כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת": יוזמת ז'נבה הונחה במגירה בגלל שישראל התנגדה לה

(24/07/2010)

"אל-חיאת", 24.7.2010

 מאת: מוחמד יונס

עבאס מנפנף לישראל ולארה"ב באופציית המדינה האחת

בפגישה האחרונה בין הנשיא מחמוד עבאס והשליח האמריקאי לתהליך השלום ג'ורג' מיטשל ביום שבת שעבר ברמאללה, שמע מיטשל למשך רבע שעה דברים של אישיות שאינה מוכרת בזירה הפלסטינית. מדובר על אחד מראשי קבוצת "תכאמל" (Takamul), הקוראת להקים מדינה אחת על אדמת פלסטין ההיסטורית לאחר מה שמכונה על ידה "כישלון אופציית המדינה האחת".

עבאס בחר באישיות זו לפגישה עם מיטשל לאחר שורה של התייחסויות (של עבאס) באירועים בינלאומיים, אזוריים ומקומיים, בהם רמז על האופציה של פתרון המדינה האחת, כדי להזכיר לישראל כי פתרון שתי המדינות, שאינו מקובל עליה בשלב זה – יתכן שיהיה לה קל יותר לקבלו בעתיד.

בפגישתו האחרונה עם הנשיא ברק אובמה בבית הלבן, אמר עבאס: "ישנם אישים פלסטינים שהחלו לדרוש לפעול לטובת פתרון המדינה האחת לאחר שישראל הכשילה את פתרון שתי המדינות, ועשתה ממנו דבר מה בלתי אפשרי בשל ההתפשטות בהתנחלויות, הקורעת את השטח באופן כזה שאי אפשר להקים עליו מדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי". עבאס חזר על דבריו אלו גם בנאומו בפני מנהיגי הלובי היהודי בארה"ב באותו ביקור.

בכירים פלסטינים אומרים שהנשיא עבאס ואיתו מנהיגים רבים מאש"פ ומהרש"פ התייאשו מהאפשרות להגיע לפתרון של שתי מדינות בצל פעולות הייהוד ההולכות ומתרחבות בירושלים המזרחית ובחלקים נרחבים מהגדה המערבית. דו"ח עדכני של ארגון "בצלם לזכויות האדם" ציין כי ההתנחלויות נמתחות על אזור השפעה השווה ל- 42% משטח הגדה. כמו כן הדו"ח, שנשען על נתונים ומסמכים ישראלים רשמיים, ביניהם מפות של הצבא הישראלי, המנהל האזרחי ודו"ח מבקר המדינה, מציין כי השטח הבנוי בהתנחלויות הינו 1% משטחי הגדה, ושטחי ההשפעה של ההתנחלויות והשטחים השייכים למועצות המקומיות כוללים 42% משטחי הגדה.

ח'ליל אל-תופכג'י, מומחה לנושא ההתנחלויות, אמר כי שטחן הבנוי של ההתנחלויות כולל 1.6% משטחי הגדה, ואילו תכניות המתאר עבור אותן התנחלויות מגיעות לכדי 6% משטחי הגדה, באופן שאינו כולל את ירושלים המזרחית. שטחי ההשפעה של ההתנחלויות כוללים 42%. אל-תופכג'י הוסיף: "למשל, ההתנחלות מעלה אדומים נבנתה על שטח של 10קמ"ר, אך תכנית המתאר שלה כוללת 35 קמ"ר. ההתנחלות מודיעין יושבת על 13 קמ"ר, אך תכנית המתאר שלה יושבת על 58 קמ"ר. ההתנחלות אריאל יושבת על 5 קמ"ר, אך תכנית המתאר שלה יושבת על 16 קמ"ר".

ממשלת ישראל מתנגדת לדון בסוגיית ירושלים במו"מ המוצע, ועומדת על סיפוח חלקים נרחבים מהגדה, באופן שיכביד על הקמת מדינה בעלת רצף טריטוריאלי. בכירים פלסטינים אמרו שעבאס רואה באובמה כהזדמנות האחרונה לפתרון שתי המדינות, אך ההתפתחויות האחרונות בעמדה האמריקאית הפכו אותו למיואש יותר.

בישיבה סגורה של "המועצה המהפכנית" של פתח השבוע, אמר עבאס כי בשבוע שעבר הוא קיבל הודעה בעל פה על ערבויות על ידי נשיא ארה"ב במטרה לעבור למו"מ הישיר, אך אלו היו בלתי מספקות ולא ברורות. הוא הוסיף כי מכתב ערבויות קודם, שקיבל מממשל הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, היה ברור ומוגדר יותר מההודעה של אובמה. הוא ציין כי מכתב ממשל בוש הגדיר את ירושלים המזרחית, ים המלח, השטח המקודש (הכוונה להר הבית) ואת רצועת עזה כחלק מהשטחים הפלסטינים.

אקדמאים ופעילים, רובם מדרג הביניים בתנועת "פתח", וכן גורמים עצמאים, שוקדים על גיבוש קבוצה פוליטית חדשה שתפעל לטובת פתרון המדינה האחת וששמה יהיה "תכאמל". תנועה זו זוכה לתמיכה מצידו של הנשיא עבאס. הקבוצה קיימה מספר פגישות ומתכוננת לערוך סמינר בתוך מספר שבועות, אותו היא מחשיבה כוועידה המכוננת שלה. המתאם הכללי של הקבוצה, יאסר אל-מצרי, חבר "פתח" ששהה שנים בכלא בישראל, אמר ל"אל-חיאת" כי הקבוצה קמה אחרי שהבינו חבריה כי פתרון שתי המדינות נכשל ואינו קיים עוד." הוא הוסיף: "99% ממרכיבי פתרון שתי המדינות נמצאים, אך מדוע מסרבת הנהגת ישראל ליישמם? וכן גם יוזמת ז'נבה כוללת פירוט מלא לפתרון שתי המדינות, אך היא הונחה במגירה. ישנו אצלנו מנהיג מדיני (הנשיא עבאס) שהינו המתון ביותר, ויחד עם זאת הם לא רוצים להגיע יחד עימו להסכם. עם מי הם יוכלו להגיע להסכם, אם כן?"

הקבוצה הזו סוברת כי פתרון המדינה האחת יכול להכיל את כל המשברים והסוגיות הנפיצות שבין הפלסטינים והישראלים, כמו סוגיות הפליטים, ההתנחלויות, המים, הגבולות וירושלים. אל-מצרי: "גילינו כי פתרון המדינה האחת יפתור את שני העמים ממשברים דתיים ומדיניים גדולים כמו הפליטים, ירושלים, הגבולות וההתנחלויות".

הקבוצה שוקדת על ביצוע תעמולה בקרב גורמים שונים, בעיקר צעירים, כדי למשוך אותם לתמוך ברעיון. היא סוברת כי עתיד הסכסוך בפלסטין בצל העובדות שמכתיבות ההתנחלויות, יעבור לסכסוך נגד משטר הפרדה גזענית ישראל, כדוגמת ההפרדה הגזענית שהייתה בדרום אפריקה.

פרשנים סוברים כי תמיכת עבאס בקבוצה זו נועדת לרמוז לישראל ולממשל האמריקאי כי יש לפלסטינים חלופות לפתרון שתי המדינות. נראה כי החלופה האחרונה תגבה מחיר פחות יקר מהמדינה העברית, השואפת לזכות בהכרה בינלאומית, בין ערבית ופלסטינית באופייה היהודי.