כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

חדשות סקופ: הנשיא פרס בכנס של יוזמת ז'נבה

(13/01/2008)

'הישראלים חרדים מהחולשה של הפלשתינים', כך אמר אתמול נשיא המדינה שמעון פרס בנאום שנשא בכנס 'הסכם בתוך שנה' של מטה יוזמת ז'נבה. עוד הוסיף פרס: 'אנחנו ב- 13 בינואר ולא נשאר הרבה זמן. לא זו בלבד אלא שהפלשתינאים בינואר 2009 אמורים לקיים בחירות. באתי היום לכאן כדי לומר שאין לנו הרבה זמן לעשות שלום ומה שתחליטו אני אתמוך בכם'.

מלבד נשיא המדינה, בכנס עוד לקחו חלק ח"כ יוסי ביילין, והשר הפלשתיני לענייני אסירים אשרף אל-עג'רמי, אשר דיברו על ניהול המו"מ העתידי. דב וויסגלס ואבי גיל, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ דנו על יחסי הכוחות בין הקברניטים לנושאים ונותנים. והרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק ועופר שלח התדיינו בנושא הערוץ הפלסטיני מול הערוץ הסורי והיוזמה הערבית.

הרעיון שעמד מאחורי הכנס הוא גיבוש קבוצת מומחים בחסות אנשי 'ועידת ז'נבה' מתוך מגמה ליצור תמונה תהליכית ומבנית רחבה ככל האפשר שתסייע בידי הדרג המדיני לקדם את המו"מ אל מול הפלשתינים.

יוסי ביילין איך אתה מסכם את היום הראשון?

"אני חושב שזה היה דיון מרתק שגם גרם לכך שאנשים לא ייצאו מהחדר. הצלחנו להקיף חלק חשוב מאוד מהבעיות שעל סדר היום והדילמות שישנן. הדילמות האלה כרוכות למשל בשאלה: 'איך מתייחסים לחמאס תוך כדי משא ומתן עם אש"ף? מה קורה עם העולם הערבי כאשר מקיימים משא ומתן עם גורם פלשתיני שלא מייצג את כל הפלשתינים? ומה קורה עם הסורים כאשר יש משא ומתן עם הפלשתינים?

"גם השאלות של משא ומתן חשאי, איך מנהלים אותו, מי ינהל אותו ולמי מדווחים הנושאים והנותנים? מי זה בסופו של דבר קובע במו"מ החשאי ובגלוי? יש כאן המון שאלות שהן שאלות טכניות בנוגע לניהול המו"מ וגם שאלות הנוגעות למצב שנקלענו אליו מול הפלשתינים ומול העולם הערבי".

איך באמת ניתן לנהל משא ומתן עם ישות פלשתינים בעלת שני ראשים, האחד בעזה והאחר בגדה?

"אז הנה כאן הייתה הצעה שניזום שיתוף פעולה בין עזה לרמאללה. לעומת זאת היו כאלו שחשבו שדבר כזה לא נכון שנעשה. ושאם נעשה דבר כזה למעשה נטרפד את היכולת לקיים מו"מ עם אש"ף. כך שיש כאן יותר מדעה אחת לשאלה הזאת".

אבל גם בגדה, יש ספק רב אם אנחנו יכולים לקיים מו"מ עם הממשל הפלשתיני שלא ברור עד כמה הוא שולט בשטח?

"המו"מ שלנו הוא לא עם הגדה ולא עם עזה. המו"מ שלנו הוא עם אש"ף. אש"ף הוא הנציג הבלעדי של העם הפלשתיני ובהסכם שייחתם איתו הוא יחייב את העם הפלשתיני ובעיקר שהוא יהיה מקובל על העולם וקודם כל על העולם הערבי. השאלה, לפי דעתי, היא לא לגביי החתימה על ההסכם, אלא לגביי היישום של ההסכם. והשאלה האם השלטון של אש"ף יכול לפקח על הגדה זאת שאלה. לגבי עזה אנו יודעים שלא ולכן מקובל היום שתהיה חלוקה והפרדה בין החתימה לבין היישום".

אתם מאמצים גם את מפת הדרכים וגם את מסקנות ועידת אנאפוליס ?

"לי קשה ליישם את מפת הדרכים. אבל זה בהחלט נכון שהביצוע ע"פ השליטה שלהם בשטח. זה מפת הדרכים בחלק הראשון".

לשים בכותרת הכנס את ההכרזה "הסכם תוך שנה" זה לא לסנדל את עצמנו מראש?

"בשום אופן שלא. אני חושב שההסכם צריך להיחתם תוך שנה. המימוש ייקח יותר זמן".

בארוחת הערב עם הנשיא פרס שהתקיימה בכנס, ביילין חלק שבחים לנשיא 'שתומך בשלום ושמקובל כל שדרת העם'. ביילין תקף את המערכת הפוליטית וטען כי "מכיוון שבהרבה מקרים מקבל ההחלטות לא אומר בדיוק מה הוא רוצה אז ישנם כאלו שמנצלים את חוסר הבהירות הזאת ואת המבוכה כדי לעלות הצעות משלהם או לפעול מכוח האינרציה. אבל הסוד הנורא הוא שמקבל ההחלטות לא יודע. הוא פשוט לא יודע".

מיד לאחר הארוחה נשא פרס דברים וציין כי יש למצוא פתרונות כלכליים לחיזוקו של אבו מאזן. "אני מאמין שמאה אלף מקומות עבודה יותר חשובים מעשרת אלפים רובים. אבל אני לא מציע שזה יהיה על חשבון המו"מ הפוליטי", אמר פרס. עוד הוסיף פרס כי "בניהול המו"מ חייב ראש הממשלה לחשוב איך ללכת רחוק מספיק כדי לשמור על הצד השני, ואיך לא להרחיק לכת כדי לא להפסיד את תמיכת עמו. צעדים גדולים מדי הוא עלול להפסיד את תמיכת הקואליציה, צעדים איטיים מדי הוא עלול להפסיד את האמון של הצד השני. על כן יש אלמנט של איטיות וזהירות במו"מ", העניק פרס טיפים מניסיונו לכלל באי הכנס.

בסוף הנאום הצלחתי אף לשאול את הנשיא שתי שאלות:

רבים שואלים אם עכשיו הנשיא ייטול חלק פעיל במו"מ לשלום ובתהליך המדיני?

"אעשה זאת במסגרת סמכויותיי. במידה ואני יכול להשפיע על דעת הקהל. לייעץ לממשלה. לדבר עם האופוזיציה".

הרבה אנשים גם תוהים 'מדוע נשיא המדינה משתתף בכנס שיכול להצטייר כפוליטי'?

"ביום חמישי הייתי בכנס של הרב מסאליבר, אז מה? על כל מקום שאליו אני הולך יגידו שהוא פוליטי. אני הולך לחגוג ולשמוח.