כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": מאמצים לאפשר הצבעת אמון על ממשלת פיאד

(22/07/2007)

הכתב חוסאם עז אל-דין מ"אל-איאם" מדווח כי "הפרלמנט לא יצליח להתכנס לפגישתו המתוכננת להיום, אותה ביקש לערוך סלאם פיאד במטרה להביא להצבעת אמון בממשלתו". "פתח" הודיעה כי היא מתנגדת לכינוס הפרלמנט בטענה שכינוס כזה אינו חוקי בגלל שמנגנון ראשות הפרלמנט סיים את הקדנציה הראשונה שלו, וצריך להיבחר מחדש.
לעומת זאת הודיעה "חמאס" לפני מספר ימים כי היא לא תיתן אמון בממשלת פיאד.
רוב חברי הפרלמנט יודעים כי מושב הפרלמנט לא יתכנס היום, אך לאור מאמצי מתווכים, שהינם חברי פרלמנט עצמאיים ונציגי רשימות אחרות, נערכים מאמצים לכנס את המושב, אך לוו דווקא היום. המתווכים אינם עוסקים במציאת פרצה בעמדות, בעיקר היות ש"פתח" ו"חמאס" דובקים כל אחד בדרך ההסתכלות שלו לגבי "מהו ההליך החוקי".
עמדות שני הצדדים התבטאו כדלהלן:
א. "חמאס" אחזה באגרת ששלח סלאם פיאד, בה ביקש מראשות הפרלמנט לקבוע מועד לכינוס מושב הפרלמנט להצבעת אמון בממשלו. ממלא מקום יו"ר הפרלמנט, אחמד בחר, הודיע על הסכמתו החוקית לאיגרת של פיאד, והודיע כי מושב הפרלמנט יתכנס ביום ראשון.
ב. "פתח" התנגדה להזמנת בחר, ובכך התנגדה לכינוס הפרלמנט, בטענה כי אחמד בחר אינו נחשב יותר חבר במנגנון ראשות הפרלמנט כי המושב הראשון של הפרלמנט הסתיים. עקב סיום המושב הראשון, דורשת "פתח" לפתוח את המושב השני של הפרלמנט בהתאם לקריאת מחמוד עבאס לערוך בחירות חדשות למנגנון ראשות הפרלמנט. "פתח" טוענת כי כשתבחר ראשות חדשה לפרלמנט, יוכל הוא להתכנס להצבעת אמון בממשלת פיאד.
ג. אחרי הודעה זו של "פתח" מלפני יומיים, כי היא מחרימה את הפגישה שתוכננה להיום (22.7.07), מיהרה "חמאס" ישירות להגיב ולומר כי היא לא תצביע אמון בממשלת פיאד.
ד. עמדה זו מצד "חמאס" הוסיפה לחזק את עמדת "פתח" בפרלמנט הקוראת לערוך ישיבת פתיחה למושב השני של הפרלמנט.
ה. רשימות "פתח" ו"חמאס", אשר מחזיקות שתיהן ביכולת לשבש את פעילות הפרלמנט, מחליפות האשמות הדדיות לגבי האחריות הישירה לשיתוק החיים הפרלמנטריים.

בהסתמך על מתווכים פרלמנטריים, הלוקחים חלק בניסיון לגבש הסכמה על מתכון שיאפשר לפרלמנט להתכנס ולפתוח את מושבו השני, להלן שתי הצעות בהן דנים חברי הפרלמנט:
1. הפרלמנט יכנס את פגישתו הראשונה של המושב השני. יבחר יו"ר לפרלמנט מעזה, שסגנו הראשון יהיה מתנועת "פתח" וסגנו השני ומזכירו יהיו מבין חברי הבית העצמאיים מהגדה.
2. עזיז אל-דוייק העצור בישראל יישאר יו"ר הפרלמנט, ויבחרו לו שני ממלאי מקום עצמאיים- אחד מעזה והשני מהגדה, וכמו כן מזכ"ל עצמאי.

על פי דברי המתווכים, הרי שרשימת "פתח" נתנה את הסכמתה להצעה השניה, והיא הודיעה דרך נציגיה כי אינה חפצה להיות במנגנון ראשות הפרלמנט. זאת בעוד המתווכים מחכים לתשובת "חמאס" להצעות אלו.