כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": דחלאן: "הנשיא עבאס הגיש לנתניהו הצעה כתובה להסכם שלום"

(15/07/2010)

"אל-קודס", 15.7.2010

פתח לא תעודד את קיום המו"מ הישיר עם ישראל לעת עתה

תנועת "פתח", בראשה עומד הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, הודיעה היום כי היא אינה תומכת במעבר לשיחות שלום ישירות עם ישראל, כפי שחותרת ארה"ב, לפני שתתרחש התקדמות במו"מ הבלתי ישיר, המתקיים בתווך וושינגטון.

עבאס, שייפגש ביום שבת עם ג'ורג' מיטשל, עומד בפני לחצים מצד וושינגטון, שמטרתם לגרום לו להסכים לקיום שיחות ישירות עם ראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו, האומר שהינו מוכן לפתוח בשיחות עם הנשיא הפלסטיני מייד.

עבאס מודאג ממו"מ עם מנהיג ישראלי, שלדידו אינו חפץ בהשגת הסכם לסיום הסכסוך במזרח התיכון על בסיס שהפלסטינים יסכימו אליו. הפרסום של "פתח", שמתח ביקורת כלפי הקריאות לעבור למו"מ הישיר, חשף את הלחצים הפנימיים, עימם מתמודד עבאס, הקוראים לו להתנגד לרעיון של קיום שיחות שלום ישירות עם ישראל.

אל-קודס,14.7.2010

מוחמד דחלאן: הנשיא עבאס הגיש לנתניהו הצעה כתובה להסכם שלום דרך מיטשל, שמתבססת על הקמת מדינה פלסטינית על גבולות 1967

חבר הועד המרכזי של "פתח", מוחמד דחלאן, חשף כי הנשיא מחמוד עבאס הגיש, דרך המתווך האמריקאי ג'ורג' מיטשל ובמסגרת המו"מ הבלתי ישיר, הצעה כתובה להסכם שלום, המתבססת על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967 עם חילופי שטחים בשיעור מוגבל, ופריסת כוחות נאט"ו לאורך הגבול עם ירדן ובמקומות נוספים בשטחי המדינה הפלסטינית.

הוא אמר שלא התקבלה כל התייחסות מנתניהו עד כה, וזה בהסתמך על פרסום בעיתון "אל-חיאת" הלונדוני היום. דחלאן אמר כי מוסדות "פתח" ואש"פ יתכנסו בעקבות ביקורו של ג'ורג' מיטשל ביום שבת, כדי ללמוד את ההצעה שיגיש לנשיא הפלסטיני לעבור למו"מ ישיר. דחלאן העריך ש"מיטשל יבקש מהרש"פ לצעוד לעבר מו"מ ישיר, כשאיתו חבילה של מהלכים שנועדים לעודד את הדבר, כמו הסרת מחסומים ועוד".

דחלאן אמר ש"פתח" לא תסכים לעבור למו"מ ישיר, אלא בשני מקרים: "האחד הוא השגת התקדמות בסוגיות הגבולות במו"מ הבלתי ישיר, והשני הוא הסכמה על הקפאה בפועל של הבנייה בהתנחלויות, והסכמה כי המו"מ ייסוב על גבולות ה- 4 ביוני 1967 עם קביעת לוח זמנים ברור למהלך המו"מ".

בעניין הביקור המתוכנן של חמישה שרי חוץ אירופים לרצועת עזה, אמר דחלאן כי קיימת הבנה בין הרש"פ לבין מדינות האיחוד האירופי על הסרת המצור על רצועת עזה על בסיס "הסכם התנועה והמעברים" משנת 2005. דחלאן אמר שהאיחוד האירופי מוכן לשלוח משקיפים אירופים למעבר רפיח, וכי הנשיא עבאס מוכן לשלוח את המשמר הנשיאותי למעבר, אך ישראל ותנועת "חמאס" מערימות קשיים על הדבר עד כה.

דחלאן העריך כי לא יתאפשר לנשיא עבאס לבקר ברצועת עזה עם השרים האירופים בשל מה שכינה כעמדה השלילית של תנועת "חמאס" כלפי הנשיא. הוא אמר שעבאס הודיע יותר מפעם אחת על מוכנותו להגיע לרצועת עזה, אך תנועת "חמאס" התבטאה באופן שלילי מאד כלפי צעד שכזה.

אם תהיה התנגדות להצעת האמריקאים לפתוח במו"מ ישיר, דחלאן אמר שההנהגה הפלסטינית תפנה למועצת הביטחון של האו"מ כדי לבחון את מהימנות העולם כלפי שאיפתו להקים מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל. הוא הוסיף כי "אפשר שארה"ב תשתמש בזכות הוטו שלה במועצת הביטחון של האו"מ, אך הדבר יחשוף את נטייתה והיא תאבד את יכולתה לשמש כמתווך הוגן".

"הממשל האמריקאי הנוכחי, כמו ממשלים קודמים, נוהג בניהול המשבר ולא בפתרון המשבר", אמר דחלאן, והוסיף כי "מה שיכול להציע ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, אינו יותר מאשר מדינה דמיונית או מדינה מאחרי הגדר"..."התנגדנו למדינה מאחרי תוואי הגדר גם בתקופת שרון, ולא נסכים לה בתקופת נתניהו או כל מנהיג אחר", חתם דחלאן.