כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

רייס: פגישת פסגה משולשת צפויה תוך כ- 3 שבועות

"אלאיאם" (16/01/2007)

סיקור עיתונות פלסטינית- 16.01.07

"אלאיאם"- רייס: פגישתי עם עבאס ואולמרט בעוד מספר שבועות תהיה החשובה ביותר מבחינה מדינית מזה שש שנים. מטרתה תהיה להגדיר את האופק המדיני להקמת המדינה הפלסטינית.

רייס העריכה כי הפגישה המשולשת שתיערך בקרוב תהווה את השיחות המדיניות החשובות ביותר במזרח התיכון מזה שש שנים. רייס אמרה במסיבת עיתונאים שערכה עם שר החוץ המצרי, אחמד אבו ריט, כי עברו שש שנים לפחות מאז שהצדדים הישראלי והפלסטיני דיברו על הנושאים הקשורים לתהליך השלום. רייס לא הגדירה תאריך יעד מדוייק למפגש המשולש עם אולמרט ועבאס, אך בכיר אמריקאי אמר כי המפגש יערך עוד שלושה או ארבעה שבועות ויתרכז ב"דרכים שיובילו להקמת מדינה פלסטינית". רייס אמרה כי הנוכחות האמריקאית במפגש הפסגה המשולש הינה הכרחית, אך יחד עם זאת תווך אמריקאי זה אינה הכרחית בכל מפגש בין אולמרט לעבאס, כפי שהוכיח המפגש האחרון ביניהם.
בכיר אמריקאי, המלווה את רייס במסעה למזרח התיכון, אמר כי יתכן שמפגש הפסגה המשולש יערך באזור. אותו בכיר התייחס למשא ומתן להסדר הקבע שהתקיים לפני שש שנים ואמר כי הפעם הדברים יתנהלו באופן "שונה".
רייס, המעוניינת לקדם את תהליך השלום, ערכה אתמול פגישה בת שלוש שעות עם רה"מ הישראלי. בראיון לערוץ 10 אמרה רייס כי דילוג על איזשהו שלב מ"מפת הדרכים" יהיה אקט לא מועיל.

אלקודס"- שר החוץ המצרי: מצרים מוכנה לארח את המשא ומתן הפלסטיני-ישראלי ותומכת בשיחות לא רשמיות.

עיתון "אלקודס" פרסם גם הוא את הדברים שהובאו בידיעה שמעל בנוגע לסיכומים בין אולמרט לרייס, ולכוונה לקיים ועידת פסגה משולשת עוד כ- 3 או 4 שבועות.
אחמד עבד אלרחמן, יועצו המדיני של מחמוד עבאס, אמר שהנשיא הפלסטיני עוד לא הודיע על עריכת פסגה משולשת , אך הוסיף כי הפלסטינים מברכים על השתתפות אמריקאית בכל מפגש פלסטיני-ישראלי.
מן הצפוי היה שפגישת רייס ואולמרט תביא לכך שאולמרט יישם את התחייבויותיו לגבי הסרת חלק מהמחסומים בגדה המערבית וישחרר כמאה מיליון דולר מכספי המיסים הפלסטינים המוקפאים והעברתם לרשות.
אולמרט התחייב לנקוט בצעדים מרחיקי לכת לו הסכימה הממשלה הפלסטינית בראשות "חמאס" להכיר בישראל, לגנות את האלימות ולהתחייב כלפי הסכמי השלום הזמניים החתומים.
"אלקודס" מצטט את מירי איזן, הדוברת בשם משרד רה"מ, מאתמול שאמרה כי ישראל חותרת לקבל הבהרות כי הכספים שהיא מעבירה לרשות אכן מגיעים לנשיא עבאס ולא לידי "חמאס".
קונדוליסה רייס אמרה כי ארה"ב תומכת בשיח לא רשמי בין ישראלי לפלסטינים בשל כך שלאחר שש שנים של היעדר משא ומתן יש צורך להכשיר את הקרקע לדיונים המתקדמים יותר שיבואו בהמשך.


"אלאיאם"- אולמרט מתנה עם וושינגטון תיאום מוקדם של מהלכיה עם ישראל

עיתון אלאיאם מצטט את אולמרט כמתנה כל מהלך אמריקאי באזור כ"מחייב תיאום ולימוד מוקדמים איתנו". אולמרט הדגיש כי כל מדינה פלסטינית צריכה להיות מקובלת על ידי הקהילייה הבינלאומית וצריכה ראשית כל להכיר ב"זכות מדינת ישראל היהודית להתקיים בתוך גבולות בטוחים". הוא הדגיש גם את הצורך להתחייב כלפי סדר הפעולות המנוסח ב"מפת הדרכים". אולמרט אישר את ההסכמה שהושגה עם רייס לעריכת פגישה משולשת עם הנשיא הפלסטיני, עבאס, לדיון ביחסים בין ישראל לפלסטינים. הוא אמר: "ללא ספק עלינו באותו הזמן להמשיך בפגישות הישירות בינינו לבינם". אולמרט התייחס להסכמתה של ארה"ב כלפי חובתה של כל ממשלה פלסטינית הרוצה בתמיכת הקהילייה הבינלאומית לקבל את שלושת עקרונות הקוורטט ואת עקרונות מפת הדרכים. אולמרט אמר כי חשוב שכל נושא שמציעה ארה"ב ילמד ויתואם קודם עם ישראל. אולמרט אמר כי הפגישה המתוכננת לא מהווה תחליף לצורך של שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, להיפגש זה מול זה ולדון בהתקדמות היחסים ביניהם.

"אלאיאם"- מכרז לבניית יחידות התנחלות חדשות במעלה אדומים כחלק מתכנית הקושרת אותה לירושלים.

עיתון "אלאיאם" מפרסם בדף הראשי שלו, לצד הידיעות על פגישת הפסגה המתוכננת, ידיעה בדבר מכרז שפרסם משרד הבינוי והשיכון הישראלי לבניית 44 יחידות דיור חדשות בהתנחלות מעלה אדומים, הבנויה על אדמות פלסטיניות כבושות ממזרח לירושלים, וכל זאת במועד סמוך לפגישת רייס-אולמרט בירושלים המערבית.
ראש מחלקת התכנון באגודת הלימודים הערביים, ח'ליל אלתפכג'י, אמר ל"אלאיאם": ממשלת ישראל מפרסמת תכנית חדשה של בניה בהתנחלויות כל פעם שמבקרת מזכירת המדינה האמריקאית באזור. מה שקורה כעת מזכיר את דרך פעולתו של אריאל שרון כאשר מזכיר המדינה האמריקאי, ג'יימס בייקר, היה מבקר באזור. בכל ביקור היו הישראלים מחליטים על תכנית חדשה של התנחלות. זה מה שקורה כיום עם רייס, שבכל ביקור שלה מעלים תכנית התנחלות חדשה.
ח'ליל אלתפכג'י מפנה את תשומת הלב לפעילות ההתנחלות במשך השבועיים שעברו, ואמר: "אחרי כישלון תכנית משה ספרדי לבנות 20 אלף יחידות דיור בירושלים המערבית, ניכר כי הצד הישראלי השתכנע כי את יחידות אלו יש להקים בירושלים המזרחית או סביב ירושלים המזרחית. לפני שבוע הודיעו על הקמת אלף יחידות דיור בהר חומה, וכעת פורסם מכרז לבניית 44 יחידות דיור במעלה אדומים". אלתפכג'י טוען כי פרסומים אלו "נכללים בשתי מסגרות עיקריות: הראשונה היא חיזוק ההתנחלות מחוץ לגבולות המוניציפליים של ירושלים המערבית, והשניה היא מימוש חזונו של אולמרט בהכללת גוש מעלה אדומים בגבולות עיריית ירושלים בדרך של הגדלת מספר המתנחלים ומספר יחידות הדיור בה". אלתפכג'י רואה בדברים כצעד ישראלי שבא לקבוע עובדות על פני השטח כדי ליצור את פתרון הקבע על פיהן. הנלהחלטה ישראלית להוסיף במספר הישראלים בעיר, ולכלול את ההתנחלויות המצויות מחוץ לגבולות העיר כחלק ממנה. הוחלט לפני שבוע על הוצאת ההתקבצויות הפלסטיניות אל מחוץ לגדר, ועל פעולה להצר על הבניה ללא אישור. בתוך כך הוחלט על הרחקה של הכלים בהם משתמשים הפלסטינים לבניה ללא אישור, ועל מעצר של בעלי פרוייקט הבניה, וזאת בנוסף להריסת הבתים הנבנים עצמם.

אלתפכג'י הדגיש כי ההתנחלות לא נעצרת וכי "בשנה שעברה הוקמו 1500 יחידות דיור חדשות במעלה אדומים, ומספר המתנחלים בה עלה ל- 32 אלף. כמו כן נסתיימה הקמת תשתית תכנית ההתנחלות הידועה בשם E1 ולאחרונה אושרה הקמת 5000 יחידות התנחלות ממערב להתנחלות גילה ו- 5000 יחידות התנחלות בגבעת המטוס. בהתאם לנתונים אלו הרי ש-20000 היחידות יוקמו במזרח במקום במערב".

אלאיאם"- נדחתה ישיבת הפרלמנט בשל נסיעת 15 חברי פרלמנט מ"חמאס" לאינדונזיה, בנוסף ל- 40 חברי פרלמנט העצורים בישראל.

ראמאללה- "ופא"- חבר הפרלמנט חסן חרישה שהינו גם סגן יו"ר הפרלמנט, הביע צער על דחיית ישיבת מועצת המחוקקים בשל נסיעת מספר חברי פרלמנט לביקור באינדונזיה. חרישה הדגיש כי חובתו הראשונית של חבר הפרלמנט היא נוכחות בישיבות בית המחוקקים, חובה שהינה בסדר עדיפות גבוה יותר מכל מחוייבות אחרת. חרישה הפציר בחברי הפרלמנט להודיע מבעוד מועד על כוונה לנסוע לחו"ל. הוא אמר כי בפעם הבאה יאלץ הפרלמנט לנקוב בשמותיהם של אלו שנעדרו מישיבת מועצת המחוקקים ללא סיבה או ללא מתן אישור לכך מבעוד מועד, וזאת על מנת שציבור הבוחרים ידע מה עושים הנבחרים במהלך כהונתם בפרלמנט.
חרישה ציין כי 15 חברי פרלמנט מטעם "חמאס" נסעו לאינדונזיה להשתתף בועידת מחוקקים מוסלמים בג'קארטה.
חבר הפרלמנט מטעם "פתח" עיסא קראקע החשיב את נסיעת חברי "חמאס" כ"החלטה שלילית שלא משרתת את אוירת הפסקת האש והדיאלוג". קראקע תיאר את ההחלטה כ"השהייה מסוכנת של פעילות הפרלמנט בשלב רגיש זה".
עבד אלקאדר אבו שעבאן, מנהל משרדו של ד"ר אחמד בחר, ממלא מקום יו"ר הפרלמנט, אמר כי ישיבות הפרלמנט נדחו לשבוע הבא בשל היעדרות 15 חברי פרלמנט מ"חמאס" בשל נסיעתם לאינדונזיה. אבו שעבאן אמר כי לא ניתן מבחינה חוקית לכנס ישיבה של הפרלמנט בשל נסיעת חברי הפרלמנט ובשל המשך מעצרם של 40 חברים בבתי הכלא הישראלים.