כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": חיים רמון מציע לכנס ועידה בינלאומית במטרה לסכם על הקווים הכלליים של הסכם פלסטיני-ישראלי

(01/06/2008)

"אל-איאם", 1.6.08, רמון מציע לכנס ועידה בינלאומית במטרה לסכם על הקווים הכלליים של הסכם פלסטיני-ישראלי 
(תרגום מערבית - מטה יוזמת ז'נבה)

וושינגטון – א.פ.ב: האישיות השניה במעלה בממשלה הישראלית, חיים רמון, קרא שלשום לכנס ועידה בינלאומית במטרה להגיע להסכם שלום ישראלי-פלסטיני תחת נסיבות פוליטיות עמומות בארה"ב וישראל.
חיים רמון הביע את ביטחונו באפשרות להגיע ל"קווים הכלליים" (מילולית: "קווים רחבים") של הסכם ובעיקר סביב סוגיות הפליטים, מזרח ירושלים, הגבולות והביטחון.
רמון אמר בפורום שארגן בוושינגטון מכון "מדיניות המזרח הקרוב", כי ועידה זו עשויה להוות השלמה למו"מ שהחל בנובמבר במפגש שנערך באנאפוליס.
רמון ציין את חשיבות ההתקדמות שהושגה מאז "אנאפוליס" לאור המצב המדיני הלא ברור בארה"ב, היכן שעומדות להתקיים בחירות לנשיאות בנובמבר, ובישראל, היכן שעשויות להתקיים בחירות באותו החודש, לפי דבריו.
רמון אמר: "אני סובר שבשל נסיבות אלו הכרחי שנפעל יחד, ונפגש כדי לדון בתהליך אנאפוליס, על מה שהושג עד כה במו"מ בין הפלסטינים לבינינו."
רמון ציין כי כל מסגרת להסכם שלום בו יתמכו מדינות ערב והפלסטינים, והממשל הנוכחי בארה"ב ובישראל, יועיל לממשלות החדשות שיקומו בארה"ב ובישראל. "ההתקדמות בסכסוך הישראלי-פלסטיני היא דבר יסודי בעיקר כשהפער בין הישראלים והפלסטינים הינו קטן".

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, ורה"מ הישראלי, אהוד אולמרט אמורים להיפגש מחר, יום ב', בירושלים. רמון אמר כי חלק מהסוגיות כמו עתיד הפליטים הפלסטינים, גבולות המדינה הפלסטינית, ההתנחלויות הישראליות, ביטחון ישראל והסכם לגבי מזרח ירושלים הינן סוגיות שניתן ליישבן. רמון ציין כי ישראל צריכה לשאת ולתת בנושא המצב ברצועת עזה, עליה שולטת חמאס, ואמר: "אני סובר שעלינו לגמור עם תהליך ניצחון האסלאם הראדיקלי בעזה. זהו דבר שניתן לבצעו, ואני תקווה שאכן יתרחש בעתיד הקרוב". הצהרות רמון בעניין רצועת עזה עוררו תגובה מצד שליח מזכירות המדינה האמריקאית לשעבר, דניס רוס, שעמד בראש הפורום. רוס שאל את רמון האם ניתן יהיה להשיג זאת במסגרת המאמצים להגיע ל"קווים הכלליים" של הסכם.
רוס שאל: "האם תוכלו להגיע להסדרים מסוג "אנאפוליס" אם תפעלו בעזה באופן אותו אתם מיישמים כעת?"
רמון השיב: "אני סובר כי ביכולתנו להשיג זאת", תוך שהוא מבהיר כי השתלטות ישראל על עזה תסתיים בהשבת הרצועה לידי הרשות הפלסטינית בראשות עבאס, תוך עריכת סידורים עם העולם הערבי ועם הקהילה הבינלאומית.