כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": ישראל הציגה במפגש המו"מ האחרון הצעה לספח 8.5% מהגדה

(25/05/2008)

"אל-קודס", 25.5.08
ישראל מציגה מפת נסיגה מהגדה שתשאיר בשליטתה 8.5% ממנה 

"אל-קודס" – בכיר פלסטיני בר סמכה אמר ל"אל-קודס" כי ציפי לבני, שרת החוץ של ישראל, הציגה במהלך פגישתה האחרונה עם אחמד קריע (אבו עלא), ראש צוות המו"מ הפלסטיני, מפה חדשה לנסיגה מהגדה המערבית שמשאירה כ- 8.5% מהגדה המערבית בשליטה ישראלית. שיעור זה מהווה דרישה ישראלית נמוכה יותר לסיפוח שטח מזו שהגישה ישראל לפני כחודש, אך הצעה זו כוללת יותר שטח ממה שיסכימו הפלסטינים לישראל לספח. הבכיר אמר שישראל הציגה את המפה ביום חמישי שעבר במהלך פגישת מו"מ ואבו עלא דחה אותה מיידית. המפה הקודמת שהגישה ישראל כללה הצעה לסיפוח 12% מהשטח הפלסטיני. ישראל רוצה לשמור על השטחים עליהם יושבים גושי ההתנחלות, עבורם היא מציעה שטחים חילופיים בתוך ישראל.

הבכיר הוסיף כי הצד הפלסטיני יסכים לחילופי שטחים של 1.8% בלבד משטחי הגדה המערבית בשטחים ישראליים.

ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, אמר כי הושגה התקדמות ברבים מהנושאים, אך סירב למסור פרטים כלשהם מתוך חשש כי הדבר ישפיע על המו"מ.

הבכיר הפלסטיני אמר כי 8.5% מהגדה המערבית, אותם ישראל רוצה לספח, אינם כוללים את מזרח ירושלים, בה בנתה ישראל שורה של שכונות יהודיות, אותן היא מתכוונת לשמור. ישראל אינה מתכוונת לעסוק בסוגיית מזרח ירושלים, אלא אחרי סיום מהלך המו"מ הנוכחי. ההצעה הישראלית הקודמת לא כללה כל הודעה לגבי מזרח ירושלים.

ישראל רוצה לספח 80 אלף, מתוך סך כל 270 אלף המתנחלים, שחיים בגושים אותם בכוונתה לכלול כחלק מהסכם שלום.

הנשיא עבאס חשף מול "המועצה המהפכנית" של תנועת "פתח" שלשום כי לא הושלם עדיין דבר במו"מ עם ישראל. עוד אמר עבאס כי העניינים המקומיים בישראל ובארה"ב מסיטים את תשומת הלב מעשיית השלום. הוא ביטא חששו כי החקירה המתנהלת בנושא השחיתויות נגד אולמרט וההתעסקות האמריקאית בבחירות לנשיאות ישפיעו באופן שלילי על המו"מ.