כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: יש להסתכל על חצי הכוס המלאה

(25/11/2007)

"אל-איאם", 25.11.07, עבאס טס לוושינגטון אחרי שיחות עם מלך מרוקו: 

עבאס: מולנו 8 חודשים ליישום השלום. העמדות בינינו לבין הישראלים עודן רחוקות זו מזו והמו"מ נמשך.
עבאס הצהיר ערב טיסתו לאנאפוליס כי הוא נוסע לועידה "כדי שהעם הפלסטיני יישם את שאיפותיו וחלומותיו בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית". 

עבאס אמר על מפתן צאתו להשתתף בועידת אנאפוליס לשלום במזרח התיכון "לפנינו 8 חודשים להשקיע את כל המאמצים להשגת השלום". עבאס הוסיף: "אנחנו הולכים לאנאפוליס כדי להגשים עבור העם הפלסטיני את מטרותיו וחלומותיו בהקמת מדינה עצמאית ובפתרון סוגיות הסכם הקבע. אנחנו עומדים על התחייבויותינו כלפי עמנו". "אנחנו הולכים לאנאפוליס ואומרים כי יתכן ונצליח ולכן עלינו להתחיל להסתכל על חצי הכוס המלאה ולא על החצי הריק. עלינו לצפות לתוצאות אנאפוליס, שכן לא יתכן מצב בו יגזר דין הדברים טרם תחילת הועידה". "אנחנו הולכים לאנאפוליס עם עמדה ערבית מאוחדת לגמרי. 15 מדינות ערביות התעקשו כי יש להשתתף באנאפוליס ברמת שרי חוץ. דבר זה מעיד כי העמדה הערבית מאוחדת יותר מאיזשהו זמן אחר בעבר לגבי הסוגיה הפלסטינית וכולם תומכים בסוגיה זו".
"המשימות שלנו בועידת אנאפוליס תהיינה יישום החלטות הלגיטימציה הבינלאומית, בייחוד "מפת הדרכים", "יוזמת השלום הערבית", חזון הנשיא בוש, החלטות האו"מ וההסכמים הקודמים".
"אנחנו הולכים לאנאפוליס בתקווה להגיע לפתרונות, ובעקבות זאת אני סובר שיש הזדמנות לא רק לנו, אלא גם לישראלים ועליהם לנצל אותה ולהבין כי ההזדמנות נתונה עבורם כמו שהיא נתונה עבורנו, ולכן יש להשקיע את כל המאמצים הניתנים להצלחת הועידה".
"בתשובה להתנגדות "חמאס" לפגישת אנאפוליס אמר עבאס: "ההתנגדות היא דבר לגיטימי בכל מקום, בין אם זו "חמאס" או תנועה אחרת, אך אנו ניצבים בפני הזדמנות היסטורית וחשובה שיש לנצלה".
בתשובה לשאלה האם הוא אופטימי או פאסימי לגבי תוצאות הועידה השיב: "איננו אופטימיים או פאסימיים. ישנה הזדמנות שעלינו לקחת כדי שנוכל להמשיך לעבוד עם הקהילייה הבינלאומית להצלחת אנאפוליס. ישנה השתתפות בינלאומית כבירה. תהיה נוכחות של 50 מדינות ומוסדות בינלאומיים. העולם כולו רוצה לכונן שלום במזרח התיכון, ואנחנו רואים שהעולם תומך בתהליך השלום ורוצה להשיג שלום באזור".

סוכנות הידיעות המרוקאית ציינה שהמלך מחמד ה- 6 חזר על "תמיכת ממלכת מרוקו התמידית בסוגיה הפלסטינית ובזכותם של הפלסטינים להקים מדינה עצמאית שבירתה ירושלים המזרחית, מדינה בכל מובניה ובכל הרמות, שתחיה לצד מדינת ישראל באווירה של שלום, ביטחון ושיתוף".
עבאס עזב את מרוקו בלוויית ד"ר נביל שעת, חבר הועדה המרכזית של "פתח", ורווחי פתוח, לשעבר יו"ר הפרלמנט וכיום נציגו האישי של עבאס.
עוד עשו דרכם להשתתף בועידת אנאפוליס: רה"מ ד"ר סלאם פיאד, ראש צוות המו"מ אבו עלא, מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ יאסר עבד רבו, ראש מחלקת המו"מ באש"פ ד"ר סאיב עריקאת ומזכ"ל הממשלה ד"ר סעדי אל-כרנז.