כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": ג'יבריל רג'וב: "לפעול יחד עם מחנה השלום בישראל"

(03/05/2010)

דברים של ג'יבריל רג'וב בנוגע לפתח, לעמדה האמריקאית, למו"מ ולמחנה השלום בישראל

העיתון "אל-איאם" מביא ב- 3.5 דברים שאמר ג'יבריל רג'וב בכינוס בירושלים. רג'וב, חבר "הועד המרכזי" של פתח, התייחס לביקורת שקיימת בפתח כלפי הרכב הממשלה הנוכחית, ביקורת שהתבטאה בהמלצה של "המועצה המהפכנית" של פתח לתנועה לערוך שינויים בממשלה. הוא אמר שתנועת פתח פועלת בתיאום ובהרמוניה עם הממשלה, שהורכבה בכפוף להחלטה של ה"ועד המרכזי" שלה. "אנחנו בפתח לא דורשים קווטה בממשלה זו, שהיא ממשלתנו, אך יש לנו הערות לגבי חלק מהשרים, אותם אנו דורשים להחליף בשרים אחרים...רה"מ סלאם פיאד זוכה לאמון פתח והנשיא אבו מאזן, ומהווה תוספת משמעותית, ולא מעמסה על פתח".

רג'וב התייחס לדרישה של סקטורים מסוימים לערוך שינויים מהותיים באמצעי התקשורת הרשמיים, ובעיקר בטלביזיה הפלסטינית, ואמר שהפלסטינים רואים עצמם כחברה דמוקרטית, ולכן הטלביזיה הפלסטינית משמשת במה לכל הפלסטינים. הוא טען שההסברה של תנועת פתח עוברת אומדן, בדרכה להיות הסברה לאומית מחייבת. רג'וב הגן בתוקף על הטלביזיה הפלסטינית ופתיחותה למגמות ודעות שונות, כולל פתיחותה לתנועת חמאס. הוא אמר שיותר מ- 13 מומחי תקשורת מפקחים על הטלביזיה הזאת דרך מועצת תקשורת, מתוך ידיעה שפתח אינה שולטת על הטלביזיה ואינה שואפת לכך. רג'וב הדגיש את השינויים הספציפיים שהתרחשו בפעילות הטלביזיה לאחר שהאחריות על פעילותה הועברה לידי יאסר עבד רבו.

האג'נדה של פתחרג'וב אמר שלאחר מות יאסר ערפאת התמודדה פתח עם שלושה משברים: משבר הנהגה, משבר של מצפן ומשבר אופי. רבים מאנשי פתח העדיפו לעסוק במעמדם האישי ולא במעמד התנועה.

הקשיים עימם התמודדה פתח הביאו להתעוררות בקרב התנועה ולפעולה שמטרתה להשיב את מעמדה כתנועה שחרור לאומי ועצמאות. רג'וב אמר שהשגת פיוס לאומי הוא עניין קדוש, והביע תקווה שחמאס תבחן שוב וברצינות את עניין הפיוס. הוא התייחס לצורך לבנות מחדש את היחסים האזוריים של הפלסטינים במסגרת האינטרסים שלהם. בהתייחסותו לסכסוך עם ישראל, אמר שיש למצוא מכאניזמים לניהול הסכסוך עם ישראל על בסיס דבקות הפלסטינים באדמתם, שכן הסכסוך עם הכיבוש לא יסתיים ביום אחד. בנוסף לכך טען רג'וב שעל הפלסטינים לחזק את ההתנגדות העממית ולפעול יחד עם מחנה השלום בישראל.

התפתחות בעמדה האמריקאיתרג'וב תיאר את עמדת הממשל בארה"ב כ"טובה, ועדיפה על כל הממשלים הקודמים". הוא הוסיף ואמר כי "מדיניות ארה"ב בשלב זה מבטאת את האינטרסים באזור, בין אם אלו הקשורים בנפט, במסחר, במלחמה בטרור או אחרים. מכאן ניתן לומר שעמדתו הנוכחית של הממשל האמריקאי כלפי ההתנחלויות עדיפה בהרבה מעמדת הממשלים הקודמים, כמו גם עמדת הממשל בנוגע למדינה הפלסטינית, שהינה שינוי חדש וחשוב במדיניות ארה"ב".

רג'וב אמר שהמצב החדש מחייב בהתאם להציב "עמדה פלסטינית מדינית מאוחדת, ומאבק לאומי אחד. הדבר מחייב לבחון מנגנונים חדשים בדרך ניהול המו"מ ולהגן על תכנים לאומיים. על עניין זה יפקחו במו"מ העתידי, היכן שנתעקש על כך שיהיה בסיס מוסכם ותקרת זמנים למו"מ, וכן שתהיה מסגרת להסדרת קצב המו"מ והכוונתו".