כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

השבוע בתקשורת הפלסטינית: חלה ירידה בשיעור הפשע, ממשלה חדשה תורכב תוך כמה ימים, וביקורם של ערביי ישראל בשכם

(10/05/2009)

סיקור תקשורת פלסטינית 10.5.09 - מאת אלעד דוניבסקי  


עדנאן דמירי: ירידה חדה בשיעור הפשע ועליה באכיפת שלטון החוק
 
דובר מנגנוני הביטחון הפלסטינים, תא"ל עדנאן דמירי, ציין שישנה ירידה חדה בשיעור הפשע וכי נתוני אכיפת שלטון החוק עלה, על סמך דו"ח של המשטרה הפלסטינית לרבע הראשון של השנה. דמירי אמר כי האזרחים סייעו רבות בכך שדיווחו על מקרי פשיעה. דמירי מסר ששיעור הקטטות בין האזרחים ירד בשיעור של 40%, ובתאונות דרכים נהרגו ברבע הראשון 24 אנשים, רובם בדרכים בין עירוניות, עליהן לא שולטת המשטרה. כמו כן, כוחות הביטחון הפלסטינים פעלו לסיים את סוגיית גניבת המים באזור חברון, שם עצרו כ- 300 הנאשמים שהעבירו מים מהצינורות הכלליים. עוד תפשה המשטרה כמויות של חומרי נפץ בקילקליה. (אל-איאם, 10.5) 

ערביי ישראל עורכים קניות בשכם 

"אל-איאם" מפרסם כתבה על אוטובוסים מלאים בערביי ישראל המגיעים לשכם ומקומות נוספים בגדה לקניות. נמסר שישראל התירה לפני כחודשיים לראשונה מזה עשר שנים כניסה של תושבים מתוך הקו הירוק לתוך שכם. נהג אוטובוס מנצרת אמר כי ביום שבת הגעת האוטובוסים מישראל נערכה בסדר רב ביחס לעבר, היכן שהמשטרה הפלסטינית סידרה חנייה מסודרת לאוטובוסים במרכז שכם.
תושב פורידיס, שביקר בשכם ביום שבת, אמר שהוא חשש ממכשולים שיוצבו בכניסה לשכם, אך חששותיו התבדו מאחר והכניסה הייתה חלקה וקלה. הוא הדגיש את תפקיד המשטרה, את אכיפת הסדר על ידה ואת הסיוע הנדיב שהיא מגישה לאורחי העיר.
מנהל יחסי הציבור במשטרת מחוז שכם אמר כי מאז שהותר למשפחות מישראל להיכנס לשכם הכינה המשטרה תכנית לקבלת פניהם וסיוע עבורם במהלך ביקורם בעיר. משטרת מחוז שכם תלתה שלטי הכוונה בעיר עבור המבקרים מישראל, ובהם מספר טלפון לבקשת עזרה באם יתעוררו בעיות כלשהן במהלך הביקור. מנהל יחסי הציבור, אשרף מוטלק, אמר שלא התקבלה אף תלונה מאז שהחלו ערביי ישראל לבקר בעיר לפני כחודשיים. משטרת שכם העריכה שביום שבת האחרון ביקרו 3,500 ערביי ישראל בעיר.
מנהל שלוחת משרד האוצר הפלסטיני בשכם, פאלח סולימאן, אמר שהקניות של ערביי ישראל בשכם מכניסות מיליוני ₪ לשטחים הפלסטינים. (אל-איאם, 10.5) 

הגורמים העצמאיים ממשיכים בהתייעצויות לגיבוש לובי לחץ בעזה ובגדה 

ממשיכים המאמצים הנרחבים לגיבוש לובי לחץ במטרה לשבור את המצב הפוליטי, שנכפה בשל הפילוג הפלסטיני. במסגרת זו שותפים אישים עצמאים, אנשי אקדמיה, אנשי עסקים, אנשי דת מוסלמים ונוצרים, נציגי ארגוני החברה האזרחית ומגשרים. ד"ר יאסר אל-ואדיה, נציג העצמאים, הדגיש את הצורך לאחד את המאמצים מצד כל הצדדים במטרה ללחוץ על "פתח" ו"חמאס" כדי לגבש הסכם פיוס, שביכולתו לענות על דרישות השלב הנוכחי. ד"ר עבד אל-עזיז שיקאקי, עצמאי גם הוא, אמר ש"ההיסטוריה הפלסטינית לא תסלח למי שיסייע להמשך מצב הפילוג, בין אם בתמיכה במצב הקיים או בעיכוב מאמצי הפיוס וההסכמה ההדדית". (אל-קודס, 9.5) 


פיאד הודיע על הרכבת ממשלה מורחבת בתוך ימים 

במהלך היומיים הקרובים צפוי מחמוד עבאס, למנות את ראש הממשלה שהתפטר, סלאם פיאד, לערוך רפורמה במבנה ממשלתו ולהרחיבה מספר שרים. פיאד שואף לשתף בה נציגים מסיעות החברות באש"פ. העיתון "אל-שרק אל-אוסאט" פרסם היום שתנועת "פתח" לא תיקח חלק בממשלה החדשה כסיעה. בכיר ב"פתח" אמר לעיתון כי חבר הסיעה שיצטרף לממשלה זו יעשה כן על דעת עצמו, ולא כמייצג של "פתח", שגישתה אינה עוינת כלפי הממשלה הזו, אך היא גישה שלילית".
מבין השמות החדשים המועמדים לכהן בממשלה החדשה שר החוץ הקודם נאצר אל-קדוה (במקום ריאד מלכי), חאתם עבד אל-קאדר (תושב י-ם, ויועץ לענייני י-ם של רה"מ), מאהר ע'נים מהנהגת התנט'ים בגדה, פדוה אל-ברגותי, אשתו של מרואן אל-ברגותי, וסעדי אל-כרונז, מזכיר הממשלה הקודם.
"החזית העממית לשחרור פלסטין" הודיעה שלא תיקח חלק בממשלה, שכן לדעתה אין ממשלה זו משרתת את האינטרס הלאומי בצל הנסיבות והפילוג, ולא מסייעת לתיקון הסדק ואיחוד השורות הפלסטיני. "מפלגת העם" ו"חזית המאבק העממי" טרם קבעו עמדתם ביחס לממשלה. "החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" ומפלגת "פידה" הודיעו הן מוכנות להצטרף לממשלה. "החזית הדמוקרטית" הודיעה שהמועמד שלה הוא קייס עבד אל-כרים (אבו לילה).
מקור פלסטיני יודע דבר אמר ל"אל-שרק אל-אוסט" ש- 8 מחברי הממשלה שהתפטרה, בה היו סה"כ 18 שרים, יישארו בממשלה החדשה. על סמך מקור זה צפויים להמשיך להחזיק בתיקיהם האלוף עבד אל-רזאק אל-יחיא (שר הפנים), למיס אל-עלמי (החינוך והתרבות), וסמיר עבדאללה (התכנון והעבודה). מחמוד עבאס אמר שממשלה זו תפעל על שתקום ממשלת הסכמה לאומית, והדגיש שהשינוי בהרכב הממשלה כלל לא ישפיע על הדיאלוג בין "פתח" ל"חמאס", שיתחדש ב- 16 במאי בקהיר.

בעניין כינוס הועידה השישית של "פתח" הסכימה ועדה ההכנה לכינוס להוריד את מספר המשתתפים מ- 1,500 ל- 650, וזאת כדי להקל על מלאכת קיום הועידה. (אל-קודס, 8.5)