כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס אל-ערבי": הממשל האמריקאי תומך ביוזמה המצרית

(08/01/2009)

מתוך: "אל-קודס", 8.1.09
טוני בלייר קרא לארה"ב לתמוך ביוזמה המצרית, הקוראת להפסקת אש ברצועת עזה, בה הביאה המתקפה הישראלית ל- 704 הרוגים פלסטינים.
בלייר אמר לרשת "אירופה 1" כי ניצבת מולנו אפשרות להגיע להסכם בנוגע למרכיבים בהם דנו ניקולה סרקוזי וחוסני מבארכ. בלייר אמר כי הוא מקווה שיושג הסכם שיביא לסיום התוקפנות.
בלייר הוסיף כי "חשוב מאד להשקיע את כל המאמצים האפשריים להגיע להסכם זה, בין אם מצידה של ארה"ב בעצרת האו"מ בניו יורק, או מצד העולם כולו".
הוא הבהיר כי "ניתן להגיע להסכם שיכלול שלושה מרכיבים: ראשית כל הפסקת אש משני הצדדים, ישראל וחמאס. שנית, קיימת חשיבות עצומה לסגור את המנהרות בין עזה ומצרים, מפני ש"חמאס" עושה בהן שימוש לצבירת נשק וכסף. שלישית, יש לפתוח את מעברי הגבול כדי לאפשר לתושבי עזה להצטייד."
ארה"ב הכריזה ביום רביעי כי היא תתמוך ביוזמה המצרית לטובת אשרור עצירת הלחימה ברצועת עזה, אך היא ביקשה מספר הבהרות, לצד זאת שהיא תמשיך ללמוד אפשרויות נוספות.
התכנית מתבססת בעיקרה על "הפסקת אש זמנית" על מנת לאפשר פתיחה בטוחה של מעברים כדי להעביר סיוע לתושבים, וכן התכנית מספקת ערבויות לישראל ולפלסטינים.
ישראל שלחה ביום חמישי את עמוס גלעד, היועץ המדיני של שר הביטחון אהוד ברק, לקהיר לדיון על אפשרות להגיע לתהדיאה בקרבות ברצועת עזה.

"אל-קודס אל-ערבי", 8.1.09 היוזמה המצרית סיכלה את תכנית החלטת הליגה הערבית במועצת הביטחון
לונדון – מקורות דיפלומטיים מסרו כי הממשל האמריקאי שואף לקדם את היוזמה המצרית כתחליף לתכנית החלטת הליגה הערבית, שהופלה במועצת הביטחון, ואשר קוראת לעצירה מיידית של פעולות האלימות וסיום המצור המוטל על עזה.
היוזמה המצרית קוראת לכונן "הודנה מוגבלת בזמן" ולפתוח במשא ומתן שיכלול את הרשות הפלסטינית, ישראל, האיחוד האירופי והקוורטט במטרה "להבטיח את הגבולות ולהשיג עצירה מוחלטת של הלחימה".
היוזמה קוראת לפלגים הפלסטינים לחדש את השיח הפלסטיני הלאומי בקהיר.
בעוד ישראל הודיעה כי היא "רואה באופן חיובי" את היוזמה, אמרה תנועת "חמאס" כי היא מסתייגת לגבי חלק מסעיפיה וכי היא תלמד אותה.