כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מה היית עושה לו היית אבו מאזן?

(21/07/2009)

מאמצי ארה"ב לחידוש המו"מ והרשות הפלסטינית 
מטה יוזמת ז'נבה)

בכירים ברשות הפלסטינית מעלים הערכות רציניות לגבי אפשרות שבעוד מספר שבועות תצא ארה"ב עם תכנית לגבי ההתנחלויות ותבקש את הסכמת ישראל והפלסטינים לגביה. החשש הוא כי תכנית זו תתבסס על נסיגת ממשל אובמה מהדרישה ל"עצירה מוחלטת" של הבנייה בהתנחלויות על כל אופניה, ותכיל רק דרישה גמישה ל"עצירה חלקית", מה שהפלסטינים תופשים כהמשך בפועל של הבנייה בהתנחלויות.

מה תעשה הרשות הפלסטינית לנוכח שינוי כזה במדיניות המוצהרת של ממשל אובמה?

בכירים ברשות הפלסטינית אינם שומרים בהסתר את דבר היותם מוטרדים מהשלכות התפתחות המדיניות האמריקאית, ונותנים לדעותיהם ביטוי הן דרך אמצעי התקשורת, אם כי טרם עסקו בכך בשיח ישיר עם הממשל האמריקאי. אפשר שההנהגה הפלסטינית מחכה לפגישותיה עם השליח האמריקאי המיוחד, ג'ורג' מיטשל בשבוע הבא, כדי להתעדכן בדבר שיחותיו עם שר הביטחון אהוד ברק. זאת, על אף שמיטשל עדכן את הפלסטינים מארה"ב אודות כישלונו לשכנע את הישראלים להסכים לעצירה מוחלטת של ההתנחלות.

אם אכן אמר מיטשל כי הממשל לא ידרוש מישראל "עצירה מוחלטת" של הבנייה בהתנחלויות, בנוסף להתייחסותה של מזכירת המדינה קלינטון לסוגיית ההתנחלויות, שלא הוסיפה רוגע לפלסטינים, הרי שבמפגש הקרוב עם השליח האמריקאי צפוי מיטשל להודיע לרשות כי היא תיאלץ להתמודד עם שאלת ההתנחלויות דרך גילוי גמישות, באופן שיאפשר את השיבה לשולחן המו"מ. האמריקאים עשויים להבטיח לפלסטינים כי לא יידרש מהם להיכנע לתנאי הפתיחה של נתניהו.

אין זה קל עבור הרשות לקבל, ולו באופן חלקי, את ההצעה הזו, הנתפשת אצלם כחזרה לאחור. עיקר הבעייתיות עבור הרשות בעניין מתן הסכמה להצעת גישור אמריקאית בעניין ההתנחלויות והחזרה לשולחן המו"מ נובעת מכך שהמפלגה העיקרית, אליה משתייכת הנהגת הרשות, "פתח", נתונה במהלך שיחות פיוס מול "חמאס" מצד אחד, ועומדת לכנס ב- 6 באוגוסט את הועידה השישית שלה. נציגי "פתח" ו"חמאס" צפויים לפתוח את הסיבוב ה- 7 של השיחות בסוף יולי בקהיר במטרה לנסות ולגשר על הפערים ביניהן, ולהגיע לנוסח מוסכם של ממשלת אחדות ותאריך מוסכם לבחירות כלליות לפרלמנט ולנשיאות. ההכנה לועידה הכללית של "פתח" מעמידה את נשיא הרשות, מחמוד עבאס, במאבק פנים סיעתי מול גורמים פחות מתונים ממנו, כמו פארוק אל-קדומי, אחמד קריע, האני אל-חסן ואחרים.

הממשל האמריקאי לא ירצה לראות בכל תסריט שהוא את הרשות הפלסטינית סופגת זעזוע קשה, שיפגע במעמדה. לצד זאת, בהסתמך על דברי מיטשל וקלינטון בנוגע לדרישות האמריקאיות מישראל, תפעל ארה"ב לשווק תכנית הסכמית, שהינה תכנית ישראלית טהורה.
לפיכך, תמצא עצמה הרשות בין שתי אפשרויות:
א. אי-קבלת ההצעה האמריקאית – עמדה שתוליד לחץ אמריקאי להסכים למתווה בו היא תידרש לחזור לשולחן המו"מ כשישראל תקפיא חלקית את הבנייה בהתנחלויות. לאור תמונת הלחצים המלאה בה מצויה הרשות, סביר להניח כי היא תסרב לתכנית האמריקאית, ותדרוש הקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות, תוך הצהרה על מחויבותה ל"מפת הדרכים". המשך סרבנות פלסטינית כזו עשויה להביא לכעס אמריקאי, שבמקרה הטוב יסתיים בנטישה זמנית של הסוגיה הפלסטינית לטובת התמקדות בזירה הסורית והאיראנית.
ב. קבלת ההצעה האמריקאית – עמדה בה בכירי הרשות חוששים לנקוט בפועל, שכן יחד עם כל ההצדקות והנימוקים המדיניים והכלכליים שבצידה, היא נתפשת כסכנה להמשך קיומה של הרשות כגוף שיוכל להוביל את הרצועה והגדה בעתיד הקרוב כיחידה אחת. כמו כן, קבלת ההצעה תחזק משמעותית גורמים המתנגדים לפשרה בנושא הבנייה בהתנחלויות בקרב המחנה הפלסטיני התומך בפשרה עם ישראל.
סביר כי הרשות הפלסטינית לא תרצה לקחת החלטה כזו בעצמה בלבד, ולכן תיוועץ במדינות ערביות כמו ערב הסעודית, מצרים וירדן. לצד זאת, אפשר כי בידי מחמוד עבאס ישנה כבר החלטה באשר להצעה אמריקאית אפשרית, מאחר שסבב ביקורים במדינות מערביות וערביות נמצא מאחריו.

העדיפות הגבוהה עבור הרשות הפלסטינית היא השגת הסכם פיוס עם "חמאס" במסגרתו יקבע תאריך לבחירות לפרלמנט ולנשיאות והשטחים הפלסטינים ישובו להתנהל כיחידה אחת. כמו כן, לא צפויה להילקח כל החלטה מדינית משמעותית ע"י הרשות לפני סיום הועידה השישית של "פתח", בה אמורה הסיעה לקבוע מדיניות, שתחייב את חבריה בשנים הבאות. שימור וחיזוק מעמדו של מחמוד עבאס דרך ועידת ה"פתח" והשגת הסכם עם "חמאס" הינן דרישות בלעדיהן תתקשה הרשות לקחת חלק במהלכים הסכמיים מול ישראל.