כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: "אין דרך אחרת מלבד השלום"

(09/03/2008)

רמאללה - "אל-איאם" - סוכנויות:
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס חזר אתמול שוב וציין את ההכרח להשיג שלום ולהקים מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים בהסתמך על החלטות האו"מ והחלטות הליגה הערבית, ועל פתרון כלל סוגיות הסכם הקבע, ובראשן מזרח ירושלים, הפליטים, הגבולות והמים.

עבאס הדגיש בנאום שנשא מול האירוע המרכזי שאורגן לכבוד יום האישה הבינלאומי כי "כל הסכם שלום יחתם רק אם יכלול את שחרור כלל האסירים מבתי הכלא בישראל", בהדגישו כי "עניינם נמצא בראש סולם העדיפויות של ההנהגה הפלסטינית".
עבאס אמר כי "אין דרך אחרת מלבד השלום" אך הדגיש כי "השלום צריך להתבסס על עקרונות הצדק הבינלאומיים" בהבהירו ש"ישנן סוגיות שיש לפותרן כמו סוגיית מזרח ירושלים".
אחרי שציין "מזרח ירושלים היא שלנו וצריך לפתור את הסוגיה של מזרח ירושלים" התייחס עבאס לסוגיית הפליטים ואמר כי "יש להביא לפתרונה בדרך אותה אישרו הערבים והמסלמים".
עבאס ציין כי "הפסקת האש הכרחית ואין מנוס ממנה...יש להפסיק את ההתקפות המקפחות הישראליות וכמו כן להפסיק את ירי הטילים". כמו כן הדגיש את ההכרח "לפתוח את כל המעברים בעזה מבית חאנון עד לרפיח".

עבאס: "יש לפתוח את מעבר רפיח, שהיה פתוח בהתאם להסכם בינלאומי ויש להשאירו כך, מפני שאנו לא רוצים את הפילוג".
הוא הוסיף: "אנו רוצים בפתרון לסוגיות הביטחון, ההתנחלויות וכיוצא באלו, ואם נשיג את כל זאת נרצה הסכם שלום צודק, כולל ומלא".
עבאס גינה את "כל ההתקפות הישראליות על הגדה המערבית ורצועת עזה וסבר כי "הסבל בעזה גדול וכבד יותר, אך המתקפות הישראליות מתמשכות גם בגדה המערבית". עבאס התקיף את המצור שמטילה ישראל על רצועת עזה בציינו כי הוא "עושק בכל קנה מידה".
עבאס הוסיף כי "הרשות הלאומית תוסיף לתמוך בעמידתם האיתנה של בני רצועת עזה אל מול המתקפות הישראליות האלימות" והדגיש כי היעדר הימצאותה של הרשות הפלסטינית שם - אין משמעו כי הרשות לא תהיה נאמנה להתחיבויותיה".

עבאס דרש את איחוד השורות פלסטיני תוך שיבה ללגיטימציה הפלסטינית ולדו-שיח. הוא קרא שוב לתנועת חמאס "לסגת בה מההפיכה שחתכה את שני חלקי המולדת" ואמר כי "תיקון של טעות טוב יותר מהתמדה עיקשת בעשיית דבר כוזב. הבה נתקן את הטעות, וכך תשוב האחדות אל בני עמנו". "זה מה שדרשנו ומה שאנו דובקים לדרוש אותו, מפני שאלו שביצעו את ההפיכה הם מבני העם הזה, והם אחים שלנו".

עבאס הדגיש את חשיבות תפקיד האישה בחברה הפלסטינית, בהצביעו לכך ש"צריך לכבד את האישה בכל יום, ולהחשיב כל יום כאילו זה הוא ה- 8 במרץ, בעיקר את האישה הפלסטינית שעמדה לצד הגבר במהלך השחרור והמאבק נגד הכיבוש הישראלי".