כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עריקאת: ישראל ממוטטת את פתרון שתי המדינות, שהינו הפתרון היחיד

(15/04/2010)

"אל-איאם", 15.4.2010

העיתון "אל-איאם" מביא דברים שאמר סאיב עריקאת, ראש צוות המו"מ של אש"פ, בראיון לסוכנות הידיעות פראנס פרס:

עריקאת האשים את ישראל בכך שהיא "ממוטטת" את ההזדמנויות לחידוש שיחות השלום המוקפאות דרך כך שהיא מקימה "משטר של הפרדה אתנית" בשטחים הכבושים.עריקאת טען שמשטר ישראל בשטחים גרוע יותר מזה ששרר בדרום אפריקה. הוא הסביר שבדרום אפריקה אף פעם לא מנעו משחורים מלנסוע בכבישים בהם נוסעים לבנים. הוא אמר זאת בהקשר לצעדים ביטחוניים בהם נוקטת ישראל להגנה על המתנחלים היהודים בשטחים הפלסטינים. "אם ימשך הכיבוש, יבודדו כפרים, ערים ומחנות בגדה המערבית בין גדרות בתוך גדרות ואיש לא יוכל לבקר בהם". הוא הזהיר מפני החמרה של שפיכות דמים ועקב כך של הקצנה.

עריקאת התייחס גם לצו המאפשר לצה"ל לגרש פלסטינים, השוהים בגדה המערבית ללא מעמד קבע, ואמר כי זה ואיומים דומים "ממוטטים את פתרון שתי המדינות, המהווה את הפתרון היחיד...".

וושינגטון ובנות בריתה בקוורטט לוחצות על מנת שתקום מדינה פלסטינית בת קיימא לצד ישראל בטוחה במסגרת הסכם שלום. עריקאת אמר ש"ארה"ב עושה את כל המאמצים האפשריים למען שמירה על פתרון שתי המדינות". עוד אמר שעמדת הפלסטינים צוברת כוח, כולל כוח בזירה הבינלאומית, כתוצאה מהמדיניות הקיצונית של ישראל.

"הפלסטינים לא היו במעמד טוב יותר מזה בו הם נמצאים כיום". עריקאת ראה את ההכרח לתרגם את הדבר למעשים של הכרה בינלאומית בישות המדינה הפלסטינית, באופן כזה שההכרזה על המדינה לא תהיה מהצד הפלסטיני בלבד, על אף מאמציו לבנות את מוסדותיו. "אנו רוצים לבנות את המוסדות עם עזרה מצרפת, ארה"ב, אנגליה, יפן ומדינות אחרות".

"אנו רוצים שההכרזה על עצמאות המדינה תבוא מכם אתם, לא מאיתנו. איננו רוצים להכריז על עצמאות חד צדדית. אם רוצים לשמור על פתרון שתי המדינות, יש צורך בהכרה אזורית". "ממשלת ישראל אינה מבינה שארה"ב זקוקה יותר מכל זמן אחר לתמיכה של מדינות האסלאם, על אף הברית האסטרטגית שלה עם המדינה העברית. ארה"ב כיום היא מדינה עם 200 אלף צעירים בשתי מדינות מוסלמיות", כשהוא מתכוון לעיראק ואפגניסטן. הגבולות המדיניים שלהם אינם עם קנדה ומקסיקו, אלא עם טורקיה, איראן, טאג'יקיסטן, אוזבקיסטן, סין, פאקיסטן, מדינות המפרץ, סוריה, ירדן וסעודיה". "אני הנושא והנותן החלש יותר ללא ספק: אין לי צבא, לא חיל אוויר, לא חיל ים, לא כלכלה, אך אני עומד איתן. אין לי מקום אחר ללכת אליו", סיים עריקאת.