצו מבינה את החששות הביטחוניים הגדולים והמוצדקים של ישראל. הוא הסביר כי בריטניה, כידידת ישראל, חולקת את אותן חששות, ושואפת, ביחד עם ישראל, להגן על ביטחונה ועל יציבות האזור שסביבה, ובשל חששות אלו בדיוק הצביעה בריטניה לטובת ההחלטה.

הייג הביע את תקוותו שהעניינים הנוכחיים באזור לא יביאו להתפוררות המאמצים המושקעים להגעה להסדר צודק ותמידי לסיום הסכסוך הישראלי – פלסטיני, ואמר: ביטחון ישראל והשגת מדינה פלסטינית אינן שתי מטרות סותרות, אלא שתי מטרות הקשורות זו בזו בחוזקה. הייג דרש מהישראלים ומהפלסטינים לשוב למו"מ ישיר בזמן המהיר ביותר האפשרי במטרה להגיע לפתרון של שתי מדינות, שיתבסס על קני מידה ברורים למען הצלחת המו"מ. הייג הגדיר את בסיסי המו"מ כך:

1. הסכם על גבולות שתי המדינות בהסתמך על גבולות ה- 4 ביוני 1967 עם חילופי שטחים שוויים, בהתאם למה שיסכימו לו שני הצדדים

.2. נקיטה בצעדים ביטחוניים, שיכבדו, בנוגע לפלסטינים, את ריבונותם ושעל פיהם הכיבוש יבוא אל קיצו, ובנוגע לישראל, יכבדו הצעדים הביטחוניים את ביטחונם, ימנעו פעולות טרור ועל פיהם יהיה מנגנון לטיפול יעיל באיומים חדשים

.3. פתרון צודק ומוסכם לבעיית הפליטים

.4. מתן מענה לשאיפות שני הצדדים בנוגע לירושלים, שכן אין מנוס ממציאת דרך באמצעות המו"מ כך שירושלים תהיה בירת שתי המדינות. הייג הבהיר כי מטרת המו"מ היא להגיע להסכם על מכלול סוגיות הסכם הקבע, ולקבל את פניה של פלסטין כחברה מלאה בספטמבר הקרוב. הוא הבהיר כי ארצו תסייע בכל דרך למען השגת מטרה זו. הייג חתם את דבריו כך: "הדרך הטובה ביותר להבטיח לישראל עתיד של שקט וביטחון עוברת דרך השגת שלום עם הפלסטינים, מה שיוביל בתורו להשגת שלום באזור כולו, ויספק לישראל יכולת טובה יותר להתמודד ולטפל בכל איום רחב היקף".