כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": יאסר עבד רבו על החלטת "הועד הפועל" של אש"פ לאשר את פתיחת המו"מ הלא ישיר

(08/03/2010)

"אל-איאם", 8.3

דברים של יאסר עבד רבו במסיבת עיתונאים לגבי החלטת "הועד הפועל" של אש"פ להסכים למו"מ לא ישיר

אתמול עברה בקושי ההחלטה לאשר את פתיחת המו"מ הבלתי ישיר, וזאת בפגישה של "הועד הפועל" של אש"פ, אותה הוביל הנשיא מחמוד עבאס. החלטת "הועד הפועל" תואמת את החלטת "ועדת המעקב של יוזמת השלום הערבית" מלפני מספר ימים בקהיר. החלטת "הועד הפועל" מאשרת את המו"מ הבלתי ישיר במסגרת זמנים של 4 חודשים ובאופן בו שאלת הגבולות תידון לפי קווי ה- 4 ביוני 1967. תוצאות המו"מ יידונו בין הפלסטינים למדינות ערב כדי שתילקח החלטה תואמת. אמדן תוצאות המו"מ יוביל להמשך מו"מ זה או לפנייה למועצת הביטחון ולגורמים הבינלאומיים הרלוונטיים.

בישיבת "הועד הפועל" שנמשכה 4 שעות הושמעו מגוון דעות שכללו גם התנגדות להחלטה לפתוח במו"מ בלתי ישיר. דעות אלו הושמעו על ידי חברי סיעות שונות והן על ידי חברי "הועד הפועל" העצמאים. מזכ"ל "הועד הפועל" יאסר עבד רבו קרא לאחר סיום הפגישה את החלטת "הועד הפועל": "לאור עמדת מדינות ערב, החליטה ההנהגה הפלסטינית לתת הזדמנות להצעה האמריקאית לקיים שיחות בלתי ישירות בין שני הצדדים, הפלסטיני והישראלי, כך שבתחילה יתרכזו השיחות על נושאי הביטחון והגבולות. הכוונה היא להגיע להסכמה בין שני הצדדים שגבולות 1967 יהיו הבסיס לפתרון שתי המדינות וכי הדבר יהיה תנאי להמשך המאמצים האמריקאים".

עבד רבו הבהיר ש"ההנהגה הפלסטינית תפעל להצלחת משימתו של השליח האמריקאי לתהליך השלום, ג'ורג' מיטשל, במסגרת היסודות שהוזכרו קודם, ובכלל זה ההצעות האמריקאיות העוסקות בחמישה צעדים בוני אמון מצד ישראל".

עבד רבו אמר לעיתונאים: "עמדת הפלסטינים תואמת את עמדת מדינות ערב לגבי תמיכה בשיחות לא ישירות, ובאותו הזמן שיחות אלו יצריכו מהקהילה הבינלאומית לנקוט בצעדים ומישראל יצריכו למלא את מה שצריך בעניין ההתנחלויות, ההפרות בירושלים המזרחית ולהתחייב כלפי עקרונות תהליך השלום".

הוא הוסיף כי הפלסטינים רוצים גם "שהמו"מ יעסוק תחילה בגבולות המדינה הפלסטינית על בסיס קווי ה- 4 ביוני 1967 וכן בסוגיית הביטחון הקשורה לגבולות"."אנו יודעים שהשיחות האלו יהיו רפות וחלשות, אם לא ינקטו ארה"ב והקוורטט צעדים רציניים לעצירת ההפרות מצד ישראל".

"ההנהגה הפלסטינית מדגישה את המשך דרישתה לעצור באופן מוחלט את הבנייה בהתנחלויות ובעיקר בירושלים המזרחית. כמו כן לעצור את הפקעת האדמות, הריסת הבתים, שינוי פני העיר והמתקפה על המורשת הלאומית והדתית בחברון, בית לחם, ירושלים המזרחית ובשאר חלקי המולדת הפלסטינית. זאת דרישה בסיסית לגבי כל התפתחות רצינית ולכל מו"מ ישיר או לגבי המשך מו"מ בלתי ישיר".

בתשובתו לשאלות העיתונאים על הכוון בו תנקוט ההנהגה במקרה של כישלון המו"מ הלא ישיר, אמר עבד רבו שהחלטת מדינות ערב הייתה ברורה לגבי מצב שכזה. ישנן אלטרנטיבות ביניהן פנייה למועצת הביטחון ולמוסדות בינלאומיים אחרים, וזאת בנוסף למספר צעדים אחרים אותם נלמד יחד עם אחינו במדינות ערב".

בנוגע לשאלה האם ההנהגה הפלסטינית קיבלה מסמכי ערבויות אמריקאים אמר עבד רבו: "איננו מדברים על ערבויות. בבסיסו של דבר איננו רוצים מסמכים חדשים או מכתבים חדשים, אלא רוצים שהמסמכים, שנחתמו בעבר וקיימים עד היום, יכובדו". "ההחלטה שלנו בעניין זה עולה בקנה אחד עם החלטת מדינות ערב: אנחנו רוצים לתת הזדמנות עם תוכן ולוח זמנים קבועים מראש; למשל, כבר מההתחלה נדון בסוגיית הגבולות ונראה האם ניתן להתקדם על בסיס קו ה- 4 ביוני 1967. ישנה תכנית מפת הדרכים, החלטות בינלאומיות, הצהרות של הקוורטט ושל מדינות אירופאיות"."אנו רוצים לראות צעד רציני אחד בכוון של עצירת ההפרות הישראליות, והכרה בגבולות 1967. זה יהיה עדיף על פני כל המסמכים".עבד רבו סיים את דבריו כשאמר שאם יכשל המו"מ הלא ישיר, על כולם לפנות למועצת הביטחון כדי להציל את השלום. הוא הדגיש כי זו היא חובה בינלאומית, ואין מנוס מכך שמועצת הביטחון תשא באחריותה.

סאיב עריקאת אמר ב- 6.3.2010 שהקוורטט קבע שמטרת תהליך השלום הוא סיום הכיבוש, וכי מטרת השיחות הבלתי ישירות צריך להתרכז בהכרה בשתי המדינות. ללא כן לא ניתן יהיה לדבר על השגת הסכם שלום כולל על מכלול סוגיות הסכם הקבע. (אל-איאם, 7.3)