כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור תקשורת פלסטינית - 23.2.09

(23/02/2009)

סיקור עיתונות פלסטינית – יום שני 23.2.09
הזירה הפלסטינית
מחמוד עבאס נפגש אמש בפראג עם שר החוץ הצ'כי, קארל שוורצנברג, וחזר על קריאתו לכונן ממשלה פלסטינית אחת, שהיא תנאי יסודי בעיניו להצלחה בבניית עזה מחדש. עבאס אמר לסוכנות הידיעות הצ'כית כי "הדבר מצריך ממשלת הסכמה לאומית או ממשלת טכנוקרטים" והבהיר ש"ממשלה זו תהיה חייבת להכיר ביסודות הבינלאומיים ובהתחייבויות החתומות". עבאס אמר שכ- 15% מהתשתיות בעזה נהרסו כתוצאה מהתקפת ישראל. ("אל-איאם", 23.2.09)

שיחות הפיוס - אחד ממנהיגי "חמאס" אמר שתאריך ה- 25 בפברואר, אותו קבעו המצרים לתחילת הדיאלוג הפלסטיני בקהיר, "אינו סופי וקבוע". מקורות פלסטינים וערביים ציינו כי לדיאלוג הוזמנו רק "פתח" ו"חמאס" כדי להקל על המכשולים בדרך להשגת הסכמה. ("אל-איאם", 23.2.09) 

ביטחון פנים – רב אלוף נצר יוסף, חבר הועדה המרכזית של "פתח", אמר אתמול בפורום מדיני שארגנה האקדמיה הפלסטינית ללימודי ביטחון, שהיציבות הביטחונית הפנימית היא הדרך הראשונה להתפתחות החברה הפלסטינית בכל המישורים, וכי לא ניתן יהיה להתקדם בשום תחום ללא יציבות זו. ("אל-איאם") 

בנייה בסילואן – "אל-קודס" מדווח שאתמול הגיעו צוותים מעיריית ירושלים בליווי כוחות משטרה ומג"ב לשכונת אל-בסתאן בסלואן, פרצו לבתים רבים ועלו על גגותיהם כדי לערוך מדידות הנדסיות כהכנה לביצוע תכנית ישראל לפינוי השכונה והפיכתה לגן לאומי. שיעור הפינוי המתוכנן על ידי ישראל כולל כ- 1,500 משפחות. מאמר המערכת של "אל-קודס" הוקדש גם הוא לנושא תכניות ישראל בסלואן.
"אל-חיאת אל-ג'דידה" מדווח מפי בכיר פלסטיני ש- 80 בעלי בתים, בהם חיים כ- 1,500 תושבי ירושלים, קיבלו אתמול צווי פינוי מעיריית ירושלים לפני הריסתם, בטענה כי הם נבנו ללא אישור, בעוד שבתים אלו נבנו לפני 1967. חאתם עבד אל-קאדר, יועץ עבאס לענייני ירושלים, אמר ש"צווים אלו נחשבים כטראנספר חדש...לחלק מהבניינים נוספה בנייה חדשה, דבר אותו ניצלה העירייה כדי להוציא החלטה להרוס, למרות שבעלי הבתים הגישו בקשות להסדיר את מתאר האזור בו שוכנים הבתים". עבד אל-קאדר אמר שעיריית ירושלים הציעה לבעלי הבתים לעבור לבתים חילופיים באזורים רחוקים ממרכז העיר. "זוהי הפעם הראשונה שישראל מתארגנת לערוך סילוק קבוצתי ממרכז העיר", אמר עבד אל-קאדר. הפלסטינים אמרו כי הם יערכו היום פגישה עם עורכי דין כדי לבדוק כיצד להגיב משפטית לצווי ההריסה.
מדינות ערב
ישיבה דחופה של שרי החוץ והאוצר של מדינות המפרץ, שהתקיימה בריאד, הסתיימה אתמול בהחלטה להקים קופה לטובת בנייה מחודשת של עזה, שלא תהיה בשליטת גורם פלסטיני כלשהו. מזכ"ל מועצת שת"פ של מדינות המפרץ, עבד אל-רחמן אל-עטיה, אמר שהסכומים שיוכנסו לקופה יקבעו בועידת המדינות התורמות, שתתכנס ב- 2 במרץ במצרים. הוא אמר שמבין המדינות, שכבר הודיעו על הסיוע שיעניקו לעזה, ישנן סעודיה (מיליארד דולר) וקטר (250 מיליון). ("אל-איאם", 23.2.09)

בינלאומי
השליח האמריקאי המיוחד למזה"ת, ג'ורג' מיטשל, מגיע היום לישראל ולגדה. כלי תקשורת ישראלים דיווחו שמיטשל מתכוון לפתוח עבור עצמו משרד בירושלים, שיופעל על ידי דיפלומטים מטעמו באופן קבוע במטרה לקדם את תהליך השלום ולעקוב אחר ההתפתחויות על הקרקע. ("אל-קודס", 23.2.09)