כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

חסן אל-בטל, "אל-איאם": ישיר, בלתי ישיר או מבדר?

(26/04/2010)

"אל-איאם", 26.5.2010"ישיר, בלתי ישיר או מבדר?" / מאת: חסן אל-בטל

הפוליטיקה מצחיקה? כן ולא. (לא אם אתה מתעניין בה וכן אם אתה עוקב אחריה). המו"מ הבלתי ישיר נראה בין לבין, כלומר חצי מבדר וראוי להיקרא כפי שנקרא.השליח ג'ורג' מיטשל, לצד בכירים אמריקאים נוספים, מנהל מו"מ של תווך מכין, בלתי ישיר, בין מנהיגי שני הצדדים, כהכנה למו"מ מכין, בלתי ישיר, בין יועצי המנהיגים, שכבר ניהלו מו"מ פנים מול פנים, בעיקר לאחר ועידת אנאפוליס.ישנו שם אחר למשחק חצי מבדר זה: "מו"מ של קירבה", כלומר לקטוף את התפוחים הבשלים מעץ התפוח בדרך לתפוח הזהב, שהינו פתרון שתי המדינות.

הנשיא עבאס הדגיש שני דברים במושב הפתיחה של "המועצה המהפכנית" של פתח: אחד ישן – סירובו למדינה בגבולות זמניים, ואחד חדש – שיח מדיני פתוח ישיר – בלתי ישיר בין הגורמים הפועלים ובעלי ההשפעה בשני הצדדים, בתנאי שקיימת התחייבות לתמוך בהנחת היסוד של "שתי מדינות לשני עמים". הצעה זו פותחת קו מקביל למו"מ, שאינו נהוג בתהליך המו"מ שנועד להשיג הסדר ושלום ערבי – ישראלי.

בפועל מתנהל מו"מ בלתי ישיר בין מדינאים מחוץ לשירות (המדינה) ובין אקדמאים בשני הצדדים. במו"מ זה משתתפים מנהיגים, יועצים ואנשי אקדמיה אמריקאים. אולי זה מה שאליו התכוון ראש צוות המו"מ באש"פ, סאיב עריקאת, כשאמר ש- 90% מהמו"מ מתנהל מחוץ לאולמות המו"מ!

תקרת המו"מ ידועה והיא "שתי מדינות לשני עמים". אלא שתקרה זו תלויה בפרשנות, ונשענת על עמודי תמך, כמו למשל הבנייה החדשה. הפלסטינים אומרים, עם ממשלת פיאד, שהמדינה תקום בתוך שנתיים (שנה וארבעה חודשים בדיוק), בעוד שהישראלים אומרים שהמדינה תהיה בעלת גבולות זמניים. באותו זמן האמריקאים רוצים לערוך תיקונים על קווי 1967 כך המדינה הפלסטינית תקום על שטח שווה לזה של 1967. ויש בישראל כאלו, כמו ליברמן, שאומרים שהמדינה תהיה בעלת "גבולות דמוגרפיים" כך שהגדר העקומה תיעשה עוד עקומה יותר!

במו"מ מכין ובלתי ישיר זה, אותו מוביל השליח האמריקאי, יש ישנו דבר מה מדיני מבדר שמפר עקרון משפטי, לפיו לכל צד צריך להיות מיוצג על ידי עורך דין, שהרי השליח ג'ורג' מיטשל משמש כמייצג הצד הפלסטיני אצל הישראלים ולהיפך.אם המו"מ המכין של האמריקאים לא יוביל למו"מ בלתי ישיר ישראלי – פלסטיני בין היועצים, הרי שישנם מי שמדברים על פתרון אמריקאי שיהווה את הבסיס למו"מ הישיר, וישען ביסודו על תכנית קלינטון, ממנה נולדה תכניתו של בוש (שתי מדינות לשני עמים), שסללה את הדרך למו"מ של אנאפוליס, שהכשיר את הדרך למשבר המו"מ הנוכחי.

הפלסטינים לא מתנגדים, ככל הנראה, להנחתת פתרון אמריקאי מגבוה, בעוד שממשלת ישראל הנוכחית מתנגדת לכך, מפני שהדבר יוביל לפירוק הקואליציה, ופירוק הכיבוש יחד איתה. הם יודעים שקלינטון לא רואה תועלת ב"הסכם כפוי" מפני שממשלת נתניהו אינה מוכנה לקבלו, וצריך יהיה להציעו לממשלה ישראלית אחרת. לביל קלינטון יש דעה שלילית לגבי מוכנותו של נתניהו לקדם הסכם, מאז תקופת כהונתו הראשונה של זה. לא נראה כי בכהונתו השנייה הוא השתנה, על אף שהסכים בנאום בר אילן לנוסחת פתרון שתי המדינות.

כולם בישראל ומחוצה לה יודעים שיש לנתניהו שארית פוליטית במפלגת "קדימה", והוא יכול לשנות את הרכב הקואליציה שלו, להחליף את ש"ס ו"ישראל ביתנו" במפלגתה של ציפי לבני. הוא "יכול", אבל "לא רוצה". הוא מעדיף להשתכנע שארה"ב "רוצה" אבל "לא יכולה". כמו כן הוא פוחד מהתפוררות מפלגתו.מתי ירצה נתניהו? אולי לאחר בחירות הביניים לקונגרס האמריקאי בסתוו הבא, כשהכף תיטה לטובת הרפובליקנים, בידיעה שמועד פקיעת "ההקפאה" של הבנייה בהתנחלויות בא יחד עם הבחירות האלו.

הקונגרס נטה, תמיד, לטובת ישראל. אלא שאנשי הבית הלבן מצאו, תמיד, שוליים רחבים מספיק לתמרון פוליטי מבחוץ, בין אם היה זה בוש האב ושר החוץ שלו, ג'יימס בייקר, או ברק אובמה.קרוב לוודאי, שסחרחורת המו"מ הבלתי ישיר תמשך שנה נוספת בדריכה במקום, עם תקווה שממשלת הליכוד תתפרק לא בשל הלחץ החיצוני, אלא בשל הניגודים בין מרכיבי הקואליציה. אנו יכולים להמשיך "להתבדר" שנה נוספת, למרות שהמשחק נראה יותר ויותר רציני!