כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

התפקיד האירופי: להחזיר את הצדדים למשא ומתן

בניטה פררו-ולדנר, "מעריב" (24/10/2006)

(בניטה פררו-ולדנר היא נציבת האיחוד האירופי לקשרי חוץ)

העימות בלבנון, האלימות בשטחים הפלסטינים, סבל האזרחים בצפון-ישראל- בחודשים האחרונים נראים הסיכוים לשלום כולל במזרח התיכון רחוקים מאי-פעם. אף על פי כן, באופן פרדוכסלי, הסכסוכים הללו- והסבל העובר על לבנונים, ישראלים ופלסטינים מן השורה- שבו והדגישו את הצורך בפתרון המבוסס על משא ומתן. הם מהווים תזכורת קשה ואכזרית לכך, שביטחון ויציבות אינם יכולים להיכפות באופן חד-צדדי, ללא דיאלוג או דיפלומטיה.

הסלמת האלימות המהירה בקיץ האחרון לא הניבה שום ניצחון אלא רק קורבנות. שוב אנו נוכחים שפעולות צבאיות גובות מחיר יקר, אך אינן מסוגלות לפתור את הסכסוכים הממושכים באזור. הסטטוס קוו, המלווה בהמשך הכיבוש, באלימות מושרשת ובכרסום איטי של האמונה באפשרות של פתרון של שתי מדינות- הוא עצמו מתכון לחוסר יציבות. הוא גם מתכון להתערבות צדדים שלישיים מזיקים ולקיצוניות המונעת על ידי עוולות מדומות או ממשיות.

קיימת, אפוא, רק ברירה אחת: על כולנו לבסס את האופק המדיני שבו תלוי תהליך השלום. על אירופה לעשות כל שביכולתה כדי להחזיר את הצדדים לשולחן המשא ומתן. על ידי התמקדות בכמה צעדים פרגמטיים ומעשיים, שיש בהם כדי להוליד תוצאות חיוביות ומוחשיות, אירופה יכולה לסייע ביצירת האקלים המתאים ולקדם חידוש של המגעים בין הצדדים.

פעולות נחושות דרושות כדי להחזיר את הצדדים לשולחן המשא ומתן. האיחוד האירופי קרא למפגש מוקדם ככל האפשר בין הנשיא עבאס לראש הממשלה אולמרט. כן הגיע הזמן לכונן ערוץ הידברות בין ישראל ללבנון, וגם להחזיר את סוריה לתוך המשוואה, כדי להבטיח שכולם ימלאו את תפקידם ביישום ההחלטות הרלוונטיות של מועצת הביטחון של האו"מ.

על כולנו להפוך את האירועים הטראגיים של הקיץ האחרון להזדמנות ליישב את הסכסוכים הפתוחים עדיין באזור. אני בטוחה שהאיחוד האירופי, שכבר תורם למאמצי השלום באזור באמצעות כוח המפקחים ברפיח, באמצעות יוניפי"ל בדרום לבנון ועם מנגנון הסיוע הפיננסי לאזרחים הפלסטינים, יוכל לעמוד בציפיות ובמחוייבויות ההולכות וגוברות המוטלות על כתפיו: לעזור בהשכנת שלום ויציבות בני-קיימא במזרח התיכון.