כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סקר פלסטיני: 73% תומכים בחתימה על הסכם שלום עם ישראל

(28/06/2008)

28.6.08 סקר פלסטיני של מכון הסקרים "ניר איסט קונסאלטינג": 89% תומכים בהפסקת האש ו 73% תומכים בחתימה על הסכם שלום עם ישראל 

להלן עיקר תוצאות סקר שקיים מכון הסקרים "ניר איסט קונסאלטינג" בקרב מדגם מייצג של 854 פלסטינים ממחוזות שונים ברצועת עזה והגדה המערבית, כולל מחוז ירושלים המזרחית. סטיית התקן היא +- 3.4% ושיעור הדיוק הוא 95%.
סקר "ניר איסט קונסאלטינג" חושף כי 60% מהפלסטינים תומכים בכניסה של "חמאס" למו"מ ישיר עם ישראל, לעומת 40% המתנגדים לכך. 61% מתומכי "פתח" תומכים בכך ש"חמאס" תפתח במו"מ ישיר עם ישראל לעומת 53% מקרב תומכי "חמאס". הסקר מעלה נתון על פיו 89% מהפלסטינים תומכים בהפסקת האש בין הפלגים הפלסטינים וישראל.מצד שני, 74% מהפלסטינים סוברים כי הסכם הפסקת האש בין "חמאס" וישראל לא ימשך זמן רב. ישראל סגרה את המעברים לרצועת עזה כתגובה על ירי טילים על שדרות, מה שמשאיר את הסכם הפסקת האש פרוץ למשב הרוח. תוצאות הסקר מגלות כי 79% מהפלסטינים תומכים בשחרור החייל החטוף גלעד שליט על בסיס תנאים כלשהם, לעומת 7% הסוברים כי יש לשחררו ללא כל תנאים ו- 14% המסרבים לשחררו.

40% סוברים כי ישראל היא המרוויחה העיקרית מהפסקת האש, 36% סוברים כי העם הפלסטיני הוא המרוויח העיקרי מהפסקת האש ו 24% טוענים כי הפסקת האש מביאה תועלת לשני הצדדים.

באותו עניין סוברים 38% כי הגעת "חמאס" להסכם הפסקת האש עם ישראל אינו משפיע על הפופולריות שלה בקרב הפלסטינים, לעומת 35% הסוברים כי פופולריותה עלתה עקב ההסכם ו- 27% סוברים שהפופולריות שלה ירדה.

70% סברו כי "חמאס" תתחייב כלפי הסכם הפסקת האש יותר מישראל, 10% סברו כי ישראל תתחייב יותר ו- 20% סברו כי ההתחייבות תהיה משני הצדדים.

הפלסטינים עודם דובקים בבחירה בשלום, היכן שהראו תוצאות הסקר כי רוב של 73% תומכים בחתימה על הסכם שלום עם ישראל. התמיכה בתהליך השלום מגיע ל- 81% בקרב תומכי "פתח" ויורד ל- 57% תמיכה בקרב תנועת "חמאס".
במסגרת הפניה אל השלום, דורשים 65% מהפלסטינים מתנועת "חמאס" לשנות את עמדתה הקוראת להסרת קיומה של ישראל.

הבחירות המוקדמות:
76% מהפלסטינים תומכים בקיום בחירות מוקדמות לפרלמנט ו- 72% תומכים בקיום בחירות מוקדמות לנשיאות. השוואה לסקר "ניר איסט קונסאלטינג" מחודש אפריל 2008 מראה כי התמיכה בקיום בחירות מוקדמות לפרלמנט עלתה מ- 71% ל- 76% והתמיכה בקיום בחירות מוקדמות לנשיאות עלתה מ- 66% ל- 72%.
אם היו בחירות לפרלמנט מתקיימות בשבוע הבא היו 45% תומכים ב"פתח" ו- 13% ב"חמאס", ו- 11% ברשימות אחרות. 31% אמרו כי לא היו משתתפים בבחירות.
אם היו בחירות לנשיאות מתקיימות בשבוע הבא היו 47% תומכים במועמד "פתח" ו- 13% במועמד "חמאס", ו- 11% במועמד אחר. 30% אמרו כי לא היו משתתפים בבחירות.

52% מהפלסטינים מחשיבים את ממשלת ניהול העניינים בראשות סלאם פיאד בממשלה הלגיטימית בשטחים הפלסטינים, בעוד ש 23% נותנים את הלגיטימיות לממשלה המפוטרת של "חמאס" ברצועת עזה, ו- 25% סוברים כי שתי הממשלות אינן לגיטימיות.
במקביל לכך, סוברים 68% כי יוזמת הנשיא מחמוד עבאס לדיאלוג הלאומי בין "חמאס" ו"פתח" תצליח לאחות את הקרע בין שתי התנועות.
51% סוברים כי הפילוג בין רצועת עזה והגדה המערבית יישאר על כנו, והמצב לא יחזור למה שהיה לפני השתלטותה הצבאית של "חמאס" על הרצועה ב- 14 ביוני 2007.
תוצאות הסקר מראות רוב של 74% מהפלסטינים הנותן אמון בנשיא עבאס בהשוואה ל- 13% שנותנים אמון ב"חמאס" ו- 4% בפלגים אחרים. באותו זמן מראות תוצאות הסקר כי קיים חוסר אמון בסיעות הפוליטיות המצויות בזירה הפלסטינית בקרב 42% מבין משיבי הסקר. התוצאות מראות עליה של 4% בפופולריות של "פתח" בהשוואה לסקר של "ניר איסט קונסאלטינג" מחודש מאי.