כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מדוע ישראל צריכה לשקול ברצינות את יוזמת השלום הערבית

קובי מיכאל (08/03/2007)

ביקורו של נשיא איראן בסעודיה, והנכונות המסתמנת של העולם הערבי לשקול בחיוב את ריכוך הסעיף המתייחס לפליטים הפלשתינאים ביוזמה הערבית, עשויים לפתוח חלון של הזדמנויות במזרח התיכון. ישראל חייבת לנצל את ההזדמנות הזאת.

דווקא מצוקת העולם הערבי המתון, בהנהגתן של סעודיה, ירדן ומצרים, וחששותיו מפני הידרדרות בגלל חוסר היציבות בזירה הפלשתינית וכוחה העולה של איראן כמעצמה אזורית, מקרבים את ישראל להסדר אפשרי. על ישראל לנצל את החשש של ברית המתונים בעולם הערבי ולהוביל מהלך שעיקרו דרישה ממדינות ערב ליטול אחריות, תמורת נכונות ישראלית למשא ומתן של אמת ברוח קווי היסוד של היוזמה הערבית (לאחר ריכוך הסעיף בנוגע לזכות השיבה של הפליטים).

הפלשתינאים הוכיחו שאינם מסוגלים לקבל על עצמם את האחריות הנדרשת. חמור מכך, הם אינם נכונים לממש את האחריות ברוח ההסכמים הקיימים, מתוך הכרה בזכות קיומה של ישראל לצד מדינה פלשתינית. גם הקמתה הצפויה של ממשלת האחדות הפלשתינית אינה מבשרת גדולות ונצורות. ספק רב אם הציר המתון ברשות, בהנהגת הפתח ובראשות אבו מאזן, יהיה מסוגל להוביל מהלך מדיני הזקוק לאישור הפרלמנט הפלשתיני והעם הפלשתיני. שני אלה נתונים להשפעת חמאס והאידיאולוגיה שלו.

על ישראל לפנות לכתובת אחרת: לא עוד הרשות הפלשתינית על חולשתה וגחמותיה, אלא העולם הערבי המתון. ישראל יכולה וצריכה לדרוש מהעולם הערבי לפרוש את חסותו על הפלשתינאים, לנהל את המשא ומתן בשמם (ובהשתתפותם) ולקבל אחריות לביצוע ההסכמים - בנוסף לכינון יחסי שלום עם העולם הערבי כתמורה להסכם שיושג.

נראה שסעודיה, ירדן ומצרים יכולות להוביל את מדינות ערב ולקבל על עצמן את המחויבויות הנדרשות כשיושג הסכם. סביר יהיה להניח שלעולם הערבי תהיה השפעה משמעותית ומרסנת על הפלשתינאים, ולו בזכות האינטרס המובהק של סעודיה, ירדן ומצרים להבטיח יציבות אזורית. התמריץ העיקרי להצלחת המשא ומתן צריך להיות חיזוק מעמדן האזורי של שלוש המדינות והחלשת השפעתה האזורית של איראן.

ארצות הברית והקהילה הבינלאומית יהיו חייבות לתמוך במשא ומתן ולהבטיח את הצלחתו. עליהן להפגין מעורבות פעילה ולהעניק ערבויות לצדדים המעורבים, לצד המשך המאמץ המתואם לנטרול הפיתוח הגרעיני האיראני ותוך כדי היערכות להקמת כוח משימה רב-לאומי בהשתתפות כוחות ממדינות ערב. כוח משימה זה צריך לפעול לייצוב המערכת הפלשתינית ולהוביל את הרשות למעמד של מדינה מתפקדת ואחראית.

את מה שישראל מוכנה לתת בתמורה להסכם אזורי כולל יש להפקיד בידי העולם הערבי, בהובלת שלוש המנהיגות האזוריות ובערבות הקהילה הבינלאומית - ולא בידי הפלשתינאים. התמורה המתבקשת תהיה אחריות העולם הערבי והקהילה הבינלאומית למימוש ההסכם.

המצוקה שבה נתונים ישראל והאזור כולו בעקבות ההתעצמות האיראנית עשויה להפוך להזדמנות, ובלבד שההנהגה הישראלית וראשי מדינות ערב ידעו לזהות את הסיכוי הטמון בשינוי האפשרי.

ד"ר מיכאל הוא חוקר במכון טרומן לקידום השלום שבאוניברסיטה העברית, ובמכון ירושלים לחקר ישראל