כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סקר "Near East Consulting": שלשה רבעים מהפלסטינים תומכים בהגעה להסכם שלום עם ישראל

(07/10/2007)

הסקר של מכון הסקרים "Near East Consulting" מגלה עוד כי 76% מהפלסטינים תומכים בהשתתפות בוועידת השלום בסתוו, 60% משבחים את ממשלת סלאם פיאד ו- 73% מביעים אמון בנשיא עבאס.

סקר דעת קהל עדכני של מכון הסקרים "סקרי המזרח הקרוב" מגלה:

76% מהפלסטינים תומכים בהשתתפות בוועידת השלום בסתוו
60% משבחים את ממשלת סלאם פיאד ו- 55% מחשיבים אותה כחוקית
60% חיים מתחת לקו העוני, 25% מובטלים ו- 86% מביעים דאגה לגבי מצבם
73% מביעים אמון בנשיא עבאס, 27% מביעים אמון בהניה ו- 81% תומכים באסטרטגיה של "פתח"

"אל-קודס"- זכי אבו אל-חלאוה- סקר דעת הקהל העדכני שערך מכון הסקרים "Near East Consulting", מגלה כי 76% מהפלסטינים תומכים בהשתתפות בוועידת השלום שתעסוק בנושאי המזרח התיכון ותתקיים בסתוו הקרוב.
תוצאות הסקר מראות כי 92% מבין תומכי תנועת "פתח" מצדדים בהשתתפות בוועידת השלום, בהשוואה ל- 61% מתומכי תנועת "חמאס" שמתנגדים להשתתפות הפלסטינית בוועידה.
הסקר נערך באמצעות הטלפון בין ה- 28 ל-30 לספטמבר בקרב מדגם רנדומאלי מייצג שכלל 1000 פלסטינים מרצועת עזה והגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים.

למרות תמיכת הנשאלים בהשתתפות פלסטינית בוועידת השלום, הרי ש- 61% מהם סוברים כי הוועידה תנחל כישלון בהשגת התקדמות במישור תהליך השלום וסוגיות הסכם הקבע.
כמו כן 57% מהנשאלים ציינו כי ישראל תהיה המרוויחה הגדולה מקיום הוועידה, לעומת 20% שסברו כי יהיו אלה הפלסטינים, 18% שסברו כי יהיו אלה האמריקאים ו 5% שסברו כי יהיו אלה מדינות ערב.

סוגיית ירושלים הופיעה בראש סדר החשיבות מבין סוגיות הסכם הקבע, כאשר 46% מהנשאלים החשיבו אותה כסוגיה החשובה ביותר לפלסטינים. 29% החשיבו את סוגיית הפליטים כחשובה ביותר, 13% החשיבו את סוגיית הגבולות כחשובה ביותר, 8% החשיבו את סוגיית ההתנחלויות כחשובה ביותר, ו-5% החשיבו את סוגיית המים ככזו.
74% מהפלסטינים הביעו תמיכה בחתימה על הסכם שלום עם ישראל, לעומת 26% שהתנגדו לכך.

הממשלה הלגיטימית
בעניין אחר הביעו 60% מהנשאלים את דעתם כי ממשלת "ניהול העניינים" של סלאם פיאד הולכת בדרך הנכונה. 38% טענו כי הם חשים בביטחון גבוה יותר לאור שלטונה של ממשלת פיאד, לצד 46% שטענו כי לא חל שינוי במצב הביטחון, וזאת לעומת 16% כי חלה ירידה במצב הביטחון עקב פעולת ממשלת "ניהול העניינים".

32% הביעו אמון גבוה ברה"מ פיאד, 45% נותנים בו אמון ממוצע, לעומת 23% שנותנים בו אמון נמוך.
בנוגע למידת חוקיותה של הממשלה בשטחים הפלסטינים ציינו 55% כי ממשלת "ניהול העניינים" בראשות פיאד היא הממשלה החוקית, לעומת 22% שהדגישו את חוקיותה של ממשלת חמאס בראשות הניה בעזה. 23% הצביעו על כך שאין כיום ממשלה חוקית לפלסטינים.

הבחירות לנשיאות ולפרלמנט
75% מהפלסטינים הביעו תמיכה בקיום בחירות מוקדמות לפרלמנט לעומת 25% שהתנגדו לכך.
70% מהפלסטינים הביעו תמיכה בקיום בחירות מוקדמות לראשות לעומת 30% שהתנגדו לכך.
בהסתמך על תוצאות הסקר, 45% מהפלסטינים היו נותנים את קולם למועמד מתנועת "פתח", אם היו מתקיימות בחירות לנשיאות בשבוע הקרוב, לעומת 9% בלבד שהיו מצביעים למועמד של "חמאס", ו- 16% שהיו מצביעים למועמד אחר. 30% אמרו כי ימנעו מהשתתפות בבחירות.

אם היו מתקיימות בחירות לפרלמנט בשבוע הקרוב, היו 43% מצביעים ל"פתח", לעומת 10% שהיו מצביעים ל"חמאס", ו- 15% שהיו מצביעים למפלגות אחרות, בעוד 32% אמרו כי ימנעו מהשתתפות בבחירות, אם אלו היו מתקיימות בשבוע הקרוב.
83% משנשאלים אמרו כי יצביעו לתנועת "פתח", אם זו תיישם רפורמות. כמו כן הדגישו 81% כי אסטרטגיית תנועת "פתח" היא המועדפת עליהם בעניין יישום האינטרסים הלאומיים העליונים, לעומת 19% שהחשיבו את אסטרטגיית "חמאס" כמועדפת.

אמון בהנהגות
לעומת זאת, הפופולריות של הנשיא עבאס עלתה בהשוואה לזו של רה"מ המפוטר, הניה. הנשיא עבאס זכה לאמון של 73% מהפלסטינים לעומת 27% שהביעו אמון בהניה. הפופולריות של הנשיא עבאס בגדה עלתה והינה עומדת על 82% לעומת 64% ברצועת עזה.
בהשוואה לסקר של "Near East Consulting" מהחודש שעבר עולה כי תמיכת הציבור בעבאס עלתה ב- 9%. (אחרי שעמדה על 64% היא עלתה ל- 73%). שיעור תמיכה זה הוא הגבוה ביותר לו זוכה עבאס מאז חודש ינואר 2006.

בנוגע לפופולריות המנהיגים הפלסטינים, קיבל הנשיא עבאס 28% תמיכה, שהינו האחוז הגבוה ביותר. אחריו מופיע האסיר מרואן אל-ברגותי, שקיבל 13% תמיכה, ואחריו יו"ר "היוזמה הפלסטינית", חבר הפרלמנט מצטפא אל-ברגותי, שקיבל 10%. רה"מ המפוטר, הניה, קיבל 10% תמיכה, ראש ממשלת "ניהול העניינים" ברשות, ד"ר פיאד קיבל 7%, מחמד דחלאן 3% וראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, 3%. 23% מבין הנשאלים העידו כי הם אינם נותנים אמון באיש מבין האישים שהוזכרו לעיל.

תוצאות הסקר מבליטות את העלייה בפופולריות מרואן אל-ברגותי בגדה, שם הביעו בו תמיכה 17% בהשוואה ל- 8% תמיכה ברצועת עזה. לעומת זאת, עלתה הפופולריות של אסמעיל הניה ברצועת עזה ל- 15% בהשוואה ל- 7% בגדה.
באופן הקשור לעניין זה, עלתה הפופולריות של תנועת "פתח" בשטחים הפלסטינים והגיעה ל- 43% תמיכה לעומת 12% תמיכה בתנועת "חמאס", 4% תמיכה ב"חזית העממית", 3% תמיכה ב"גיהאד האסלאמי" ו- 4% תמיכה במפלגות אחרות. 35% אמרו כי כיום הם אינם תומכים באיזושהי קבוצה פוליטית הקיימת בזירה הפלסטינית.