כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ומה חושבים בצד השני? מאמרים נבחרים מהעיתונות הפלסטינית מתורגמים לעברית

(13/04/2009)

ד"ר סמיח שביב מסביר שחידוש שיחות הפיוס הפלסטיניות נדחה לאחרי סגירת ועידת מדינות ערב בדוחה, הנפתחת היום, מסיבות הקשורות לעמדות מדינות ערב ומדינות במערב, ולא משיקולים פנים-פלסטיניים. שביב טוען שאין לזלזל בהסכמות שהושגו בנושאים רבים, אך בסך הכולל מדובר על ניסיון לגשר על שני מצעים שונים בתכלית, התלויים על נקודות מוצא יסודיות שונות לגבי מהותה של הרשות, ומרכיבי היסוד שלה. ללא נקודות הסכמה על נושאי ליבה, לא יהיה עתיד פלסטיני תחת מסגרת אחת. המחלוקת תישאר בת ערובה של ההתפתחויות האזוריות, לאור זאת שהפלסטינים החליטו לחדש את הדיאלוג ביניהם בהתאם ללוח הזמנים של פסגת ערב.
שביב מעריך שיש סיכויים נמוכים להשיג הסכמה על מצע ממשלת אחדות, ועל נוסח מחודש לפעולתו של אש"פ. השאיפה להסכים על מצע אחיד לממשלה ולאחד את מנגנוני הביטחון ע"ב מקצועי עודנה רחוקה מהישג יד. בסיום קורא שביב להפעלת היגיון ולפעול באיזון לטובת הגדרת מרכיבי הסכם אחדות בזמן, ועל פי החוק – הסכם שניתן יהיה ליישמו. (אל-איאם, 30.3).

זיאד אבו זיאד כותב ב"אל-קודס" היום שזה יהיה תמים לחשוב שברק בחר להצטרף לממשלת נתניהו רק עבור תיקים. הוא עורך ניתוח של המשימות והסכנות מולן תפעל ממשלת נתניהו, ובסופו של דבר מסכם כי הסכנות הניצבות בפתחם של הפלסטינים אינן נופלות בהיקפן מהסכנות, שהביאו את ברק ונתניהו לכרות ברית. הוא מסביר כי נשאר לפלסטינים לשאול עצמם עד מתי ימשיכו להתייחס לסיסמאות "האינטרס הלאומי" וה"אחדות הפלסטינית" כאילו אלו פריטים העומדים למכירה פומבית, במקום לעשות מהם מטרה אסטרטגית. כל הפלגים צריכים להבין כי שהפלסטינים ניצבים בפני סכנת של חיסול הסוגיה הפלסטינית. הוא פונה אל הפלסטינים לקרוא את הסימנים אותם יש לנצל: השינויים הפוליטיים בארה"ב, וההזדהות עם הפלסטינים באירופה ובמקומות נוספים בעולם. (אל-קודס, 30.3)

חסאם כנפאני כותב ב"אל-קודס" כי אין עוד אפשרות להסתיר את האמת בדבר השיח הפנים פלסטיני, וכי יש לומר כי הסכם אחדות פלסטינית לא יושג בקרוב. כך אמר בכיר פלסטיני שלשום, באופן המסכם את ניסיונות הפיוס מאז היום הראשון לפגישות הפלסטיניות בקהיר, שהישגן היחיד הוא שבירת הקרח בין "פתח" ל"חמאס". בניגוד להצהרות על אווירה חיובית בשיחות, הרי שהעמדות עודן רחוקות זו מזו. עמדות התנועות מתוארות כקווים מקבילים שאין להם תקווה להיפגש.
הבכירים המצרים ניסו במשך שבועיים להשרות אמונה שניתן לצאת מהשיחות עם הסכם ביניים, אך דחיית הסיבוב השני וסיומו המהיר של הסיבוב השלישי הבהירו כי הדיאלוג בסכנה, ואפילו הסיבוב הרביעי, שמיועד להתכנס ב- 26 באפריל, לא צפוי להביא לפריצת דרך.
הכותב מסביר כי ללא מינימום של שיתוף פעולה מצד "חמאס" עם הדרישות לניהול משותף של כספי התרומות לשיקום רצועת עזה, לא יועילו ניסיונות המצרים לפשר בין הצדדים. יש לזכור שהשיחות התקבצו מלכתחילה סביב סוגיית השימוש בכספי התרומות לעזה. שיתוף הפעולה מצד "חמאס" יתאפשר רק עם שיתוף "חמאס" ברשות הפלסטינית. אלא שהבכירים המצרים יודעים ששיתוף "חמאס" לא יינתן בחינם, וכי התנועה האסלאמית לא תוותר על שליטתה ברצועת עזה בקלות כזו.
קהיר הביאה גורמים אלו בחשבון, אלא שהיא נשענה על לחץ פוליטי על "חמאס" לטובת שינוי בעמדתה.
נראה כי הלחץ אינו מועיל, והשיחות נמצאות בחדר טיפול נמרץ ללא תקוות רבות להצלתן. עקב כך, החלו הדיונים על חלופות, מה שהתברר דרך ההצעות המצריות החדשות. לעיתים מצרים יוצאת עם רעיון ועדת התיאום בין ממשלות רמאללה ורצועת עזה, ולעיתים היא מציעה ועדה לתיאום הבנייה מחדש של הרצועה.
נראה כי לשתי הצעות אלו לא צפויה הצלחה, מה שאומר כי תאריך ה- 26 באפריל נמצא בסכנה, וגם לו יתכנסו הצדדים לשיחות, הרי שדחייתן היא רק עניין של זמן. (אל-קודס, 13.4)