כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

שאול אריאלי, ממובילי היוזמה ל"הארץ": האם הימין הקיצוני נגד הרעיון הציוני?

(02/11/2009)

שאול אריאלי | הימין נגד הרעיון הציוני

הארץ, 2.11.09

לאנשי ארץ ישראל השלמה יש תשובה ניצחת, לשיטתם, לתביעות להקפאת הבנייה בהתנחלויות ולמימוש פתרון שתי המדינות לשני העמים. הם מטיפים ל"חזרה למקורות" - הצהרת בלפור וכתב המנדט על פלשתינה - כצידוק היסטורי ומשפטי להתנגדותם לחלוקת הארץ ולדבקותם בהמשך ההתנחלויות.

דבקותם של אנשי הימין בהיסטוריה חלקית ומתעלמת מהחלטות האו"ם, יורשו של חבר הלאומים, כמו החלטת החלוקה מ-1947, שעל יסודה הכריז דוד בן-גוריון על הקמת המדינה. אבל בעיקר היא מתעלמת מההתניה שנקבעה למימוש ההתחייבויות הבינלאומיות להקמת הבית הלאומי היהודי. אימוץ הצהרת בלפור וכתב המנדט כלשונם יסתור ויבטל את הרעיון המכונן של התנועה הציונית - מדינה לעם היהודי.

הפרשנות הסבירה ביותר להצהרת בלפור, שניתנה היום לפני 92 שנים, היא קריאה ל"הקמת בית לאומי לעם היהודי ב(כל) ארץ ישראל". אבל אין להתעלם מההמשך: "מתוך הבנה ברורה שלא ייעשה דבר העלול לפגוע בזכויות האזרחיות והדתיות של עדות לא יהודיות". כתב המנדט, שהוענק לבריטניה על ידי חבר הלאומים ב-1922, מחייב "ליצור בארץ תנאים פוליטיים, מינהליים וכלכליים, שיבטיחו את הקמת הבית הלאומי היהודי". המסמך אינו מזכיר בית לאומי נוסף לערבים תושבי הארץ, אבל חוזר על ההתחייבות ל"שמירת הזכויות האזרחיות והדתיות של כל תושבי פלשתינה, ללא הבדל גזע ודת".

מי שמבקשים גם היום שבארץ ישראל תהיה מדינה אחת, אינם יכולים לבטל את התנאי המחייב הענקת זכויות אזרח לרוב הלא יהודי הקיים בה. אין לפקפק בכנותם, משום שחלקם הצהירו שהם מעדיפים את "האשה", ארץ ישראל, על פני "העוזרת", מדינת ישראל.

העדפת הארץ על המדינה חותרת תחת הרעיון הציוני של הרצל, שבספרו "מדינת היהודים" ביקש ש"תינתן לנו ריבונות בחבל ארץ כלשהו שתספיק לצורכי עמנו המוצדקים". בראייתו, ארץ ישראל היא אמנם המדינה המועדפת לחידוש ביתו הלאומי של העם היהודי, בגלל הקשר ההיסטורי של העם לארץ, אבל הפתרון ל"שאלת היהודים" הוא מדינה, והטריטוריה משנית בחשיבותה. ואכן, התנועה הציונית ידעה לממש את כל יעדיה בגבולות 1967.

התפישה האנטי-ציונית של הימין מתעלמת מהכלל שבמשטר דמוקרטי הרוב קובע את אופי המדינה ואת סמליה. מיעוט יהודי במדינה דמוקרטית לא יוכל לממש את תכלית הבית הלאומי, שהוגדרה בכתב המנדט: "לעודד הגירת ההמונים היהודים לפלשתינה כדי שיוכלו לעצב שם את גורלם ולבנות שם את ביתם". היא חותרת תחת תפישתו של חיים ויצמן: "מן הדין שיהיה מקום אחד בעולם שבו נוכל לחיות את חיינו ולהביע את מהותנו בהתאם לטבענו. אז אולי יבינו יותר לרוחנו, ויחסינו עם שאר אומות העולם יהיו יותר נורמליים". בשל כך סיכם בן גוריון את מלחמת העצמאות בהכרעה ברורה: "צה"ל יכול לכבוש את כל השטח בין הירדן לים. אבל איזו מדינה תהיה לנו, תהיה לנו כנסת עם רוב ערבי. בין שלמות הארץ או מדינה יהודית, בחרנו במדינה יהודית".

מימוש פתרון שתי המדינות, המבטיח רוב יהודי, יבטיח את הגשמת חזון הציונות. למבקשים בחירה אחרת, תמיד עומדת האפשרות לחיות על אדמת אבותינו תחת דגל שאינו כחול-לבן ובמעמד של תושבות. בכירים פלסטינים אמרו באחרונה שהם יאפשרו זאת, בהסכם קבע עם ישראל.