כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": חבר "הועד המרכזי" של פתח מתראיין ל"קול פלסטין"

(04/08/2010)

"אל-קודס" פרסם (4.8) דברים שאמר מחמוד אל-עאלול.

אל-עאלול אמר שהפלסטינים תומכים במעבר למו"מ ישיר עם ישראל כשתהיה "אווירה חיובית ולא מורעלת". אל-עאלול, חבר "הועד המרכזי" של פתח אמר ל"קול פלסטין": "אנו רוצים ללכת למו"מ שישיג תוצאה, ושיתקיים באווירה חיובית ולא מורעלת. איננו רוצים לפתוח במו"מ כשבאותו הזמן ימשכו הבנייה בהתנחלויות והרס הבתים בירושלים המזרחית ובגדה".

אל-עאלול ציין שההנהגה הפלסטינית לומדת את מכלול האופציות המונחות לאור הקריאות מצד ארה"ב והמערב לעבור למו"מ הישיר. ישנה הסכמה על ההכרח לשאוף למציאת קורת גג בעלת קשר לעצירת הבנייה בהתנחלויות ולהגדרת המתווה למו"מ". בכיר הפתח הודה כי קיימים "לחצים כבדים מאד" מצד ארה"ב על הרשות הפלסטינית והנהגת אש"פ להיכנס למו"מ ישיר עם ישראל.

אל-עאלול הדגיש כי ההנהגה הפלסטינית מתעקשת נחרצות שלא להיכנס למו"מ זה מבלי שתיעצר הבנייה בהתנחלויות ויוגדר המתווה לתהליך השלום.

הפלסטינים מחכים לבואו של השליח האמריקאי לתהליך השלום במזה"ת, ג'ורג' מיטשל לאזור בימים הקרובים, כדי לשמוע את הרעיונות שיביא עימו בנוגע לפתיחת המו"מ הישיר עם ישראל.

העיתון "אל-קודס" פרסם היום (4.8.10) ראיון עם חבר "הועד המרכזי" של פתח, מרואן אל-ברגותי, שהתראיין מתוך כלאו בישראל. מתוך הראיון:

האם אתם תומכים במעבר ממו"מ בלתי ישיר למו"מ ישיר?

מרואן אל-ברגותי: "אני אומר בבהירות כי אין תועלת במו"מ הישיר ובבלתי ישיר, מפני שאין שותף ישראלי לשלום. אין בישראל דה גול או דה קלרק, אלא מנהיגים קיצוניים בעלי מנטאליות של כיבוש, התנחלות וגזענות. המו"מ הגיע למבוי סתום והמשך בו ייסב נזקים חמורים לאינטרסים הלאומיים הפלסטיניים. ישראל משתמשת במו"מ ככיסוי להמשך מדיניות הייהוד, ההתנחלות, הפלישות והמצור. כל מו"מ שיתקיים לפי שישראל תתחייב בגלוי כלפי העיקרון של סיום הכיבוש והנסיגה המלאה לגבולות 1967, באופן שכולל את ירושלים המזרחית, הכרה בזכותו של העם הפלסטיני להקים את מדינתו העצמאית והריבונית, שבירתה ירושלים המזרחית, החלטה 194 הנוגעת לפליטים הפלסטינים, שחרור מלא של האסירים והעצורים, ותתחייב כלפי תקרת זמנים, שלא תחרוג ממספר חודשים – יהיה מו"מ מזיק מאד.

האם ישנו תחליף למו"מ?

מרואן אל-ברגותי: "הטרגדיה היא שעד כה ישנם כאלו הסוברים, למרות ניסיון העבר המר והכושל, שהתחליף לכישלון המו"מ הוא עוד מו"מ. האמת היא שאנחנו לא מתנגדים למו"מ מבחינה עקרונית. רוב תנועות השחרור נהגו כך, אך תחת תנאים ברורים ועקרונות שאינם משתנים כל שבוע. כמו כן, שולחן המו"מ זקוק לפעולה שתתמוך בו. ללא כן יהפוך הנושא והנותן לבן ערובה של הצד האחר. התחליף הוא: א. השגת פיוס לאומי וסיום הפילוג. ב. פתיחה במהלך התנגדות עממית נרחב ביותר ובעל השפעה בכל רחבי המולדת. ג. נקיטה בפעילות יחד עם תנועת הסולידאריות הבינלאומית כדי להציב את ישראל תחת מצור מדיני בדרך להענשתה על ידי הקהילה הבינלאומית ולבידודה, כפי שארע בדרום אפריקה. יש להמשיך את קמפיין החרמת מוצרי ההתנחלויות ולהרחיבו כך שיכלול את כל המוצרים הישראלים. ד. פנייה למוסדות הבינלאומיים, כולל אל מועצת הביטחון והעצרת הכללית של האו"מ במטרה להכריז על מדינה פלסטינית ריבונית על גבולות 1967, שבירתה ירושלים המזרחית, ולדרוש מהעולם כולו לסייע לעמנו ליישם את ריבונותו על אדמתו הכבושה. ה. להמשיך במערכה של בניית מוסדות המדינה העצמאית, לחזק את עמנו במסגרת התכנית לסיום הכיבוש ובניית המדינה העצמאית".