כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור עיתונות פלסטינית: סיום שביתת פקידי הרשות

"אלאיאם" (14/01/2007)

1. עיתון "אלאיאם" מדווח על סיום שביתת פקידי הרשות וחזרתם היום לעבודה. אחרי יותר מארבעה חודשים של שביתה מקיפה וכללית בעיקר בגדה המערבית, חוזרים היום פקידי הרשות הפלסטינית ישירות לעבודתם במשרדי השרים, במוסדות ובמחלקות השייכים לרשות, וזאת אחרי הסכם שחתם ארגון העובדים במגזר הציבורי עם הממשלה במושב הנשיאות (המוקאטעה) בראמאללה. ההסכם כולל גם התחייבות הממשלה לחזור לשלם את משכורות השוטרים, הפנסיונרים ואת קצבאות התמיכה במובטלים ובמשפחות השהידים והאסירים. חותמי הסכם החזרה לעבודה הביעו את אמונם כי הסכם זה יחזק את שורות הפלסטינים להגיע להסכמה לאומית.  

2. עוד בענייני פנים, מפנה הניה קריאה להפסיק את כל צורות הסכסוך הפנימי. הניה קרא לפלגים הפלסטינים לעצור את כל צורות ההסתה דרך התקשורת שרק מוסיפה לחץ בצל המשברים. הניה קרא לגלי התקשורת לפעול לקירור הזירה ולהרגעת הרוחות, להפחתת הפגיעות ולפתיחת דלתות הטוב והפיוס. הניה דרש לחדש את השיח הלאומי שמטרתו להגיע להסכמה על ממשלת אחדות לאומית על בסיס "מסמך ההסכמה הלאומית" ("מסמך האסירים"). "אני אומר בהיגיון פתוח שהאחדות הלאומית בשלב זה מוגדרת כחובה הלכתית והכרח לאומי בשל המדיניות הישראלית- אמריקאית", אמר רה"מ הפלסטיני. הוא הוסיף כי הפלסטינים לא מודאגים מאויביהם שמחוץ, אלא מכך שישנם אויבים לעם הפלסטיני מבפנים. הפלורליזם הפוליטי לא גורם להניה לדאגה. מה שמדאיג אותו היא היות ריבוי הפלגים אחד ממקורות המחלוקת והמריבה הפנימית, שהופכת לסכסוך פנימי מזוין. הניה אמר גם כי הוא אינו חרד מהביקורת העניינית, שהיא חלק ממה שמחויב בדמוקרטיה, והכריז כי הוא מתנגד לכך שהביקורת תהפוך למאבק של האשמות ושימוש בכינויים ואינטרסים מערביים על חשבון הערכים האסלאמיים והלאומיים. 

3. ביקורה של רייס זוכה להתייחסות מרכזית. "אלאיאם" מוסר כי רייס אמרה לעבאס שהיא לא מציעה תכנית או הצעה אלא רוצה לדון עם הצדדים על האפשרות להאיץ את יישום "מפת הדרכים" וליצור אופק מדיני. רייס אמרה כי מטרתה היא לשמוע מהפלסטינים לגבי האופק המדיני שלהם. היא התייחסה לחלון ההזדמנויות שפותחת הגישה של עבאס ואולמרט. בנוגע לרעיון לכלול מדינות ערביות כמו ירדן, מצרים וסעודיה בקוורטט, אמרה רייס כי אותו כינוס של מדינות ערביות מובילות, המתכנס מידי פעם וזוכה לכינוי "הקוורטט הערבי" בפי אחדים, לא יכול להיכלל בקוורטט שיצר האו"מ בעניין המזרח התיכון.
בתשובה לשאלה האם ארה"ב הציעה סוג של חזון לגבי המדינה הפלסטינית אמרה רייס: "אני סוברת שעלינו להסתכל על כל האפשרויות. אני סוברת כי עלינו לדעת שישנם תנאים מסויימים שאנו צריכים ליצור על הקרקע. אני לא רוצה שנאבד את אופן תפישתנו את העניין בעבור חזון שלא ניתן ליישמו אחר כך. רייס אמרה כי כאשר הפלסטינים מדברים על האופק המדיני שלהם, צריכה ארה"ב לגבש את משמעות הדבר, בבחינת "עד כמה מפורט האופק המדיני שהם רוצים?. ברור כי אבו מאזן חותר לאופק מדיני, לגביו אנו מגבשים את הבנתנו, אך אני לא רוצה להרחיק בדברי לגבי בחירה כלשהי בשלב זה". 
רייס אמרה כי חלק מעקרונות "מפת הדרכים" יושמו כבר בפועל, למשל הישראלים יצאו כבר מרצועת עזה. אנו צריכים להסתכל אל מה שיש עוד ליישם. "מפת הדרכים" הינה תכנית מועילה מפני שהיא כוללת אחריות הדדית. רייס סירבה לדבר על לוח זמנים מוגדר ליישום התכנית. היא סירבה להאיץ את ביצועה של זו, והזכירה שעל הפלסטינים מוטלת החובה להכיר בזכותה של ישראל להתקיים לפני כן.
רייס ציינה כי הישראלים והפלסטינים מיישמים סוג של התקדמות איטית בנושאים של תנועה ומעבר. כדוגמא התייחסה רייס למעבר קרני שהינו פתוח באופן חלקי. היא אמרה שהאמריקאים שוקדים על דרכים לעזור לעם הפלסטיני ליצור מבנה שלטוני וכוח ביטחון שיכולים להגן על העם הפלסטיני. הפעולה בה נוקטים האמריקאים בפועל הינה במטרה ליצור רפורמה במנגנוני הביטחון הפלסטינים ולציידם. מדובר בעיקר בפעולה אותה מוביל המתאם הביטחוני, הגנרל האמריקאי, קית' דייטון. 

רייס אמרה כי רק הבוקר ביקש הממשל האמריקאי מהקונגרס לאשר סיוע לתכנית הביטחון הפלסטינית. רייס התייחסה לתכנית של הגנרל דייטון כתכנית בינלאומית ולא אמריקאית. היא אמרה כי תכנית האימון וההכשרה של כוחות הביטחון הפלסטיניים היא תכנית ארוכה שהקוורטט עוד ידון בה בפגישתו הקרובה הצפויה להתקיים באחד מהשבועות הקרובים.

מזכירת המדינה האמריקאית הדגישה כי אין היא באה עם הצעה או עם תכנית, אך כאקדמאית היא הקדישה זמן רב לקרוא אודות המאמצים הקודמים של הניסיונות ליישם התקדמות בנושא הישראלי-פלסטיני. מסקנתה של רייס היא כי אם אין קרקע מוכנה היטב הרי שישום התכניות בפועל לא יצלח. רייס אמרה כי מוטב שלא תונח תכנית (על ידי ארה"ב). ישנם צדדים רבים בעלי עניין ואין מנוס משיתוף כל הצדדים לטובת השגת התקדמות במישור הישראלי-פלסטיני.
רייס טענה כי התוצאה השלילית של המצב הקיים היא כי הפלסטינים המחוייבים ל"מפת הדרכים" ולעקרונות הקוורטט הם הצד הלא חמוש ואילו חמאס היא הצד החמוש. 
ריס אמרה כי התכנית האמריקאית אינה באה רק לאמן ולהכשיר את מנגנוני הביטחון הפלסטינים, אלא גם להכפיף אותם תחת הנהגה מאוחדת.