כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": נביל שעת מסביר שההתנגדות בדרכי שלום היא האסטרטגיה שתיטיב עם הפלסטינים בשלב זה

(02/12/2010)

אל-קודס, 2.12.2010 (חלקים מתוך ראיון עם נביל שעת')

שעת': כל אינתיפאדה עממית תהיה לא מזוינת ו"חמאס" תשתתף איתנו בעצירת הפעולות הצבאיות

חבר "הועד המרכזי" של "פתח" והממונה על יחסי החוץ מטעם התנועה, נביל שעת', אמר ש"ההתנגדות הפלסטינית לכיבוש הישראלי עברה בשלב זה למאבק עממי בלתי מזוין, שכן זהו האמצעי הטוב ביותר כעת". שעת אמר את הדברים בתוך שהוא משבח את הסולידריות והמהלכים הבינלאומיים הצומחים נגד מדיניות ישראל. הוא התמקד בצורך של הפלסטינים לאחד את שורותיהם, לבנות את מוסדותיהם עד שיתאפשר להם לקטוף את הפירות של סוג המאבק העממי בדרכי שלום. שעת' ציין את זכותם של הפלסטינים להתנגד לחזרה למו"מ של סרק, ששואף להשיג גבולות שהפלסטינים מתנגדים להם בצל הבנייה המתמשכת בהתנחלויות.

שעת' אמר בראיון לעיתון "אל-שרק אל-אוסט" בתשובה לשאלה האם הלוחם הפלסטיני הניח את נשקו?"בשלב זה חזרנו למאבק העממי הלא חמוש שמחובר למהלכים הבינלאומיים". שעת' אמר כי במסגרת ביקורו באירופה הוא בוחן אפשרות לשיתוף פעולה עם כל המפלגות הסוציאליסטיות על בסיס תכנית מדינית משותפת בתקווה לחתום על מסמך. שעת' אמר שהפלסטינים החלו לפעול לא רק עם המדינות והממשלות האירופאיות, אלא גם עם גורמים אזרחיים, הקוראים למה שמכונה PDS, או החרמת סחורות ישראליות והשקעות בישראל. בהקשר של ההפגנות הקבועות בבלעין, נעלין ובית ג'אלה אמר שעת' כי לא פחות מ- 40% מהמפגינים משתייכים לאותם גורמים זרים שתומכים הפלסטינים.

שאלה: האם זו קריאה לאינתיפאדה מסוג חדש?

נביל שעת': "האינתיפאדה הייתה בעלת אופנים שונים. אף אחד לא יכול להתנבא לגבי סוגים חדשים. אנחנו מטפסים לעבר אינתיפאדה עממית, כדי להעביר מסר בלתי אלים, ורואים בכך את הדרך המועדפת. אף אחד אינו יכול לדרוש מאיתנו לשוב למאבק המזוין, שהוא זכותנו הטבעית. במהלך 27 שנה עשינו שימוש במאבק המזוין, ושבנו אליו באינתיפאדה האחרונה, ועתה אנו סוברים שהוא אינו עדיף לנו. "חמאס" שותפה לנו בכך, והיא עצרה את כל הפעילויות הצבאיות."

"כפי שידענו להשתמש בניסיון של וייטנאם, אלג'יריה וסין, כך ישנו גם המאבק שנהגו בו הודו, דרום אפריקה והשחורים באמריקה. היה זה מאבק אצילי שהשיג תוצאות מזהירות מבלי להשתמש בנשק. הסוגיה שלנו היא סוגיה קשה. המאבק שלנו נמשך מאה שלמה, וכבר ניסינו את המאבק המזוין ואת המו"מ. עכשיו אנחנו בדרך של המאבק העממי הלא חמוש, וכן בשלב של המהלכים הבינלאומיים נגד המשטר הגזעני של ישראל. "

"באופן טבעי הדבר דורש מאצל הפלסטינים בראש ובראשונה להשיג אחדות. ללא אחדות יהיה קשה להצליח בכל מאבק שהוא. הדבר קשור גם לבנייה מחדש של אש"פ, ובייחוד בנייה מחדש של "פתח" מבפנים, שכן היא חוט השדרה הרעיוני של המאבק הפלסטיני, ועלינו לשאת באחריות במאבק זה. לבסוף עלינו להמשיך בבניית המוסדות ובבניית הכלכלה הפלסטינית, וזה מה שאנו עושים כיום".