כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מאמר מערכת, "אל-קודס": האחריות הביטחונית של הרשות הפלסטינית

(15/08/2007)

(תרגום- מטה יוזמת ז'נבה)

דיווחי תקשורת שפורסמו לאחרונה מסרו שהמשטרה האזרחית הפלסטינית שבה לפעול במהלך החודש שעבר בשטחי B בגדה המערבית, שטחים שכפופים לשליטה הביטחונית הישראלית, בזמן שהרשות הפלסטינית מפקחת על עניינים אזרחיים באותם שטחים. משתמע מהדברים כי המשטרה הפלסטינית ממלאת את משימותיה בערים ובכפרים שבאזור A היכן שהסמכויות הביטחוניות והאזרחיות המלאות הן בתחומה של הרשות הפלסטינית. המצב בפועל הוא כזה בו הרשויות הישראליות מתירות לצה"ל לנוע בערים אלו בחופשיות מלאה כדי לעצור את מי שהוא רוצה, לחסל את מי שהוא רוצה ולפזר פחד בלבבות הילדים, הנשים והזקנים.

התפתחות מוגבלת זו מהווה אולי צעד ראשון בדרך של השבת המצב בגדה המערבית למה שהיה לפני ספטמבר 2000, או ליתר דיוק לפני אפריל 2002, כאשר הכוחות הישראלים חזרו לכיבוש מלא של הגדה המערבית במהלך צבאי רחב היקף, שנקרא "חומת מגן", במהלכו נהרגו עשרות ואולי מאות פעילים ואזרחים, ועצרה אלפים בניסיון נואש לדכא את המרי האזרחי (אנתפאדת אל-אקצא), שהיוותה בעיני ישראל איום על קיומה וסכנה ביטחונית עליה.

בכל מצב הרי שכעת מתבקשת יציאת הכוחות הישראלים מהערים והכפרים הפלסטינים כולם, בין אם באזור A ובין אם B, והעברת הסמכויות הביטחוניות המלאות למשטרה ולכוחות הביטחון הפלסטינים, בייחוד אם שורר שקט בגדה המערבית, אין עוד התקפות או אירועים אלימים נגד הישראלים, ואין כל נימוק להמשך ההימצאות הצבאית הישראלית בשטחים הפלסטינים.

אם ממשלת ישראל מהססת באשר לקיומו של שותף פלסטיני בו ניתן לבטוח בעת ניהול מו"מ במטרה להשיג שלום, הרי ששותף זה הוא הרשות הפלסטינית בהנהגת הנשיא מחמוד עבאס. עליה לפעול מול שותף זה בענייניות מלאה ולחדול מהטפה תעמולתית שמיועדת להכתיב לאקלים הבינ"ל אודות חולשתה של הרשות הפלסטינית. בהסתמך על דבריהם החוזרים ונשנים של מקורות ההסברה הרשמיים של ישראל, הרי כי יש סכנות מאיימות וסיכוי של הישנות אירועי עזה, אך בפעם הבאה בגדה המערבית. הנקודה העיקרית לגבי שאלת הביטחון היא שהשקט הנוכחי לגבי פעולות האלימות של הפלסטינים אינו נובע בכללותו ממהלכים ביטחוניים ישראלים ומגדר ההפרדה, אלא משכנוע של מגזרים רחבים בקרב הפלסטינים בכך שהבחירה בשלום צריכה לקבל הזדמנות, בעיקר לנוכח קיומן והצגתן של יוזמות ערביות ובינ"ל. הכרחי לפתוח את המרחב ליוזמות אלו, כדי שיוכלו לייצר תוצאות, או לפחות כדי שיביאו לשיפור במקרה שמצב העניינים עומד במקום או נסוג לאחור.

מכאן שהעברת הסמכויות הביטחוניות באופן מלא לרשות הפלסטינית מהווה סימן אחד לפחות להוכחת אמינות הכוונות הישראלית לגבי תהליך השלום ולמידת האמון שיש לממשלת ישראל כלפי השותף הפלסטיני, אותו היא מתארת ככזה שניתן לבטוח בו וככזה המוכן בבטחה להיות שותף לשלום, ביטחון ויציבות.