כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם", שרי החוץ הירדני והמצרי לישראל: אל תאבדו את ההזדמנות שביוזמה, וחדשו את המו"מ מהיכן שנפסק

(26/07/2007)

אל-איאם", 26.7.07, אבו אל-ע'יט ואל-ח'טיב לישראל: אל תאבדו את ההזדמנות שביוזמה, וחדשו את המו"מ מהיכן שנפסק
מאת: עבד אל-ראאוף ארנאוט
שר החוץ הירדני- עבדאללה אל-ח'טיב, ושר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, החישו בבכירים הישראלים לנצל את ההזדמנות ההיסטורית, שמאפשרת "יוזמת השלום הערבית". הם התריעו כי הזדמנות זו לא תישאר עומדת לנצח, וקראו לחידוש המו"מ הפלסטיני-הישראלי מהנקודה בה הפסיק, וזאת במסגרת זמנים תכופה.

אבו אל-ע'יט ואל-ח'טיב הצהירו בהמלך ביקורם חסר התקדים לישראל, כי הם האזינו למספר עמדות חיוביות מצד הישראלים. שני שרי החוץ הערבים יציגו את דיווחם מהמפגש בהתכנסות השרים הערבים שתערך ביום שני הקרוב, על מנת להחליט על הצעדים הבאים. השרים הערבים נפגשו עם אהוד אולמרט, שמעון פרס, ציפי לבני, אהוד ברק, דליה איציק, וכמו כן דיברו בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. אבו אל-ע'יט הדגיש במסיבת עיתונאים משותפת עם שרת החוץ הישראלית כי "הדיבור בלבד אודות אופק מדיני אינו מספיק, מפני שלעיתים האופק הוא ארוך, ואנשים אינם מגיעים אליו. עקב זאת עלינו להמשיך בהתאם לצעדים מוסכמים. אינני מדמיין שנראה מחר מדינה פלסטינית, אבל אני כן מתאר מצב בו ננקוט כעת במהלכים וצעדים שיתירו לחברה הפלסטינית לנשום. החברה הפלסטינית כמהה לשאוף רוח ולחוש ברגיעה שישיבו את החיים לעם הפלסטיני. זוהי סדרה של מהלכים עליה נותן הצד הישראלי את דעתו ברצינות. זהו מימד חשוב, אך המימד האחר החשוב יותר הוא שאנו צריכים לפתוח בפעולת מו"מ שתביא אותנו למטרה הסופית. אני לא מתאר מצב בו המטרה הסופית תוותר למולנו לנצח נצחים...אנו צריכים להתחיל עכשיו".

שר החוץ הירדני הדגיש כי "המו"מ הוא כלי להשגת ההסכם, ומבחינה זו הוא אינו מטרה. ישנו צורך למסגרת זמנים מדויקת ומהירה, מפני שאנו ניצבים מול הזדמנות היסטורית שמקבלת ביטויה בעמדה הערבית, עליה הוסכם פה אחד, עמדה שנתמכת ע"י העולם האסלאמי והקהילייה הבינ"ל. אין מנוס מניצול הזדמנות היסטורית זו. הזמן אינו משרת את אינטרס הצדדים החפצים בשלום. לכן חייבים לנצל את ההזדמנות ולהגיע להסכם פלסטיני- ישראלי ולהסכם כולל באזור".

לבני: ביקור היסטורי
זהו ביקור היסטורי מצד קבוצת עבודה שהוקמה ע"י הליגה הערבית. קיימנו מפגש המשך למפגש שהתקיים בקהיר. חשוב שנבהיר כי קיים סוג של הזדמנות, שלא היתה מונחת מולנו מזה שנים, בהינתן מצב זו ישנה ממשלה ברשות הפלסטינית, שממשלת ישראל פתחה איתה בדיאלוג. ממשלה זו רוצה בתחייה של חזון שתי המדינות כפי שרוצה ישראל. אנו רואים מוכנות ורצון מצד העולם הערבי לתמוך בפעולה הדו-צדדית בין ישראל והפלסטינים. לכן, אסור לנו להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית המונחת לפנינו".

אבו אל-ע'יט: שמענו פרשנויות חיוביות ל"יוזמת השלום הערבית"
אבו אל-ע'יט אמר במסיבת העיתונאים: ""יוזמת השלום הערבית" שואפת לכונן שלום כולל ונורמליזציה בין העולם הערבי ומדינות ערב עם ישראל. עניין זה בפשטות מחייב כי יהיה מכסה לרעיון היוזמה, דרכו תקום המדינה הפלסטינית ברת הקיימא בעלת רצף טריטוריאלי. העלנו מול לבני רעיון זה ושמענו הרבה פרשנויות חיוביות, שגורמות לנו להניח כי קיימת כוונה מצד ישראל לפעולה רצינית, שמטרתה לתת הזדמנות לפלסטינים להשיג את אותה מדינה. זהו מימד יסודי שהשיג ביקור זה. אנו מקווים שנגיש דווח לפגישת השרים הערבים ביום שני הקרוב, בו יקבלו ביטוי ההצעות אותן שמענו ונעלה אנו רעיונות להבטחת המשכיות פעולה זו, פעולה שלא תסתיים בגינוי הפלסטינים, אלא פעולה שתעזור לפלסטינים ולישראל להשיג את השלום המיוחל.

אבו אל-ע'יט הדגיש כי הישראלים ופלסטינים לא יתחילו את המו"מ מנקודת האפס. "ישנן יותר מ- 14 שנים בהן ניהלו הישראלים והפלסטינים יחסים, בהן היה מו"מ דרכו הגיעו לעקרונות ומסגרות להסדר. כל מה שצריכים הישראלים והפלסטינים לעשות הוא לחזור לשולחן המו"מ בפעם האחרונה לנקודה בה נפסק המו"מ, ולפרוץ את דרך יישום מטרה זו, שהיא ההסדר, שיאפשר הקמת מדינה פלסטינית שתצמח כדי לחיות לצד ישראל.
"הדברים ששמעתי מפי שרת החוץ וכמו כן מנשיא המדינה, שמעון פרס, מבהירים שישנה הסכמה רחבה בחברה הישראלית שמקבלת ותומכת בצמיחת מדינה פלסטינית זו. אנו מקווים ליישם עניין זה בהקדם האפשרי, מפני שלוח הזמנים ליישום רעיון זה מוגבל, ועומדת למולנו הזדמנות היסטורית".

עבדאללה אל-ח'טיב: אנו מגישים הצעה ערבית כוללת לשלום.
מצידו, אמר שר החוץ הירדני: "אנו נמצאים כאן תחת מינוי הועדה הערבית שמונתה בעקבות החלטת ועדת המעקב של הליגה הערבית ליישום "יוזמת השלום הערבית". אנו כאן לצורך קידום הצעה ערבית שמחיבת את כל מדינות הליגה הערבית, הצעה רצינית המתבססת על החלטות האו"מ, שבנויה על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בעלת רצף טריטוריאלי, והגעה להסכמות בין ישראל לסוריה ולבנון לגבי נסיגה מהשטחים הסוריים והערביים שנכבשו מאז 1967 תוך הגעה לשלום כולל באזור".
"אין מנוס מפתיחה במו"מ מניב תוצאות בין הפלסטינים לישראלים, מו"מ שיכול להביא לשלום במסגרתו תוקם מדינה פלסטינית עצמאית בתוך מסגרת זמנים מוגבלת. עד שיצלח מו"מ כזה אין מנוס מיצירת סביבה מתאימה שתסייע להצלחת המו"מ. אין מנוס מכך שישראל תיקח החלטות וצעדים שיסייעו לפלסטינים לשנות את המציאות על פני השטח בשטחים הפלסטינים הכבושים. בין הצעדים הללו יש להסיר מחסומים, סגרים ואת המצור, לשפר את החיים ולשוב למצב ששרר מלפני ה- 28 לספטמבר 2000, באופן שכולל נסיגה מהערים ומהכפרים הפלסטיניים שכיבושם הושב בשנת 2000. יש לנקות בכל הצעדים שיסייעו להצלחת המו"מ הפלסטיני- ישראלי".
"אנו מקווים שתוצאת ביקור זה תביא לפתיחה במו"מ, שכן הסוגיה הפלסטינית היא המרכזית באזור.

שמעון פרס אמר במהלך פגישתו עם שני שרי החוץ הערבים: "אני מעריך מאד את אבו מאזן ואת סלאם פיאד. הם שותפינו לשלום".