כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

חאפז אל-ברגותי, "אל-חיאת אל-ג'דידה": חיינו - התנחלויות

(02/07/2009)

"אל-חיאת אל-ג'דידה"/ חאפז אל-ברגותי (עורך ראשי של העיתון וכותב בו טור יומי)
חיינו – התנחלויות 

במשיכת קולמוס מנסה הכיבוש להפקיע 2% משטח הגדה ממעלה אדומים עד לים המלח, כדי שהים יהפוך למת יותר, האדמה הרוסה יותר והפלסטיני לדואג וכאוב. הפלסטיני אינו חזק מספיק כדי לעשות משהו מלבד לצפות למה שנקרא "הקפאה זמנית של ההתנחלויות". 

מי שרוצה בשלום לא מציג תכנית להריסת 20,000 בתים בירושלים המזרחית, תכנית לסילוק 180,000 איש מבין תושביה הערבים של ירושלים המזרחית. מי שרוצה בשלום לא מפקיע באמצעות הגדר שיעור של 6% משטח הגדה. מי שרוצה בשלום לא הופך "מאחזים בלתי חוקיים" להתנחלויות גדולות יותר בהן בונים עוד ועוד.
מי שרוצה בשלום לא מציג תכניות סודיות לאזרוח של 800,000 מתנחלים בגדה המערבית. מי שרוצה בשלום לא מתכנן לפרוץ דרך לתעלת הימים כדי להביא חצי מיליון מתנחלים, בין אם אלו יהודים, אפריקאים, מרכז אסייתים, הודים או סינים, שלאחר מכן יתגיירו. 

היינו עדים בשבועות האחרונים למצג של נאומים: אובמה נאם, וזכה לשבחים במערב ובעולם הערבי, נתניהו נאם וזכה לשבחים במערב ובארה"ב, ואת הנאום שלנו לא שמעו, לא שיבחו ולא הוקירו. 

אני לא סובר שהקואליציה הבינלאומית הנוכחית תוביל למשא ומתן לשלום, מפני שליבת המצע של מפלגת הליכוד היא המשך הכיבוש ואי הקמת איזושהי מדינה פלסטינית על ארצה. מדיניות שרון בשנות ה- 80 הייתה גירוש עמנו מהגדה תחת כיסוי של מלחמה אזורית. הוא לא הצליח בתכניתו זו. יצחק רבין באינתיפאדה הראשונה היה רגיל לומר למתנחלים בעמקים, כשדיבר על ההכרח להשיג שלום למול המחאה כלפיו: "אם היו לי עוד מיליון עולים חדשים, לא הייתי מדבר על השלום". תכנית ההתנחלויות משתנה בהתאם לחולשת הפלסטינים, לאכזבתם, דלותם, והפילוג והנחיתות שלהם. השלום לא מבקש נדבות, אלא הוא מתחייב מכוח רצוננו לעמוד איתן כדי להגשים את זכויותינו.