כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

17.10 עקיבא אלדר, "הארץ":האות של אבו מאזן

עקיבא אלדר, "הארץ" (17/10/2006)

בסוף השבוע האחרון נהרגו ברצועת עזה עוד 20 פלסטינים, בהם לפחות חמישה אזרחים, מהם שתי נשים, ילדה ונער. בית החולים הממשלתי "שיפא" שבעזה כורע תחת נטל הפצועים. ידיעות סקסיות יותר, על הנשיא משה קצב ועל המשטר הנשיאותי, דחקו את הידיעות מעזה לשולי החדשות.

קורם ביטחוני בכיר אומר שמאז שצה"ל יצא מהרצועה, אין לשום רשות ישראלית נגישות למידע על המצב באזור המוכה הזה. לדבריו, כל הדיווחים של צה"ל ומשרד החוץ על האבטלה (העצומה) והתזונה (הדלה) מבוססים על הנתונים (החמורים) של ארגונים בינלאומיים הפועלים בשטח.

לעיתים נדירות מתיר צה"ל גם לארגוני זכויות אדם ישראלים להיכנס לשטח. באחרונה, אחרי הפצרות רבות, ניתן אישור כזה למשלחת מטעם עמותת "רופאים לזכויות אדם". הדו"ח שחיברו הרופאים מציג תמונה קשה ביותר של אוכלוסיה אזרחית גוועת, נשים שמשאירות תינוקות במרפאה בגלל שלא נותר בבית דבר לבד מתה וסוכר, ומשפחות שלמות שסובלות מאנמיה.

יאסר עבד רבו, ממקורביו של יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר ביום שישי לקבוצת חברי כנסת מהעבודה ומרצ כי שיעור תושבי הרצועה שחיים מסיוע הומניטרי הגיע כבר ל- 70%. הוא סיפר על ממדי אבטלה מבהילים, בעיקר בקרב צעירים, ועל פתחה של מלחמת אזרחים. המפגש עם עבד רבו ופעילים אחרים ב"הסכם ז'נבה" בגדה התקיים במלון "אמבסדור" במזרח ירושלים. לחברי הכנסת יוסי ביילין, חיים אורון ואבשלום וילן ממרצ, הצטרפו ראש סיעת העבודה, אפרים סנה, וחברתו לסיעה, קולט אביטל. הם החליטו להקים שדולה פרלמנטרית רב-מפלגתית למען חידוש המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים.

האות ליוזמה החדשה יינתן בשבוע הבא, בנאום של אבו מאזן לרגל סיום הרמצ'אן. הפלסטינים אמרו שהוא מתכוון להציג שתי אפשרויות. האחת, ממשלת טכנוקרטים, בלי נציגים מ"חמאס" ו"פתח". השניה, בחירות חדשות גם למועצה המחוקקת וגם לנשיאות.

"חמאס" כבר הודיע את התנגדותו להצעה הראשונה, ולא ברור מה תהיה תגובתו לאופציה השניה. כך או כך, לאחר שהובהר שחסל סדר הכרה מפורשת של "חמאס" בישראל, היוזמה להקמת ממשלת האחדות, כולל מסמך האסירים והיוזמה הקטארית, ירדה מהפרק.

לפי המשתתפים הפלסטינים, הכרה בישראל היתה כמעט הנושא היחיד שבוש דיבר עליו בפגישה עם אבו מאזן בבית הלבן. זה אותו בוש שאילץ את אריאל שרון לוותר על הדרישה ש"חמאס" יכיר בישראל כתנאי להשתתפותו בבחירות. אבו מאזן הבין שבלי הכרה מפורשת כזאת, שום דולר לא יזוז לשטחים ושום שטח לא יזוז לפלסטין. מבחינת בוש, כמו שערפאת נהג לומר על הישראלים, הפלסטינים יכולים לשתות את הים של עזה.