כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ביטול כינוס של "פתח" בעמאן בשל סירוב רוב החברים ב"ועד המרכזי" להדחת ממשלת הניה

נביל ע'ישאן ל"אלחיאת אלג'דידה" (17/10/2006)

"הועד המרכזי" של "פתח" ביטל את פגישתו, אשר היתה מתוכננת להתכנס אמש בעמאן, במפתיע, מספר שעות לפני מועדה. הפגישה בוטלה למרות שהנשיא, עבאס, ורוב חברי ה"ועד" כבר הגיעו לבירה הירדנית. מקורות פלסטינים יודעי דבר הדגישו בפני "אלחיאת אלג'דידה" כי חילוקי דעות בין מחמוד עבאס למספר חברים ב"ועד המרכזי" הביאו לכישלון עבאס בשכנוע חבריו לתת לו "אור ירוק" להדיח את ממשלת "חמאס" ולהרכיב ממשלה טכנוקראטית.

כינוס "הועד המרכזי" של "פתח" אמור היה לדון במצב הפלסטיני הפנימי של תנועות "פתח" ו"חמאס" ולדון באפשרות הקמת ממשלת אחדות לאומית, אלא שהנשיא הפלסטיני עזב את מקום הפגישה במושב "המועצה הלאומית הפלסטינית" ושב לשטחי הרשות בחופזה, דבר שהביא בעקבותיו את עזיבת שאר חברי "הועד המרכזי" של התנועה.

עדיין לא יצאה הודעה רשמית בדבר סיבות ביטול הפגישה, אך בכיר פלסטיני אמר ל"אלחיאת אלג'דידה" שחברי "הועד המרכזי" הסכימו כי "נימוק כישלון הפגישה טמון באי-השלמת המינימום החוקי ואי-הסכמה לגבי האג'נדה המוצעת". המקור עצמו אמר כי עבאס ניסה לכפות בכוח את הסכמת חברי "הועד המרכזי" של "פתח" להפלת ממשלת "חמאס" , והרכבת ממשלה טכנוקראטית כדי להתגבר על המשבר הפנימי, אך הועד סירב לכך , בעמידתו על כך שיתנהל דיון על אפשרות הרכבת ממשלת אחדות לאומית, דבר אשר הביא לביטול הפגישה.
"הועד המרכזי" פרסם כרוז בו נכתב כי הוא "החליט לדחות את פגישתו עד לאחר עיד אלפיטר" ביחסו את הדחיה ל"סיבות דחופות הנוגעות בביטחון הלאום".

ביטול הכינוס של "הועד המרכזי" של "פתח" בא בעיתוי בו גוברים החששות הפלסטינים לגבי היתכנותה של פלישה צבאית ישראלית רחבה על רצועת עזה, בטיעון של זרימת אמצעי לחימה ונשק, בייחוד טילי נ"ט, וזאת באותו זמן בו נשא ראש הממשלה הישראלי, אהוד אולמרט, נאום בו טען כי הוא מוכן להיפגש עם עבאס "באופן מיידי" לדיון בתהליך השלום. אולמרט אמר בפתיחת מושב החורף של הכנסת "אני מוכן לפוגשו (עבאס) מיידית אם הוא מוכן לדבר על מפת הדרכים".

שר הביטחון, עמיר פרץ, הבטיח אתמול לפלסטינים ברצועת עזה שישראל תסלים את צעדיה הצבאיים כדי שרצועת עזה שלא תהפוך ללבנון נוספת. פרץ אמר בועדת החוץ והביטחון כי הממשלה אישרה לצבא לפעול דרך האויר והיבשה נגד המנהרות ברצועה.

סתירה בין הזרוע המדינית והזרוע הצבאית של "חמאס" בלטה אתמול לגבי מה שקשור באיומי ישראל בפלישה צבאית רחבה לרצועת עזה. "גדודי עז אלדין אלקסאם", הזרוע הצבאית של "חמאס" הצהירה כי יש ברשותה "אמצעי לחימה" שמאפשרים לה "לעמוד מול האויב בכוח במידה והוא ינקוט באיזושהי פעולה צבאית ברצועת עזה". מצד שני דובר בשם "חמאס" הכחיש את מה שכינה "טענות ישראל על זרימת נשק לרצועת עזה", וטען כי טענות אלה הן המצאה לצורך צידוק תוקפנות חדשה במסגרת "תמיכה במאמצים המושקעים בהפלת הממשלה הפלסטינית, ובניית סביבה תומכת לכך בצל כישלון ההנהגה האמריקאית ביישום מטרה זו".

מצידו, הכחיש רה"מ הפלסטיני, אסמעיל הניה, את דבר כניסת נשק חדש לרצועה ואמר: אנו מדגישים כי אלו הן ידיעות כוזבות. דברים אלו אין הם אלא צידוק עבור מבצע צבאי כולל כנגד העם הפלסטיני, וזה חושף את האמת שמאחרי התכנית הישראלית ואת פעילותה להפלת הממשלה הפלסטינית".