כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

שאול אריאלי מספר ל"רדיו מורשת" מה חשבו נשות מפלגת ש"ס לאחר סיור שערך להם בגדר ההפרדה במסגרת סמינר יוזמת ז'נבה

(03/05/2009)

מתוך רדיו מורשת

30.4.09

אהרון מנחם: ערב יום העצמאות יתקיים סיור ייחודי לנשות ש"ס, לאורך גדר ההפרדה במסגרת יום עיון שארגן מטה ז'נבה. שלום וערב טוב לאל"מ שאול אריאלי שהדריך את הסיור. אז מה בעצם הכוונה שלכם להביא את נשות ש"ס? להתחיל להסביר את היוזמה שלכם מכיוון כזה שהוא לא ממש ימני?

שאול אריאלי: ראשית הסיור הוא לא ייחודי. הוא כרוך ברשימה ארוכה של פעילויות שמטה יוזמת ז'נבה מקיים עם הסקטור החרדי, או שהוא מתאם עם סקטורים אחרים, כמו הסקטור של העולים מרוסיה וכן הלאה. לכן המטרה העקרונית בפעילות הזו היא להעניק גם מידע, גם כלים וגם ידע בכל מה שקשור לחשיבה פוליטית. זאת אומרת, הנושא המדיני, הסכסוך הישראלי-פלסטיני זה דבר שלא מרפה מאיתנו ולו לרגע ומציף את החדשות והתקשורת ומן הראוי שאותם אנשים שהם מעורים ומעורבים וגם מקבלים את ההחלטות, ייחשפו לדברים כפי שהם נראים בשטח. זה היתרון הגדול של הסיור.

אהרון מנחם: אז הבאתם אותם לשטח ובעצם מה הסברתם להם, ברמה הפרקטית?

שאול אריאלי: ברמה הפרקטית אתה מסביר למשל תהליך היווצרותו של הקו הירוק. מהם הגורמים שמשפיעים על המדיניות של ממשלות ישראל לדורותיהן, מהקמת המדינה ועד היום? מה קרה אחרי 67'? מהו מפעל ההתנחלות? מה המקום של גדר ההפרדה בעמדה הישראלית ביחס לגבולות אם וכאשר ייחתם הסכם עם הפלסטינים, מהן המשמעויות. זאת אוכלוסיה שאתה שומע אותה והיא מדברת על הרצון להישאר מדינה יהודית דמוקרטית. אתה מביא אותם לשטח ואתה מראה להם את הדברים האלה באופן בלתי אמצעי. הם מתרשמים מהדברים, רואים אותם ובסוף כל אחד מקבל את ההחלטה הפוליטית שלו.

אהרון מנחם: ידוע לך, אם להיות אובייקטיבי, שרוב הציבור הוא לא ממש מסכים עם הדרך שלכם, עם העמדה הזאת – איך זה התקבל בציבור הזה שהבאתם? מה היו התגובות של הנשים שהשתתפו בסיור הזה?

שאול אריאלי: ראשית אתה תרשה לי לתקן אותך אבל כשאנחנו עוקבים אחרי הסקרים שכל מיני גורמים מקיימים ביחס למידת התמיכה, אז אפשר להצביע על כך ש-50 אחוזים מהציבור הישראלי מקבל את הפרמטרים להסדר קבע כפי שמופיעים ביוזמת ז'נבה. ישנם כמובן בעיות אחרות. אבל כפי שאמרתי, גם התגובות של הקהל הזה, הקהל הייחודי הזה, הן בהתאם למטרות של הסיור והם מרגישים שבמהלך הסיור הם כעת מבינים יותר מה משמעות של המושג ירושלים המאוחדת, מהי המשמעות של האגן ההיסטורי, איך ירושלים התפתחה. מדברים על חלוקת ירושלים, הם מגלים יחד איתנו שמדובר בעצם על חלוקת מזרח ירושלים ולא על ירושלים ועל סידורים מיוחדים שייתכנו באגן ההיסטורי וכשמדברים על חילופי שטחים אז הם לומדים על אלו שטחים מדובר. על האם מדובר בשטחים או שמדובר במתנחלים? לכן התגובות כפי שגם ראית בטח בכתבה, הן תגובות של: וואלה, ראינו את הדברים בעיניים, כעת המשמעויות יותר ברורות, זה לא כמו שזה נשמע כל הזמן ואין כמו מראה עיניים. לכן זה היתרון של סיור מסוג כזה שאתה מקיים אותו למעלה מ-5-6 שעות ואנשים נחשפים ב-5-6 נקודות תצפית ומכירים את ההיסטוריה ומכירים את ההתפתחות של הדברים ומכירים את התרחישים המדיניים האפשריים.

אהרון מנחם: שאול אריאלי, אל"מ שהדריך את הסיור, אני רוצה להודות לך על הדברים.