כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אל-איאם: תגובות בזירה הפלסטינית להטלת הוטו של ארה"ב על ההצעה לגינוי ההתנחלויות במועה"ב

(20/02/2011)

תגובות בזירה הפלסטינית להטלת הוטו של ארה"ב על ההצעה לגינוי ההתנחלויות במועצת הביטחון

(מתוך: אל-איאם, 20.2.2011)

מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, יאסר עבד רבו, אמר לסוכנות פראנס פרס, שהחלטת הפלסטינים כעת תהיה אם לפנות לעצרת הכללית של האו"מ כדי שזו תקבל החלטה לגינוי ההתנחלויות, עם דגש על אי החוקיות שלהן. לאחר מכן יחזרו הפלסטינים עם הצעת תכנית לגינוי ההתנחלויות דרך מועצת הביטחון.עבד רבו: "הוטו האמריקאי לא יעצור את המהלכים שלנו המכוונים למוסדות הבינלאומיים, ולא יעצור את רצוננו בחופש ובעצמאות...יהיו לנו מהלכים מדיניים נוספים", אמר מבלי לפרש את הדברים.

סגן מזכ"ל "הועד המרכזי" של פתח, ג'יבריל רג'וב, אמר לסוכנות הידיעות פראנס פרס: "הוטו עומד בסתירה לערכי החופש, בהם מנופפת ארה"ב באזורנו וכן עם ערכי כיבוד זכויות האדם של העם האמריקאי, בהם אנו רואים כהתנהלות הדמוקרטית הטובה ביותר. הוטו הוא מכה להחלטות הלגיטימציה הבינלאומית ולחוק הבינלאומי...הממשל האמריקאי בחר בתוקפנות חד צדדית על פני זכויות האדם".

תכנית ההחלטה, אותו אימצו 130 מדינות בקירוב, מציין מחדש כי "ההתנחלויות הישראליות, שנבנו על השטחים הפלסטינים שנכבשו מאז 1967, כולל בירושלים המזרחית, אינן לגיטימיות ומהוות מכשול עיקרי בפני השגת שלום צודק, קבוע וכולל".

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, אמר: "איננו שואפים להחרים את הממשל האמריקאי, ואין לנו אינטרס להחרים אף אחד, מפני שאיננו ניהיליסטים. אנו רוצים לשמור על האינטרסים ועל הזכויות הלגיטימיות שלנו בהתאם לחוק הבינלאומי...לפני 3 חודשים החלטנו לפנות למועצת הביטחון. קיימנו התייעצות עם הממשל האמריקאי ועם גורמים שונים בקהילה הבינלאומית, שהודיעו על תמיכתם במהלך, אך הממשל האמריקאי הודיע על הסתייגותו ודרש מההנהגה לסגת בה".

עבאס הדגיש כי העמדה הפלסטינית קבעה שלא תהיה חזרה למו"מ, אלא אם תיעצר הבנייה בהתנחלויות ויוגדרו מקורות הסמכות של תהליך השלום, שנקבעו על ידי הממשל האמריקאי הקודם, ועל בסיסם התנהל המו"מ עם ממשלת ישראל הקודמת. הוא חזר וציין כי מקורות הסמכות החשובים ביותר של תהליך השלום הם הקמת מדינה פלסטינית עצמאית על גבולות 1967 עם חילופי שטחים קלים שווים בכמות ובערך, הסכמה לכך שצד שלישי יתפרס לאורך גבולות מדינה זו והתנגדות להימצאות של ישראלים בתוך המדינה העצמאית.