כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

נאיף חואתמה ל"אמין": יש לחדש את המו"מ על סוגיות הליבה: ירושלים, גבולות, פליטים, ההתנחלויות

(26/07/2007)

ראיון של רשת "אמין" עם נאיף חואתמה 26.7.07:
חואתמה: אנו מתנגדים לתנאים הישראלים לגבי זכות השיבה
על "פתח" ו"חמאס" לערוך חזרה ביקורתית על מדיניותן ההרסנית
שאלה: האם נכון מה שפורסם לגבי שיבתכם הקרובה לשטחים הכבושים ומה היא האמת לגבי העמדות הישראליות בעניין?
חואתמה: בנוגע לי אין שיבה מותנית לשטחים הכבושים. ממשלת אולמרט הקימה חומת ברלין בפנינו בזמן שנפתחו כל הדלתות למול מי שהסכימו על הסכם אוסלו החלקי והמחולק. הסכם זה שם את כל הסוגיה הפלסטינית במצב סתום. כעת מתנה ממשלת אולמרט את הביקור בהגבלות ובהקצבת שבועיים בלבד. אנו מתנגדים לעניין זה באופן גורף, היות וזכות השיבה אל המולדת היא זכות מקודשת ותכנית שמעוגנת בהסכמים בינ"ל ובאמנת ז'נבה הרביעית מ- 1949, לכן נושא השיבה אינו קיים כיום.

שאלה: התשובה שלכם היא שאין שיבה מותנית, וזו תשובה סופית מצידכם. מה לגבי הצד המקביל? האם יתקע המו"מ בין אבו מאזן וממשלת ישראל בעניין זה?
חואתמה: יתכן שיערכו ניסיונות בין נשיא הרשות לרה"מ הישראלי, אך שוב אין אופק לפתרון סוגיה זו, מפני שהתנאים הישראלים הינם תנאים שאנו מתנגדים להם.

שאלה: כלומר, אתם רואים את השיבה שלכם כמשהו שיערך במסגרת זכות השיבה לשטחים הפלסטינים?
חואתמה: אנו מגינים על זכות השיבה מתוך כך שאנו מחשיבים אותה כחוליה מחוליות זכות השיבה של העם הפלסטיני לבתיו. דבר זה מעוגן בהחלטות האו"מ בראשן 194 של האו"מ ואמנת ז'נבה. אנו רוצים להוכיח את העיקרון של זכות השיבה ללא הגבלות וללא תנאים.

שאלה: חלק מכלי התקשורת מתייחסים לנושא שיבת ההנהגות כאילו היא נובעת מתוך קבוצת צעדים, שמטרת ארה"ב וישראל מאחריהן היא תמיכה בשלטון הנשיא עבאס. מה דעתך?
חואתמה: אלו טענות חלולות וספינים שמטרתם למצוא סיבוכים בדרך שיבת ההנהגות. זהו ניסיון להעמיק את הניגודים הפנים פלסטינים.

שאלה: כן, אבל אולי מי שהעלה את ההצעות האלו התכוון לתזמן אותן בכזה אופן?
חואתמה: סוגיה זו הוצעה לנו ב- 96' והמועצה הלאומית הפלסטינית התכנסה בעזה, בזמן שאנו מצידנו התנגדנו לשיבה זו. ההצעה היתה לשיבה מלאה, אך התנגדנו לתנאים שהוצעו בהסכמי אוסלו. תוקפם החוקי של הסכמים אלו פג באפריל 99'. תחת לחץ של המפלגות והכוחות בשטחים הכבושים ושל ערביי 48', ותחת מאמצים של חלק מהגורמים הבינ"ל, בעיקר של האיחוד האירופי ורוסיה, החליט אהוד ברק, רה"מ הישראלי, להתיר לנו לשוב. היינו בדרכנו לשוב, אך לחצים של הימין והימין הקיצוני הישראלי דחפו אותו לביטול ההחלטה תוך פחות מ- 10 ימים.

שאלה: היות ותוצאות המו"מ עוד לא נקבעו, והנושא עודנו כפוף למו"מ בין אבו מאזן לממשלת ישראל, במצב בו תחזרו לשטחים הפלסטינים, מהו התפקיד שאתם מתכוונים לקחת בצל הנסיבות המשבריות ששולטות על הסוגיה הפלסטינית, בעיקר בפנים השטחים?
חואתמה: אנו רוצים לסייע ליצירת אחדות פלסטינית של פנים וחוץ השטחים הפלסטינים כדי שנוכל לסיים את ההתנחלות, והכיבוש וגזילת זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית ולעצמאות. המאבק צריך לגרום לישראלים להבין שהם יצטרכו לחדש את התהליך המדיני של המו"מ תחת התקרה של החלטות האו"מ וטיפול בגורמים העיקריים לפתרון הסוגיה: ירושלים, הפליטים, הגבולות וזכות השיבה.

שאלה: אתה מתאר את "הסכם מכה" כהסכם ההופך את הזירה הפלסטינית לבת שני צדדים, אך מנקודת מבט אחרת זהו הסכם בין שני הפלגים הראשיים שהבחירות הפרידו ביניהם.
חואתמה: ...הבחירות לפרלמנט התעלמו מ- 60% מהעם הפלסטיני הנמצא בפליטות ובפזורה. עבור 60% אלו נוהלו העניינים מ"הסכמי אוסלו" ועד היום. אחרי שנאחד את שורות הפלסטינים תחת מצע מדיני, חברתי ומנהלי מאוחד, יש לחדש את המו"מ המדיני על היסודות האמיתיים של הסכסוך הפלסטיני- ישראלי, שהם ירושלים, הגבולות, הפליטים, ההתנחלויות ולא לעסוק בחוליית מו"מ על סוגיות זעירות וחלקיות כפי שהתרחש מאז הסכמי אוסלו עד מפגש אולמרט-עבאס מלפני מספר ימים.

שאלה: הבה נעבור אל החידושים, ונדבר על כוונת הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש לערוך ועידת שלום במזה"ת בסתו. אתה הזכרת בפתיחת דבריך את הטעויות שבוצעו באוסלו, ואת הצורך ללמוד מניסיון העבר. כיצד לפי דעתך יש להתנהל עם הזמנה זו?
חואתמה: ראשית כל אני סובר כי בוש הזמין לפגישה בינ"ל ולא לועידה. כמו כן אנו מוצאים בנאומו מוקשים רבים בבסיס כינוס המפגש הבינ"ל. בוש כבר הצביע על כך שעל ישראל לסיים עם הכיבוש שלה את הגדה ולפרק את ההתנחלויות, אותן כינה "בלתי חוקיות", וזאת על סמך החוק הישראלי. ההתנחלויות על פי החוק הבינ"ל והחלטות האו"מ אינן חוקיות וחסרות לגיטימציה. בוש הוסיף כי על המפגש הצפוי לקחת בחשבון את מציאות ההתנחלויות על פני השטח. כמו כן בוש דחק לשוליים את סוגיות ירושלים והפליטים. משמעות הדבר כי אנחנו לא ניצבים מול ועידה בינ"ל רצינית למציאת פתרון כולל ומקיף תחת תקרת החלטות האו"מ והפיקוח הבינ"ל, ולכן הזמנה זו זרועה בשדות גדולים של מוקשים.

שאלה: כיצד ניתן, לדעתך, לסלק את המוקשים האלה? כיצד ניתן להגן על זכויות הפלסטינים?
חואתמה: כדי שניתן יהיה להגן על הזכויות הפלסטיניות מפני האבדון עלינו ראשית:
א. לפתור את תסבוכת השיח הלאומי הכולל:
1. על "חמאס" לסגת בה מהפיכתה הצבאית, ולסיים את שלטונה המקיף.
2. על "פתח" לסגת מעמדתה המסרבת לנהל שיח עם "חמאס".
3. על "חמאס" ו"פתח" לחדול ממדיניות ניהול הזירה הפוליטית הפלסטינית על ידן בלבד.
4. על הכוחות הבינ"ל והאזוריים לחדול מהתערבותן בעניינים הפנים פלסטיניים. במקום זאת עליהם לתמוך בזכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני ובזכותו למדינה משלו שבירתה ירושלים המזרחית. על המדינות לקדם את יוזמת השלום הערבית.
5. יש להוציא חוקים של בנייתו מחדש של הסדר המדיני על יסודות דמוקרטיים חדשים, שבבסיסם "מסמך ההסכמה הלאומית", והחלטות המועצה המרכזית שהתכנסה ב- 20 ביוני השנה. המועצה המרכזית החליטה להיענות לעקרונות המסמך ולמנות את "הועד הפועל" של אש"פ ואת נשיא הרשות לחוקק חוקים של דמוקרטיה אמיתית לטובת העמדת פרלמנט חדש שיתבסס על בחירות בהתאם לעקרון הייצוג היחסי המלא. "הועד הפועל" צריך על להוציא חוק לבחירת "מועצה לאומית" חדשה, שתכלול נציגות של פנים השטחים וגם של הפליטות והפזורה. כך ישתתף כל העם בהחלטה לגבי גורלו, ו"הועד הפועל" לא יצטרך למלא את מקומו כמו גם מוסדותיה המחוקקים של הרשות.
6. יש לחוקק חוק שיאפשר קיום בחירות על פי ייצוג יחסי מלא. הדבר יבטיח את חזרת כל מרכיבי החברה תחת בסיס של שותפות.