כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אבו מאזן מתייחס למו"מ בראיון מיוחד ל"אל-איאם"

(07/09/2010)

מתוך: "אל-איאם", 7.9.2010

להלן חלקים מתוך ראיון שנתן אבו מאזן ל"אל-איאם":

מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט    (תרגום מערבית: מטה יוזמת ז'נבה)

אבו מאזן: "גבולות 1967 הם הבסיס שצריך להיות מוסכם על כל הצדדים. ניתן לערוך מספר שינויי גבול שיהיו הדדיים בגודלם ובאופיים, וכך נגיע להסכמה על סוגיה זו ונעבור לסוגיות אחרות, כמו סוגיית הפליטים, הביטחון וסוגיות נוספות. ירושלים המזרחית כלולה בתוך סוגיית הגבולות, ויש לקבל את זה שירושלים המזרחית ("אל-קודס") נמצאת על אדמה שנכבשה מאז שנת 1967".

בתשובה לשאלה האם הזמן הנתון מספיק אמר אבו מאזן: "השאלה אינה עוסקת באורך המו"מ, אלא במידת השכנוע".

בתשובה לשאלה על התפקיד האמריקאי במו"מ הקרב, אמר הנשיא הפלסטיני לעיתונאים כי "ארה"ב תהיה נוכחת במו"מ, לא בהכרח בתוך החדרים הסגורים, אלא אולי בתוך הדיונים או מחוץ להם, ועקב כך היא תגלם את תפקידה, ואנו מקבלים זאת"..."ביקשנו מארה"ב להתערב בנושא ההתנחלויות, קבענו את עמדתנו והנשיא אובמה הסביר את עמדתנו במלואה לכל הנוכחים".

אבו מאזן ציין כי קיווה שתהיה נציגות מצד מדינות אירופאית ואחרות בפגישות בוושינגטון, אלא שהוא אמר בתשובה לשאלת "אל-איאם": "קיווינו כי כולם יהיו נוכחים, וכי ניסיון אנאפוליס יחזור על עצמו, אך זה היה רצון האמריקאים שהמלך עבדאללה השני, הנשיא חוסני מבארכ וטוני בלייר יהיו. לא שגינו לגבי יתר המדינות שלא נכחו, אלא רצינו שיוזמנו".הוא העריך את הפגישות בוושינגטון כך: "לא היה מנוס מקבלת ההזמנה למו"מ הישיר בוושינגטון, שזכתה בהסכמת העולם. זאת מפני שאנו רואים פה הזמנות. יהיה אשר יהיה הסיכוי, הרי שעלינו לנצלה. אם לא היינו הולכים, הרי שההזדמנות הייתה אובדת והיינו נושאים באחריות לכישלון, ולכן הלכנו".

הנשיא הפלסטיני הוסיף: "תוצאת הפגישות הייתה ההחלטה לפתוח במו"מ בתוך מספר ימים בינינו לבין הישראלים. הגדרנו בפגישות אלו את עמדותינו הספציפיות לגבי סוגיות הסכם הקבע, והבהרנו את דעותינו אותן עיגנו בסבבי המו"מ הקודמים. דעות אלו אינן שונות ממה שנציג לנושא והנותן הישראלי בסבבים הבאים בכל הקשור לביטחון, לגבולות, להתנחלויות, לירושלים המזרחית, לפליטים ועוד."אבו מאזן הוסיף: "בעקבות זאת התועלת היא שהצגנו את החזון שלנו לגבי כל הסוגיות ואנו מקווים שנגיע להסכם, אך קיים סיבוך שקשור בסוגיית הבנייה בהתנחלויות ועצירתה. לפיכך, על ממשלת ישראל לחשוב ארוכות לפני שתעצור את הקפאת הבנייה, מפני שבמקרה כזה המצב יהיה קשה מאד. אנו מקווים כי הקפאת הבנייה בהתנחלויות תימשך וכי המו"מ ימשך וכי הצד הישראלי יהיה משוכנע ברצונו בשלום. אנו הבענו באופן פסקני את רצוננו להגיע לשלום בינינו לבין הישראלים לבין כל מדינות ערב המתבסס על "יוזמת השלום הערבית", "מפת הדרכים", והלגיטימציה הבינלאומית. בעקבות כך ישנה הזדמנות היסטורית ועל כל הצדדים לנצלה".

אבו מאזן ציין בתשובה לשאלת "אל-איאם" כי ועדת המעקב של הליגה הערבית תבחן בעוד כשבועיים את התנהלות הפגישות בוושינגטון, ואמר כי "אין מנוס מכך שועדת המעקב תיפגש בניו יורק כדי להתעדכן במה שיקרה במו"מ. ועדה זו היא מקור הסמכות מצד מדינות ערב מזה כשנתיים ואנו מחויבים לעדכן אותה בכל מה שקורה".

בתשובה לשאלת "אל-איאם" האם הוא כועס על מדינות ערב בשל כך שהן לא העבירו סכום של 500 מיליון דולר כדי לתמוך בירושלים המזרחית כפי שהתחייבו אמר: "אני לא כועס, אלא גוער באחים במדינות ערב מפני שהם עצמם החליטו להעביר כסף לטובת ירושלים המזרחית. אינני יודע אם חלק מהמדינות נענו לקריאה זו בשבוע שעבר או לא, אך אנו נעלה סוגיה זו פעם נוספת בוועידת הפסגה המיוחדת הבאה".

אבו מאזן: אמרתי לנתניהו שנפתור את הבעיות יחדהנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) הדגיש: "כולנו מדברים על הסכם קבע"..."כאשר נתניהו מדבר על הסכם ביניים, הרי שעבורנו זה מוקש. ניתן להגיע להסכם סביב האדמות, ואנחנו לא מקבלים זאת. אין ספק שאנחנו חלוקים איתם על עניינים רבים, ומאז שהתחלנו לשאת ולתת איתם, עם אולמרט או לפני כן, הרי שהיו מחלוקות מהותיות סביב רבות מהסוגיות, אך אין מנוס מלשבת סביב השולחן ולהבהיר עמדות. היסטורית, לא קרה שישבנו עם הישראלים, מלבד מה שקרה בקמפ דייויד למשך תקופה קצרה, ולאחר מכן לא ארע דבר. בתקופת אולמרט, כשהצגנו באותו משא ומתן את כל סוגיות הסכם הקבע, התמונה הייתה ברורה. כיום בכל הקשור לעמדות הצדדים בנוגע לכל הסוגיות, הרי שעבורנו ועבורם ישנן 6 סוגיות אליהן אנו מוסיפים את סוגיית האסירים, אותה יש לפתור בהתאם ללגיטימציה הבינלאומית".

"יש להגיע להסכמה לגבי כל הסוגיות המרכזיות. כשישבתי עם נתניהו ארוכות במשרד מזכירת המדינה האמריקאית, דנו בחלק מהסוגיות, אך מובן לגמרי שכל הסוגיות מונחות על שולחן המו"מ".

בתשובה לשאלה האם אפשרות פירוק הרשות הפלסטיני הינה קלף חזק בידי ההנהגה הפלסטינית, אמר הנשיא כי "פירוק הרשות אינו קלף. כשנהיה מיואשים, ייאוש במובן שלא תהיה תקווה להגיע להסכם ולא תקווה לשום דבר, אז יהיו הדברים בידי אללה, אבל אנחנו לא חושבים על דבר זה עכשיו".

אבו מאזן התייחס לרעיונו של שליט לוב, מועמר קדאפי, להקים את מדינת "ישראטין" ואמר: התחייבנו כלפי פתרון שתי המדינות, שזוכה לתמיכה של הרוב בעם הפלסטיני והישראלי, אלא שמה שקורה על פני השטח, התנהלותה של ישראל, הבנייה בהתנחלויות, הדיכוי שמבצעת ישראל – אלו צובעות את העתיד בשחור ומביאות אנשים ריבם לומר: "בואו נלך לחזון המדינה האחת. ברמאללה ישנן כרזות וארגונים חוץ – ממשלתיים שאומרים "מדינה אחת", מפני שהתקווה לכונן שתי מדינות מתרחקת, והסיבה לכך טמונה בישראל. אמרתי לישראלים שהם הסיבה למצב הזה".

אבו מאזן התייחס לתפקיד האמריקאי ואמר: "מה שארע מאז אנאפוליס ועד עכשיו הוא שארה"ב הייתה נוכחת בקרבה המו"מ, ולא הייתה בתוך חברי הדיונים, אלא פיקחה על המו"מ מטעם הקוורטט והיא עודנה עושה כן".הוא ציין כי "ישנה אופטימיות בקרב האמריקאים...כיום הם אופטימיים, אך יתכן ויש צידוק לאופטימיות זו. מה שראינו לא גרם לתקוותנו להתאכזב, אך גם לא גרם לי לומר שאני אופטימי לגבי השגת הסכם בקרוב, אלא גרם לי לומר שאני אמשיך ואהיה רציני יותר ויותר כדי להגיע להסכם. אם לאמריקאים יש עוד יותר מכך, נשמע מה יש להם לומר".