כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": אבו עלא: רוצים הסכם על כל הסוגיות או שלא יהיה הסכם

(20/08/2008)


אבו עלא ל"אל-איאם": מתנגדים ל"הסכם מדף". רוצים הסכם עם כל הסוגיות או שלא יהיה הסכם
מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט

אבו עלא, ראש הצוות הפלסטיני למו"מ על הסכם הקבע, אמר בריאיון ל"אל-איאם" כי הפלסטינים מתנגדים להשגת הסכם "מדף" עם הישראלים, תוך שהוא מדגיש שהפלסטינים אינם מוכנים להקשיב למילה "דחייה" בנוגע לירושלים המזרחית. אבו עלא: "איננו רוצים הסכם מדף. הגענו להסכמה בעניין זה עם הישראלים והאמריקאים בכך שמה שאנו חותרים אליו לא יהיה הסכם מדף, ולא הסכם מעבר, לא הסכם חלקי, לא הסכם של הצהרת עקרונות, לא הסכם מסגרת או מדינה בעלת גבולות זמניים. מה שאנו רוצים הוא הסכם כולל, שמטפל בכל הסוגיות ללא יוצא מהכלל, ושלא ידחה אף סוגיה, לא את ירושלים המזרחית, לא את הפליטים ולא סוגיות נוספות, וזאת לפי הנחת המוצא שיש להסכים על הכל או שלא ייחתם הסכם".


אבו עלא החשיב כמכוערים את הפעפועים האחרונים בעיתונות הישראלית סביב עמדות המו"מ הישראליות, תוך שהוא מדגיש שהן לא הונחו על שולחן המו"מ, וכי הנשיא מחמוד עבאס הודיע לרה"מ הישראלי על התנגדותו להצעות אלו. אבו עלא: "אנו סוברים שמאחרי פרסומים אלו עומדים אחת מהשתיים: או שהם שואפים להכשיל את תהליך השלום ואת המו"מ או שהם שואפים ליצור נימוקים כדי להטיל כהרגלם את האחריות לכישלון על הצד הפלסטיני."

אבו עלא הדגיש כי לא מתנהל שיח על כך שהצד האמריקאי יניח הצעות פשרה, ואמר: "מה שמשקיעה מזכירת המדינה האמריקאית רייס, המשתתפת בפגישות משולשות באופן ישיר, אינו חורג עד כה מכך שהיא מקשיבה לצדדים ומאיצה בהם להמשיך במו"מ. רייס לא התערבה עד כה בכלל בשום סוגיה, והיא אינה מדברת על כך שארה"ב תעלה אמות מידה חדשות למו"מ או הצעות חדשות. דבר זה כלל אינו קורה. אנו גם לא ביקשנו זאת מהם, ואינני יודע אם הישראלים ביקשו זאת. האמריקאים עודם אומרים כי הם רוצים בהסכם, אליו יגיעו הצדדים, וכי הם יתמכו בהסכם כזה, במידה והצדדים יגיעו אליו."

בעניין אחר אמר אבו עלא, המשמש כאחראי ארגון וגיוס של תנועת "פתח", כבקרוב יתקיים כינוס של "הועדה המרכזית" של "פתח" בהשתתפות כל חבריה, ובו ידונו במועד ומקום לכינוס הועידה הכללית השישית של "פתח". הוא הצביע על כך שיש אפשרות לקיים את הכינוס בתוך השטחים הפלסטינים או מחוץ להם.

אבו עלא ציין כי הרמיזה שלו בעניין פתרון המדינה האחת, במקרה שייכשלו הניסיונות להגיע להסכם על שתי מדינות, לא בא במקרה ואינו המצאה, ואמר: "זו אחת הנקודות בתכנית של "פתח". הרעיון אינו זר, לא הופיע במקרה ואינו המצאה, אלא הוא קיים בתכנית המדינית של התנועה, כולל בתכנית החדשה שלה, בה נאמר שאם יסגרו הדרכים המובילות לאפשרות של שתי מדינות, או אם ישראל תחליט שהמדינה הפלסטינית תהיה מחולקת לקנטונים, ולא תיכון על גבולות ה- 4 ביוני 1967, אז לא יהיה מנוס מלדבר על אפשרויות אחרות. האפשרויות האחרות ידועות. קיימות אפשרויות מדיניות ודיפלומטיות שיש להכין עבורן את התכניות הנדרשות, וקיימות אפשרויות של אי-קבלת הכיבוש והתנגדות לו".