כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס אל-ערבי": דובר "פתח" בעזה: "פתח דבקה בתכנית המו"מ גם אחרי וועידת הסתוו"

(10/10/2007)

(תרגום מערבית- מטה יוזמת ז'נבה)

עזה- "אל-קודס אל-ערבי", מאת: אשרף אל-הור:
תנועות פתח וחמאס מתחו ביקורת כלפי עמדת ישראל לגבי וועידת השלום הבינלאומית שתתקיים בסתוו, אך נחלקו לגבי דרכי ההתמודדות עם עמדה זו.
הדובר הרשמי של פתח, אחמד עבד אל-רחמן, סובר שישראל מצויה במבוי סתום ובמבוכה בנוגע לעניין שלה בוועידה.
עבד אל-רחמן אמר בריאיון לרשות השידור הפלסטינית כי הזמנת הנשיא בוש לוועידת השלום הבינלאומית הביאה את החישובים של ישראל במבוכה, בעיקר עם התקרבות מועד יישום השלום באופן מעשי על פני השטח. הישראלים, המשיך עבד אל-רחמן, מוכנים לדיון ארוך על אותו שלום, ואודות אהבתם כלפיו. אך כל זה הופך למילים ריקות כאשר ניצבים מול רגע האמת של יישום הדבר, אז בורחים הם ממנו תוך שימוש בהאשמות כלפי הפלסטינים, שאינם מוכנים לשלום הזה.

הדובר מטעם "פתח" ציין שהפעם הישראלים חסרי יכולת למצוא מוצא בהתמודדות מול הקהילייה הבינלאומית, הדורשת מהם להיענות להחלטות הלגיטימציה הבינלאומית, מהן מנסה ישראל להתחמק דרך הדיבור על מו"מ דו-צדדי עם הפלסטינים.
אלא ש"חמאס" קראה לכל הצדדים הערבים להחרים את מפגש הסתוו, בעקבות הצהרות אהוד אולמרט, שאמר כי אשרור הסכמים עם הצד הפלסטיני עודנו דבר רחוק מאד ונמצא על דרך מלאה מכשולים.
סאמי אבו זהרי, הדובר מטעם "חמאס", אמר בהודעה לעיתונות, שהגיעה לידי "אל-קודס אל-ערבי", כי "חמאס" סוברת דרך הצהרות אלו כי הכיבוש אינו מוכן להציע איזשהו מחיר מדיני לעם הפלסטיני, וכי מה שהוא מוכן להציע הוא רק טחינת מילים, וגילויי דעת מדיניים לא מחייבים וריקים מתוכן.
אך הדובר מטעם "פתח" הדגיש את דבקות תנועתו בתכנית המו"מ גם אחרי וועידת הסתוו, תוך דרישה מהקהילייה הבינלאומית לשחק תפקיד אמיתי בתהליך השלום.
הוא אמר כי מפגשי המו"מ המתנהלים כעת עם ישראל אינם מבטלים את אחריות הקהילייה הבינלאומית, שיש לה אינטרס ביישום הסדר שלום ישראל-פלסטיני בר קיימא על יסוד סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית עצמאית. הוא הדגיש כי זה לא יהיה מקובל אם תתפנה הקהילייה הבינלאומית מתפקידה בנוגע לסוגיה הפלסטינית, במידה ויכשל המו"מ עם ישראל, או אם יעמדו אלו חסרי אונים.
עבד אל-רחמן הדגיש כי הקהילייה הבינלאומית נושאת באחריות כלפי ההכרח לסיים את הכיבוש הישראלי של השטחים הפלסטינים וכלפי השגת הביטחון והשלום במזה"ת. הוא אמר כי לא יושג שלום וביטחון מבלי שתוקם מדינה פלסטינית עצמאית.
אלא שאבו זהרי, הדובר מטעם "חמאס", הפחית מחשיבות מפגשי המו"מ, ואמר: "אנו קוראים להנהגת הרשות לקיים הערכה מחודשת של עמדתה בנוגע להשתתפות במפגש הסתוו, מפני שההליכה למפגש זה בצל ההצהרות והעמדות הישראליות מבטאת לקיחת חלק בחיסול הסוגיה הפלסטינית.
כמו כן קרא הדובר מטעם "חמאס" לצדדים הערבים להחרים את מפגש הסתוו ולנקוט בעמדות פסקניות כדי להגן על הסוגיה הפלסטינית מפני חיסולה ומחיקתה.
אל מול זאת, הבהיר אחמד עבד אל-רחמן כי קונדוליסה רייס תגיע ב- 14 לאוקטובר לאזור, וביקורה ילווה בקיום פגישת מו"מ ישראלית-פלסטינית שתתקיים ביום שאחרי ביקורה.
הדובר בשם "פתח" אמר כי הבכירים האמריקאים אינם באים לאזורנו למטרות תיירות, אלא לדיון אודות פתרון לסוגיה הפלסטינית, בעיקר היות וארה"ב הפכה לבעלת עניין אמיתי בפתרון בעייתנו.
עבד אל-רחמן הדגיש כי ארה"ב מחזיקה באינטרס אסטרטגי לפתרון בעיית השלום במזה"ת. הוא אמר כי היא רוצה, דרך וועידת הסתוו, ליצור הכרעה בין שני הצדדים, הפלסטיני והישראלי.