כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

כינוס וועידת ה"פתח" השישית ב- 4.8

(30/07/2009)

הוועידה השישית של "פתח" 

בוועידה הכללית השישית של "פתח", שצפויה להתכנס ב- 4.8.09 בבית לחם, יתקיימו בחירות ל"ועדה המרכזית" של התנועה ול"מועצה המהפכנית". משתתפים בפגישות המתנהלות בגדה אומרים כי לא ניתן לומר שישנה הסכמה פה אחד בעניין אף אחד מהמועמדים בבחירות לשני גופי התנועה. אווירה זו דחפה יותר ויותר חברים ב"ועדה המרכזית" הנוכחית לחזור בהם מהחלטות קודמות של אי-הגשת מועמדותם. חברים בוועדה אומרים כי רוב החברים בה יתמודדו בבחירות להשגת חברות מחודשת, אך בכיר כמו אל-טיב עבד אל-רחים, מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית וחבר ב"ועד המרכזי", החליט שלא להתמודד על מקום בוועדה הבאה, כך מסרו מקורבים אליו לעיתון "אל-איאם".
הועדה המכינה של ועידת "פתח" השישית החליטה להעלות את מספר המשתתפים בוועידה ל- 1,700. המקומות הנוספים בועידה יינתנו לפלסטינים מפנים השטחים, דבר שמעורר הדי מחאה בקרב הפזורה הפלסטינית.
מספר צירי "הועדה המרכזית" עומד על 18, ומספר המועמדים אליה נע סביב ה- 100. לעומתה, מספר צירי "המועצה המהפכנית" עומד על 124, ומספר המועמדים אליה נע סביב ה- 500.
לעיתון "אל-איאם" נסמר כי מבין ההצעות שיעלו בוועידה תהיה הצעה להקים מועצה מייעצת עליונה, בה ייקחו חלק אחדים מוותיקי התנועה. מועצה זו תייעץ ל"ועדה המרכזית" ול"מועצה המהפכנית".
מחמד (אבו מאהר) ע'ניים, אחראי "פתח" מחוץ לשטחים על גיוס משאבי אנוש ועל האינדוקטרינציה, החליט לשוב לגור בשטחים. ע'ניים הוא חבר ה"וועדה המרכזית" של "פתח".

ישראל הודיעה לרשות ביום ד', 29.7.09, כי היא מתירה לנציגי "פתח" מסוריה ולבנון להיכנס לשטחים לטובת הוועידה.
ניכר כי הבעיה הקשה ביותר המעיבה על תכניות כינוס הוועידה, היא סירובה של "חמאס" להתיר את יציאתם של כ- 400 צירי "פתח" מהרצועה לגדה. בכירי "חמאס" טוענים כי התנאי להתרת יציאתם של אנשי "פתח" החיים ברצועה הוא שחרור עצורי "חמאס", הנמצאים בידי הרשות הפלסטינית בבתי מעצר בגדה. עד להיום עוד לא יושבה הבעיה. פהמי זעאריר, דובר מטעם "פתח", אמר כי אם לא תאפשר "חמאס" לאותם צירים להגיע לוועידה, תיקח "פתח" "החלטות היסטוריות".
יתכן ש"חמאס" יאפשר לצירי "פתח" מעזה לצאת "בדקה ה- 90" כדי שלא להיתפש כמי שמנע מאנשי "פתח" להשתתף בוועידה, בעיקר לאחר שישראל התירה לאנשי "פתח" מסוריה ולבנון להיכנס לשטחי הגדה. כמו כן, אפשרי כי יופעל על "חמאס" לחץ מצידה של סוריה.

חאפז אל-ברגותי כותב (26.7,"אל-חיאת אל-ג'דידה") כי הדרך בה נבחרו שמות מועמדים לועידתה השישית של "פתח" אינה הולמת תנועה בת 44 שנים. ברגותי אומר שמאז הפיכת "חמאס" מגלה "פתח" היעדר יכולת מוגזם בהתמודדות עם יריביה, הן עם הכיבוש והן עם "חמאס". בפועל התנועה כאילו נכנעה. דרכיה הפכו לדרכים מערביות דואבות ותמוהות, שיש בהן הסתרה וההחלטות מתרכזות בוועדה מרכזית. ההנהגה שלה מתייחסת למחר כאילו היא תחייה לנצח.
חאפז אל-ברגותי טוען שה"ועד המרכזי" בפתח" אינו רוצה בשינוי ובמהפכנות. הוא מסביר כי "אם הועידה לא תספק מענה לצורך להחיות את הרוח הסיעתית, תעורר חדשנות במחשבה, כולל דם חדש של היצר האינסטינקטיבי של ההקרבה, הרי שתהיה זו הועידה האחרונה, מפני שהמצב המשפיל אליו נקלעה תנועת "פתח" בשנים האחרונות הוא תוצאה של הלכי רוח קפואים ואינדיוידואליים, המתנגדים לשינוי וליוזמה".